Viimased meie hulgast

Allikas: Vikipeedia
"Viimased meie hulgast"
"The Last of Us"
Žanr õudusulme, draama
Idee autor Craig Mazin, Neil Druckmann
Põhineb The Last of Us videomängul
Stsenarist Craig Mazin, Neil Druckmann
Peaosades Pedro Pascal, Bella Ramsey
Riik USA
Hooaegu 1 Muuda Vikiandmetes
Jagusid 9
Tootmine
Jao kestus 50 minutit
Linastamine
Kanal HBO, HBO max
Esmaeeter 15. jaanuar 2023
Välislingid
Ametlik koduleht Muuda Vikiandmetes
Sissekanne IMDb-s

"Viimased meie hulgast" (originaalpealkirjaga "The Last of Us") on Craig Mazini ja Neil Druckmanni HBO-le loodud Ameerika postapokalüptiline draamasari. Naughty Dogi välja töötatud 2013. aasta videomängul põhineva sarja tegevus toimub kakskümmend aastat pärast massilise seennakkuse põhjustatud pandeemiat ning räägib salakaubavedajast Joelist (Pedro Pascal), kelle eesmärgiks on smugeldada teismeline Ellie (Bella Ramsey) läbi laastatud USA. Kõrvalosades kehastab Gabriel Luna Joeli nooremat venda Tommyt ja Eesti juurtega Anna Torv Joeli salakaubavedajast partnerit Tessi.

"Viimased meie hulgast" on väidetavalt ajaloo suurim Kanada telelavastus, filmitud Alberta provintsis 2021. aasta juulist 2022. aasta juunini. See on esimene videomängul põhinev HBO seriaal, olles Sony Pictures Televisioni, PlayStation Productionsi, Naughty Dogi, Mighty Minti ja Word Gamesi ühistoodang. Esimene hooaeg koosneb üheksast jaost, mille stsenaristid on Mazin ja orginaalmängu kirjutanud ning lavastanud Druckmann.

"Viimased meie hulgast" esilinastus 15. jaanuaril 2023. See pälvis rohket tunnustust kriitikutelt etteastete, stsenaariumi, lavakujunduse ja partituuri eest – mitmed on seda nimetanud videomängude telekohandustest parimaks. Sarja esilinastus kogus esimesel päeval 4,7 miljonit vaatajat, olles HBO jaoks suuruselt teine debüüt viimase 10 aasta jooksul. Kaks päeva pärast esilinastust oli sarjal juba üle 10 miljoni vaataja. Eestis on sari vaadatav TeliaTV-st.

Osatäitjad ja tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Peamised[muuda | muuda lähteteksti]

 • Pedro Pascal kehastab Joel Millerit, oma minevikust kummitatud, paadunud keskealist ellujääjat. Joeli ülesandeks on noor tüdruk Ellie karantiinitsoonist läbi Ameerika Ühendriikide smugeldada. Erinevalt mängust on ta seriaalis haavatavam - ta on ühest kõrvast kuulilasu tõttu vaegkuulja ning ta põlved valutavad seistes. Pascal valiti välja tänu tema võimele kujutada karmi, piinatud ja haavatavat tegelast, kes surub vajadusel oma emotsioone alla. Videomängudes kehastab Joeli Troy Baker.
 • Bella Ramsey kehastab Ellie Williamsit, 14-aastast trotsi ja viha täis tüdrukut vajadusega suguluse ja kuuluvuse järele. Ta on kedriktõlvikulise seennakkusse suhtes immuunne ja võib-olla lahendus vaktsiini loomiseks. Ramsey soovis, et tema esitus meenutaks mänge ilma neid kopeerimata. Inglasest Ramsey õppis rolli jaoks ameerika aktsenti ning pidi maha lõikama üle 38cm juukseid. Videomängudes mängib Elliet Ashley Johnson.

Korduvad[muuda | muuda lähteteksti]

 • Gabriel Luna kehastab Tommy Millerit, Joeli nooremat venda ja endist sõdurit, kes säilitab naiivsust lootuses paremale maailmale. Luna uskus, et Tommy soovib endale sarnast perekonda nagu ta vennal on ja maailma, kus inimesed saaksid naasta rahuliku elu juurde. Videomängudes mängib Tommyt Jeffrey Pierce.
 • Anna Torv kehastab Tess Servopoulosi, paadunud ellujääjat ja Joeli salakaubavedajast partnerit. Torv ja Pascal otsustasid, et Tess ja Joel olid juba mõnda aega armsamad, kuid nagu mänguski, hoidsid nad oma suhtega madalat profiili. Torv oli mängudest teadlik, kuid polnud neid mänginud; ta vaatas stseene pärast castingut. Esimeses mängus mängib Tessi Annie Wersching.

Külalised[muuda | muuda lähteteksti]

 • Nico Parker kehastab Sarah Millerit, Joeli tütart. Aastaid enne rolli saamist oli Parker vaadanud videoid videomängust. Ta soovis hoiduda mängus etendatud Sarahist ning luua enda tõlgenduse tegelasest. Enim pelutas teda Sarahi surma kujutamine, sest see oli niivõrd kaalukas sündmus. Esimeses mängus mängib Sarahit Hana Hayes.
 • Nick Offerman kehastab viimsepäevaks valmistujat Billi, Franki elukaaslast. Bill tundub Joelile ning Tessile olemuselt kange ja kalk, olles alati valmis oma kodu ja elukaaslast kaitsma. Suletud uste taga on siiski näha, et mehe käitumine on tingitud hirmust oma armu kaotada ning mees on häbelik muusika- ja toiduarmastaja.
 • Murray Bartlett on Franki, Billi elukaaslast. Bartlett polnud algselt teadlik mängust ning loo süžeest kuid uuris selle kohta peale seriaali stsenaariumi lugemist. Franki on võimalik mängus laibana näha ning tal puudub dialoog - üks põhjustest, miks stsenarist Neil Druckmann ootas mängu fännidelt vastukaja seriaalis esitletud Frankile.
 • Jeffrey Pierce kehastab Perryt, Kathleeni nõunikuks olevat revolutsionääri mässajaid täis karantiinitsoonis. Pierce kehastas varem Joeli venda Tommyt videomängudes. Ta pöördus Druckmanni poole avaldades seriaalile oma toetust ning talle leiti seriaalis sobiv roll. Perry on seriaalis originaalne tegelane, kellel on Pierce'i sõnul on mängus toimunud asjadele tohutu mõju. Stsenaarium kirjeldas Perryt kui endist sõjaväelast.
 • Melanie Lynskey kehastab Kathleen Coghlanit, revolutsiooni juhti Kansas Citys. Kathleen on originaalne tegelane, mille Mazin lõi mängus ilmunud jahimeeste rühma juhina. Mazin võrdles Kathleeni Madame Defarge'iga Charles Dickensi raamatust „Jutustus kahest linnast”(1859): revolutsionäär, kes muutub julmade asjaolude tõttu terroristlikuks, mis võimaldab publikul talle kaasa tunda. Mazin ja Druckmann arvasid, et Lynskey casting oli ebatavaline, kuna temas on "malbus", mis on vastuolus Kathleeni tegudega. Lynskey tahtis tegelast mängida "vagusa ja tundlikuna" tema vägivalla kõrvutamiseks.
 • Keivonn Montreal Woodard kehastab Sami, kurti kaheksa-aastast last, kes koos oma venna Henryga põgeneb vägivaldsete revolutsionääride eest. See oli Woodardi esimene näitlejaroll. Sami vanust vähendati mängust, et Ellie saaks talle eeskujuks olla. Mazin leidis, et see õigustas tema hammustuse paljastamist Ellie'le, mida mängus ei esine. Woodard meenutas Sami vapruse kujutamisel omaenda kogemusi, kui talle oli öeldud, et peab pärast isa surma vapraks jääma.
 • Lamar Johnson kehastab Henry Burrelli, kes koos oma noorema venna Samiga Kansas City's revolutsioonilise liikumise eest varjub. Johnson oli mänginud mängu ja tahtis vältida originaallavastuse jäljendamist, märkides, et see oli mängides teda mõjutanud. Johnson hakkas Calgarysse võtetele saabudes Zoomi kaudu Ameerika viipekeelt õppima, sest ei tahtnud, et vaatajad arvaksid, et tema keeleoskus on võltsitud, ja pidas oma esinemise autentsust oluliseks kurtide esindamise seisukohalt.
 • Storm Reid kehastab Riley Abelit, orvuks jäänud tüdrukut, kes on Ellie parim sõber postapokalüptilises Bostonis asuvas sõjakoolis. Reid ei tundnud mängu enne oma castingut; ta vaatas mängukatkendeid, et mõista emotsiooni, kuid muidu vältis mängu, et tagada rolli autentsus. Reid töötas sarja võtetel umbes kuu aega. Riley esines algselt esimese mängu allalaaditavas sisupaketis "The Last of Us: Left Behind", kus teda kehastas Yaani King.
 • Scott Shepherd kehastab Davidit, palvevenda, kes on kannibalistliku kultuse juht. Druckmann tundis, et seeria võimaldas tegelaskuju keerukust sügavama pilguga kui mäng. Druckmann leidis, et Davidi eesmärk toota vägivallaga järglasi esindab mõningaid organiseeritud religioone ja Mazin, et Davidi eesmärk on "kinnitada tulevik", mis peegeldab valgete ülemvõimude ideoloogiaid. Esimeses mängus kehastab Davidit Nolan North.
 • Troy Baker kehastab Jamesi, kannibalistliku asustuse rühma vanemat liiget. Baker kehastas varem Joeli videomängudes. Mazin ja Druckmann pidasid Bakeri kaasamist sarja oluliseks. Baker ootas väikest rolli, kuid oli stsenaariumi lugemisel tegelase olulisusest üllatunud. Baker ei tahtnud kujutada Jamesi kaabaka, vaid ausa ja empaatse inimesena, mis kajastub tema suutmatuses Elliet tulistada.
 • Ashley Johnson kehastab Ellie ema Annat, kes on rasedana sunnitud üksinda sünnitama hirmuäratavates tingimustes. Johnson kehastas varem Ellie't videomängudes. Druckmann ei saanud Ellie ema lugu mängudes kajastada, kuid pidas seda oluliseks sarja lisada. Mazin ja Druckmann mõtlesid samaaegselt Johnsoni casting'ule ning pidasid ta kaasamist oluliseks tema seotuse tõttu mängudega. Johnson nuttis kui Druckmann saatis talle sõnumi rollipakkumisega.

Episoodid[muuda | muuda lähteteksti]

Nr. Pealkiri Režissöör Esmaeetris
1 "Kui oled pimedas eksinud" Craig Mazin 15. jaanuar 2023
2003. aastal laastab kedriktõlvikuliste mükoospandeemia kogu maailma ning Joel on sunnitud kodunt koos oma venna Tommy ning tütre Sarahiga põgenema. Põgenemise käigus tapab sõdur Sarahi. 20 aastat hiljem elab Joel Bostonis valitsuse poolt turvatud karantiinitsoonis koos oma partneri Tessiga, tegeledes salakaubandusega. Kaotades kontakti Wyomingis elava Tommyga teeb Joel plaani hankida autoaku ning ise kohale sõita. Plaan luhtub kui salakaubavedaja Robert Tessi ja Joeli petab ning müüb aku hoopis karantiinitsoonis võimudele vastu seisvale mässulisele relvastatud rühmitusele jaanimardikatele. Tapnud Roberti, läheb paar jaanimardikaid otsima. Leides, et jaanimardikate salapunkrist on läbi käinud tapatalgud ning aku on katkine, kohtuvad nad jaanimardikate juhi Marlene'iga, kes palub paaril vastutasuks töötava auto eest teismelise tüdruku Ellie turvaliselt karantiinitsoonist välja, riigimajja, transportida. Hiljem, hiilides kolmekesi koos Elliega karantiinitsoonist välja, tabatakse nad sõduri poolt ning avastatakse, et Ellie on nakatunud. Joel tapab sõduri ning Ellie üritab neid veenda oma immuunsuses.
2 "Nakatunud" Neil Druckmann 22. jaanuar 2023
Kaks päeva enne pandeemia algust saab Jakarta mükoloog nakkusest teada ning soovitab Indoneesia valitsusel kogu linn läbi pommitada. Olevikus selgitab Ellie Joelile ja Tessile, et teda transpoditakse läände, jaanimardikate haiglasse, kus üritatakse luua nakkusevastast ravimit. Nähes, et nende teel on kamp nakatunuid, teeb grupp kõrvalepõike ning liigub läbi muuseumi, kus neid ründavad pimedaks muutunud nakatunud ehk plõksujad. Elliet hammustatakse. Jõudes riigimajja leiavad nad taas eest veresauna ning Tess avaldab, et ka teda hammustati. Ellie haav on aga paranemas, tõestades ta immuunsust. Joel tulistab majja tunginud nakatunut, mille järel hakkavad ümbruses olnud nakatunud riigimaja poole tunglema. Tess veenab Joeli koos Elliega põgenema ning laseb riigimaja ning nakatunute parve koos endaga õhku.
3 "Kaua kaua aega" Peter Hoar 29. jaanuar 2023
Joel ja Ellie matkavad Joeli tuttavate Billi ning Franki asustuseni. Teel räägib Joel Elliele pandeemia algusaegadest, mil valitsus ruumipuuduse tõttu ka terveid inimesi tappis. 2007. aastal satub Frank viimsepäevaks valmistuja Billi lõksu, kukkudes tema kaevatud auku. Tehes kindlaks, et Frank pole nakatunud, aitab Bill ta välja ning pakub talle peavarju. Toidu- ja muusikaarmastajatest mehed astuvad omavahel suhtesse ning aastaid hiljem algab nende sõprus Tessi ning Joeliga. Olevikus on Frank krooniliselt haige ning palub Billil peale oma pulmi teda eutaneerida. Bill, tahtmata üksi oma eluteed jätkata, tapab ka enda ja kirjutab Joelile kirja. Jõudes asustuseni leiavad Ellie ja Joel kirja, kus Bill selgitab, et Franki kaitsmine oli peale pandeemia algust ta elu eesmärk olnud ning seda täitnuna jätab ta Joelile lähedaste kaitsmiseks kõik oma vara. Joel võtab endale Billi auto ja sõidab koos Elliega oma venda Tommyt otsima.
4 "Palun hoia mul käest" Jeremy Webb 5. veebruar 2023
Teel Wyomingusse peavad Joel ja Ellie sõitma läbi varemetes Kansas City'st, kus bandiidid neile varitsuse korraldavad. Joel tapab kaks bandiitidest kuid kolmas käib tal üle jõu ning peaaegu lämmatab ta enne kui Ellie bandiiti tulistab. Leides tapetud bandiidid algatab bandiitide juht Kathleen inimjahi arvates, et Joel ja Ellie on tema poolt tagaotsitava mehe Henry kaasosalised. Kathleeni nõunik Perry näitab talle keldrit, kus on midagi maa all kasvamas. Kathleen käsib paanikast hoidumiseks Henry leidmiseni keldrist kogukonnale vaikida. Joel leiab kõrghoone, kus Elliega öö veeta kuni leiavad viisi Kansas City'st põgenemiseks. Ärgates on Henry ja ta vend Sam neid püssiga sihtimas.
5 "Pea vastu ja jää ellu" Jeremy Webb 12. veebruar 2023
Pärast Henry ja Sami vastasseisu Joeli ja Elliega teeb Henry ettepaneku aidata neil läbi maa-aluste tunnelite linnast põgeneda; Joel nõustub kõhklevalt. Henry tunnistab Joelile, et oli vastutav Kathleeni venna tabamise ja hukkamise eest, kuid tegi seda, et saada Samile leukeemiaravimit. Tunnelite kaudu põgenenud, ründab gruppi snaiper, kelle Joel tapab. Snaipri surmast kuuldes ilmub Kathleen oma vägedega kohale. Hetk, mil Kathleen valmistub Henryt tapma, rikutakse tunnelitest välja roninud hordi nakatunute poolt. Nende hulgas suur "tursunud", kes tapab Perry ja lapsplõksuja, kes tapab Kathleeni. Pärast motelli põgenemist näitab Sam Ellie'le, et teda on hammustatud. Ellie üritab kasutada oma verd, et Sami terveks ravida ja nakkust ära hoida. Järgmisel hommikul ründab nakatunud Sam Elliet, mistõttu Henry Sami tapab. Mõistes, et ta tappis oma väikevenna, sooritab Henry enesetapu. Joel ja Ellie matavad nad maha ja jätkavad oma teekonda.
6 "Vennad" Jasmila Žbanić 19. veebruar 2023
Kolm kuud peale Henry ja Sami surma jõuavad Joel ja Ellie talvel edukasse väiksesse kommunistlikku kogukonda Jacksonis Wyomingus. Joel leiab oma venna Tommy, kes on eemaloldud ajal hakanud oma naise Mariaga peret looma. Maria kosutab Elliet ja räägib talle Sarahist. Joel, kogedes  Sarahi mälestusest tingitud košmaare ja paanikahooge, räägib Tommyle oma halvenevast psüühikast. Kartes, et Elliet ootab koos temaga teekonda jätkates Sarahi saatus, palub Joel Tommyl Ellie ise jaanimardikateni viia. Ellie, kuulnud vendade juttu pealt, hakkab Joelile õhtul vastu. Tekib vaidlus kuid Joel jääb oma otsuses kindlaks – Elliel on Tommyga turvalisem. Hommikul, minnes talli hobust võtma, leiavad Tommy ja Ellie eest Joeli, kes otsustab anda Elliele valiku tema ja Tommy vahel. Ellie valib Joeli ja nad suunduvad koos Coloradosse. Sinna jõudes leiavad nad eest mahajäetud jaanimardikate baasi, kus rüüstajad neid ründavad. Joel tapab neist ühe kuid saab rüseluse käigus rängalt haavata. Paar suudab ratsutades ülejäänud grupi eest põgeneda kuni Joel tühermaa turvalisuses kokku kukub.
7 "Maha jäetud" Liza Johnson 26. veebruar 2023
Ellie ja haavatud Joel varjuvad mahajäetud majas ning Joel palub Elliel ta maha jätta ning tagasi Jacksonisse pöörduda. Ellie keeldub ning hakkab Joelile esmaabi andma. Esmaabitarbeid otsides meenutab Ellie oma aega FEDRA koolis ning oma parimat sõpra Rileyt. Sattunud klassikaaslasega kaklusesse läheb Ellie peale õpetaja noomimist magama ja mõtleb internaadist kolm nädalat kadunud olnud Riley'ile - samal ööl hiilib Riley läbi akna Ellie tuppa ning lubab teda seiklema viia. Viies Elliet mahajäetud kaubanduskeskusesse räägib Riley, kuidas teda on jaanimardikate poolt värvatud. Kaubanduskeskuses teevad tüdrukud koos pilte, mängivad mängusaalis ja sõidavad karusselliga. Riley avaldab Elliele, et teda saadetakse Atlantasse ja tegu on ta viimase õhtuga Bostonis, mille peale Ellie vihastab. Siiski suudavad tüdrukud leppida - Ellie veenab Rileyt Bostonisse jääma ning nad suudlevad. Järsku ründab neid nakatunud, kelle Ellie tapab, kuid kes suudab neid mõlemat hammustada. Pisarais tüdrukud otsustavad koos oodata kuni mõistuse kaotavad ja nakatunuteks muutuvad. Olevikus leiab Ellie niidi ja nõela ning õmbleb Joeli haava kinni.
8 "Kui vajame abi" Ali Abbasi 5. märts 2023
Ellie jätkab Joeli põetamist ning läheb jahiretkele, et neile mõlemale süüa hankida. Metsas tulistab ta põtra, kes haavatult põgeneb. Põtra jälitades kohtub Ellie palvevenna Davidi ja jahimehe Jamesiga, kes paluvad vahetada põdrakorjuse penitsilliini vastu. David avaldab, et Joeli pussitanud mees oli tema grupist olnud ning Joel on nende poolt tagaotsitav - Ellie põgeneb ja süstib Joelile ravimit. Järgneval päeval on mehed lumes Ellie jälgi ajanud. Ellie üritab neid Joelist eemale meelitada kuid tagaajamise käigus püütakse ta kinni. David avaldab Elliele, et on oma asustuses elavatele inimestele toidupuuduse tõttu salaja inimliha söötnud. Samal ajal ärkab Joel oma peidupaigas ning piinab ja tapab Ellie asukoha kohta info saamiseks Davidi mehed. David ja James üritavad Elliet tappa, aga Ellie suudab Jamesi pussitada ning peituda. David ajab Elliet lihunikukirvega põlevas trahtris taga kuid Ellie suudab ta tappa. Joel leiab trahtri eest traumatiseeritud Ellie ja lohutab teda.
9 "Siis otsi valgust" Ali Abbasi 12. märts 2023
Tagasivaates näeme, kuidas Ellie ema Annat sünnituse ajal nakatanu hammustab. Marlene leiab ta ning võtab Ellie enda hoole alla ja täidab Anna viimase soovi, tappes ta enne kui nakkus talt mõistuse võtab. Tänapäevas räägib Joel Elliele oma enesetapukatsest peale Sarahi surma. Jaanimardikad võtavad Ellie kinni ja löövad Joeli teadvusetuks. Joeli haiglas ärkamisel selgitab Marlene talle, et arstid valmistavad Elliet ette operatsiooniks ja nad üritavad luua ta ajurakkudega ravimit. Joel saab aru, et operatsiooni käigus peab ravimi loomiseks Ellie surema ja protestib. Marlene käsib Joeli haiglast välja talutada, kuid Joel tapab valvurid, mitu sõdurit ja kirurgi. Joel kannab teadvuseta Ellie haiglast välja. Marlene peab nad kinni, väites, et ravimi leidmiseks on veel aega, kuid Joel tulistab ja tapab ta. Kui Ellie ärkab, valetab Joel talle, et jaanimardikad ei suutnud teistest immuunsusega inimestest ravi välja töötada ning kõik oli olnud asjata. Matkal Jacksonisse nõuab Ellie, et Joel vannuks, et tema jutt jaanimardikate kohta on tõsi. Joel vannub Elliele, et räägib tõtt.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]