Vikipeedia:Soome-ugri artiklivõistlus 2018

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
LogoFU.jpeg

Soome-ugri artiklivõistlus kestab 1. juunist kuni 30. juunini 2018 ja selle käigus oodatakse eestikeelsesse Vikipeediasse artikleid soome-ugri väikerahvastest, nende kultuuri suurkujudest, mütoloogiast, rahvakunstist, geograafiast, etnograafiast ja keeltest, aga samuti nende rahvaste, kultuuride ja keelte uurijatest ja nendega seotud asutustest.

Külavaade Vepsamaal

Võistlust korraldavad MTÜ Wikimedia Eesti ja MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Fenno-Ugria Asutus arendab sidemeid soome-ugri rahvaste vahel, tutvustab ja propageerib hõimurahvaste kultuure ning loodushoidlikku ellusuhtumist, toetab soome-ugri rahvaste kultuuri, hariduse ja teaduse edendamist ning arendab soome-ugri rahvaste omavahelist suhtlemist ja läbikäimist muu maailmaga. Wikimedia Eesti tegeleb Vikipeedia ja selle sõsarprojektide populariseerimisega Eestis.

Vikipeediast leiab jooksvalt täieneva loetelu temaatilistest artiklitest, mis seni puudu, aga osaleda võib ka omavalitud teemakohas(t)e artikli(te)ga. Osaleja võib ka täiendada olemasolevaid artikleid. Võistlusel osaleja peab lisama oma kasutajanime ja kirjutatud või täiendatud artikli nime vastavasse loendisse.

Oma osalemisega saab igaüks anda panuse ka Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks projekti Miljon+, mille eesmärk on saada eestikeelsesse Vikipeediasse vähemalt 1 000 000 artiklit.

 • Võistlusega võib liituda, artikleid luua ja täiendada kogu võistlusperioodi jooksul.
 • Osaleda võivad kõik Vikipeedia registreeritud kasutajad peale žürii liikmete (kui Vikipeedia kasutajakontot veel ei ole, saab selle luua). Auhinna kättesaamiseks on oluline toimiva e-postiaadressi kasutajakontoga sidumine.
 • Kasutajanimi jätab osaleja anonüümseks, kui ta oma nime ise ei avalda. Auhinna vastuvõtmiseks tuleb oma nimi žüriile teatavaks teha.
 • Osalejatel tuleb oma kasutajanimi ning loodud või täiendatud artiklite pealkirjad kirja panna osalemistabelisse.
 • Hinnatakse eeskätt oskust koostada sidusat, hästi ja arusaadavalt sõnastatud põhjalikku, kuid ülevaatlikku entsüklopeedilist teksti, mis põhineb usaldusväärsetel viidatud allikatel. Eruditsioon, huvitav teemavalik, tõlkimisoskus, Vikipeedia nõuetele vastava vormistamise oskus jms ei ole peaauhinna määramisel otsustavad, kuid žürii võib määrata eriauhindu.
 • Artikleid kirjutatakse Vikipeedia põhimõtete ja reeglite järgi kasutajate koostöös. Lubatud ja oodatud on võimaluste piires teiste töö parandamine ja kommenteerimine, vajadusel teistelt nõu küsimine ja ühine arutelu. Hinnatakse nii uue teksti kirjutamist kui ka olemasoleva teksti toimetamist.
 • Ei hinnata mitte niivõrd artikli(te) lõplikku kuju, kuivõrd konkreetse kirjutaja panust artikli(te) kvaliteeti.
 • Artikkel peab olema varustatud allikaviidetega, plagiaat ei kvalifitseeru.
 • Artiklite kindlasse kategooriasse mahtumise pärast ei pea osalejad üleliia muretsema, peaasi, et töö soome-ugri temaatikaga seotud on. Kategooriad võtab žürii aluseks auhindade jagamisel ja ükski artikkel välja ei jää.

Head pealehakkamist ja teravat sulge!

Võistluse auhinnad panevad välja Fenno-Ugria Asutus, Wikimedia Eesti ja muud partnerid.

Võistluse käigus loodud ja täiendatud artikleid hindab žürii. Žürii liikmed on selgitamisel.

Kui Sa ei ole varem Vikipeediale kaastööd teinud, võid alustada sissejuhatusest. Mõnele oma küsimusele võid leida vastuse ka korduma kippuvate küsimuste lehelt.

Võistlusega seotud küsimusi saab esitada võistluse arutelulehel.

Kontakt MTÜ-s Wikimedia Eesti: Käbi Suvi, kaebi ätt wikimedia.ee.

Näidisartikleid[muuda lähteteksti]

Artikli koostamisel on suureks abiks mõne hea või A-klassi artikli eeskujuks võtmine. Näiteks võiks selleks sobida artikkel Uurali algkeel.

Abilehekülgi[muuda lähteteksti]

Artikleid hindas žürii, kuhu kuulus Wikimedia Eesti töötaja Ivo Kruusamägi ning Wikimedia Eesti juhatuse liige Käbi Suvi, kes ka erialaselt hariduselt on eesti ja soome-ugri keeleteadustega seotud. Võistluse tulemused on järgmised:

 • 1. koht: Minnekon
 • 2. koht: Velirand
 • 3. koht: Maailma-Vaatav-Mees

Siiski, kuna võistlusel osalejaid oli vaid viis, siis otsustas žürii tunnustada kõiki osalejaid ja kindlasti väärivad kõik osalejad kiitust meie põliskultuuri hoidmise eest. Kõigi osalejatega võetakse ühendust.