Viinistu

Allikas: Vikipeedia
Viinistu
Pindala 8 km² (2020)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 97 (31.12.2021)[2] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood 9283[3] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid 59° 39′ N, 25° 45′ E
Viinistu (Eesti)
Viinistu
Kaart

Viinistu on küla Harju maakonnas Kuusalu vallas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Viinistut on esimest korda mainitud 1372. aastal Wynesti külana. Hiljem on arvatud, et nime algne kuju oli Finnisdorf, mis tähendas soome kalurite asulat. 1643. aastal elas külas 24 peret mitmest rahvusest (eestlased, soomlased, rootslased ja venelased).

Põhjasõda ja katk vähendasid oluliselt Viinistu rahvaarvu, see taastus alles 19. sajandil. Enne teist maailmasõda elas külas umbes 500 inimest. Pärast juuniküüditamist ja sõjasündmusi jäi külla vaid 146 elanikku.

Sajandite vältel oli Viinistu rahva peamine elatusallikas kalapüük, mida täiendas sõbrakaubandus Soomega. Pärast keeluseaduse kehtestamist Soomes 1919. aastal lisandus sellele tulus piirituse salakaubavedu.

Nõukogude ajal mõjutas Viinistut tugevalt tööstuse areng naabruses asuvas Loksa linnas. Viinistule rajati suur kalurikolhoos.

Viinistu muuseumid[muuda | muuda lähteteksti]

Viinistu kunstimuuseum

Viinistu Kunstimuuseum[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Viinistu Kunstimuuseum

Rootsist naasnud väliseestlane, ärimees ja kunstikoguja Jaan Manitski ostis 1998. aastal kunagise kalurikolhoosi pankrotivara. 2002. aastal avas ta renoveeritud hoonetes erakunstimuuseumi.

Muuseumis on suur eesti kunsti väljapanek, mille keskmes on baltisaksa kunstnike Düsseldorfi koolkond, Kõrgema Kunstikooli Pallas kunstnikud ja uuem eesti kunst.

Lisaks rajas Manitski kolhoosi vanasse katlamajja kontserdisaali, asutas suveteatri ning ehitas restorani ja hotelli. Sadamast lähevad ekskursioonid lähedal asuvale Mohni saarele.

Viinistu Külamuuseum[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Viinistu Külamuuseum

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Maa-amet, vaadatud 21.11.2020.
  2. Statistikaamet, vaadatud 28.09.2023.
  3. Eesti haldus- ja asustusjaotuse klassifikaator, vaadatud 9.06.2014.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]