The Last of Us

Allikas: Vikipeedia
The Last of Us
Arendaja Naughty dog
Väljaandja Sony Computer Entertainment
Disainer Jacob Minkoff
Stsenarist Neil Druckmann
Helilooja Gustavo Santaolalla
Platvorm Playstation 3, Playstation 4
Žanr põnevus- ja seiklusmäng

"The Last of Us" on 2013. aastal ilmunud Naughty Dogi toodetud ning Sony Computer Entertainmenti poolt avaldatud põnevus- ja seiklusmäng. Mängus kontrollib mängija Joeli, salakaubavedajat, kelle eesmärgiks on saata teel teismelist tüdrukut Elliet postapokalüptilises Ameerika Ühendriikides. Mängu mängitakse kolmanda isiku vaatenurgast. Mängijad kasutavad loo edendamiseks relvi või kaitsevad end strateegiliselt, hiilides vastaste ja kannibalistlike olendite eest, keda on nakatanud kedriktõlvikuliste perekonda kuuluv muteerunud seen. Võrgupõhises mitme mängijaga režiimis osaleb kuni kaheksa mängijat nii koostööl põhinevas kui ka võistlevas mängus.

Pärast 2011. aastal mängu väljakuulutamist oodati mängumaailmas pikisilmi mängu ilmumist. 2013. aasta juunis avaldati see PlayStation 3 jaoks, pälvides kriitikutelt tunnustust narratiivi, mänguviisi, visuaalide, helikujunduse, partituuri, tegelaste iseloomustuse ning naistegelaste kujutamise eest. "The Last of Us" sai üheks enimmüüdud videomänguks, müües esimesel nädalal üle 1,3 miljoni ühiku ja 2018. aasta aprilliks 17 miljonit ühikut. Mäng võitis aasta lõpus hulgaliselt auhindu, sealhulgas mitu aasta mängu auhinda mitmelt mängudele spetsialiseerunud väljaandelt, kriitikutelt ja mängude auhinnatseremooniatelt. "The Last of Usi" on nimetatud üldse üheks parimaks videomänguks.

Mängu käik[muuda | muuda lähteteksti]

Kedriktõlvikulise seenega nakatunud surnud herilane. Parasiitseene võime putukate ajutegevust mõjutada oli aluseks mängu süžeele

"The Last of Us" on põnevus- ja seiklusmäng, mida mängitakse kolmanda isiku vaatenurgast. Mängija läbib loo edendamiseks postapokalüptilisi keskkondi, nagu linnad, hooned, metsad ja kanalisatsioonitorud. Mängija saab kasutada tulirelvi, improviseeritud relvi, käest-kätte võitlust ja hiilimist, et kaitsta end vaenulike inimeste ja kannibalistlike olendite eest, kes on nakatunud kedristõlvikulise seene muteerunud tüvega. Suurema osa mängust kontrollib mängija Joel Millerit, kelle ülesandeks on noore tüdruku Ellie saatmine läbi Ameerika Ühendriikide. Mängija saab võimaluse kontrollida Elliet mängu talvise lõigu jooksul ning lühidalt ka Joeli tütart Sarah't.

Võitluses saab mängija kasutada kaugmaarelvi, näiteks vintpüssi, jahipüssi ja vibu, ning lühimaarelvi, näiteks käsirelva ja lühiraudset jahipüssi. Mängija saab mängu jooksul üles korjata piiratud kasutusega lähivõitlusrelvi, nagu torud ja pesapallikurikad, ning visata pudeleid ja telliskive, et vaenlaste tähelepanu kõrvale juhtida, neid uimastada või rünnata. Mängija saab uuendada relvi töölaudadel, kasutades kogutud esemeid. Mängus on võimalik leida või kogutud esemete abil meisterdada esmaabikomplekte, pussnuge ja Molotovi kokteile. Mängijal olevat tervisemõõdikut ning meisterdamiskiirust saab täiustada ravimite ja ravimtaimede kogumisega. Tervist saab turgutada söödavate asjade leidmisega või esmaabikomplektide kasutamisega.

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Jaanimardikate logo

2013. aastal laastab USA-d mutantse kedriktõlvikulise parasiitseene puhang, muutes selle inimperemehed nakatunutena tuntud agressiivseteks olenditeks. Texase osariigis Austini äärelinnas põgeneb Joel (Troy Baker) kaose eest koos oma venna Tommy (Jeffrey Pierce) ja tütre Sarah'ga (Hana Hayes). Põgenemise käigus laseb sõdur Sarah' maha ja ta sureb Joeli käte vahel.

Kakskümmend aastat hiljem on nakkus hävitanud tsivilisatsiooni. Ellujäänud elavad totalitaarsetes karantiinitsoonides, iseseisvates asulates ja rändrühmades, jättes hooned ja majad tühjaks. Joel töötab salakaubavedajana koos oma partneri Tessiga (Annie Wersching) karantiinitsoonis Bostoni põhjaosas Massachusettsi osariigis, kus nad jahivad musta turu diilerit Robertit (Robin Atkin Downes), et saada tagasi varastatud relvalast. Enne kui Tess Roberti tapab, paljastab Robert, et vahetas relvalasti jaanimardikatega, karantiinitsoonis võimudele vastu seisva mässulise relvastatud rühmitusega.

Jaanimardikate juht Marlene (Merle Dandridge) lubab Tessile ning Joelile kahekordistada nende relvalasti vastutasuks teismelise tüdruku Ellie (Ashley Johnson) smuugeldamise eest väljaspool karantiinitsooni varjavatele jaanimardikatele. Joel, Tess ja Ellie hiilivad öösel välja ning pärast kokkupõrget valitsuspatrulliga avastavad nad, et Ellie on nakatunud. Sümptomid ilmnevad tavaliselt kahe päeva jooksul, kuid Ellie väidab, et on olnud kolm nädalat nakatunud ning tema immuunsus võib viia ravimi sünteesimiseni. Kolmik leiab sihtkohta jõudes, et sealsed jaanimardikad on tapetud. Tess paljastab, et teda on teekonnal hammustanud nakatunud inimene. Uskudes Ellie olulisusesse maailma muutmises, ohverdab ta end neid jälitavatele sõduritele – aidates Joelil ja Elliel põgeneda. Joel otsustab üles leida oma endise jaanimardikast venna Tommy, lootuses, et suudab leida allesjäänud jaanimardikad.

Joelile teene võlgu smuugeldaja Billi (W. Earl Brown) abiga omastavad Joel ja Ellie Lincolnist töötava sõiduki. Pennsylvania osariiki Pittsburghi sõites varitsevad teeröövlid Joeli ja Elliet ning nende auto hävitatakse. Nad kohtuvad kahe venna Henry (Brandon Scott) ja Samiga (Nadji Jeter) ning jätkavad neljakesi teekonda. Pärast Lincolnist põgenemist hammustatakse Sami, kes peidab juhtunut grupi eest. Nakatumise süvenemisel ründab Sam lõpuks Elliet – Henry tapab Ellie päästmiseks oma venna ning sooritab süütundest enesetapu. Sügisel leiavad Joel ja Ellie lõpuks Tommy Wyomingi osariigist Jacksonist, kus ta on koos oma naise Mariaga (Ashley Scott) hüdroelektrijaama tammi lähedale rajanud kindlustatud asula. Joel üritab Ellie Tommyga jätta, kuid Ellie pealetükkivuse tõttu räägib Joel talle Sarah'st, lubades lõpuks Elliel temaga teekonda jätkata. Tommy suunab nad Ida-Colorado ülikooli jaanimardikate enklaavi. Mahajäetud ülikooli jõudes saavad nad teada, et jaanimardikad on kolinud Utah' osariigis Salt Lake Citys asuvasse haiglasse. Bandiidid ründavad neid taas ning Joel saab põgenedes raskelt haavata.

Joeli ja Ellie mängus läbitud teekonna kaart

Talvel varjuvad Ellie ja Joel mägedesse. Joel on hinge heitmas ning tugineb Ellie põetamisele. Toitu jahtides kohtub Ellie Davidi (Nolan North) ja Jamesiga (Reuben Langdon), kes on nõus toidu vastu ravimeid vahetama. Pärast Davidi paljastust, et ülikoolis olnud bandiidid olid tema rühmast, muutub Ellie vaenulikuks. Tal õnnestub Davidi rühm Joelist eemale hoida, kuid Ellie tabatakse ning peetakse kinni; David üritab teda värvata oma kannibalirühma. Keeldudes, tapab Ellie Jamesi ning põgeneb. David suudab Ellie põlevas restoranis nurka suruda – pannes Ellie olukorda, kus too peab matšeteega Davidi tapma. Samal ajal taastub Joel oma haavadest ja asub Elliet otsima. Jõudes traumeeritud Ellieni täpselt pärast Davidi mõrva – lohutab Joel teda enne koos põgenemist.

Kevadel jõuavad Joel ja Ellie Salt Lake Citysse. Ellie, oskamata ujuda, peaaegu upub – mispeale jaanimardikate patrull nad kinni püüab. Haiglas räägib Marlene Joelile, et Elliet valmistatakse ette operatsiooniks. Lootuses luua nakkuse vastu vaktsiini, peavad jaanimardikad Ellie ajust nakatunud osa eemaldama, mis ta tapaks. Ellie elu päästmiseks tungib Joel operatsioonisaali, tapab juhtiva kirurgi ja kannab teadvuseta Ellie parkimismajja, kus seisab silmitsi Marlene'iga, kelle ta tulistab ja tapab. Linnast välja sõites, ütleb Joel Elliele ärgates, et jaanimardikad olid leidnud teisi immuunseid inimesi, kuid ei suutnud ravi luua ning on oma katsed lõpetanud. Tommy asula äärealadel väljendab Ellie oma ellujäämisest tingitud süümepiinu, mille järel vannub Joel, et tema jutt jaanimardikatest vastab tõele.

Pärand[muuda | muuda lähteteksti]

"The Last of Us" on loonud oma meediafrantsiisi. 2013. aasta aprillist juulini avaldas Dark Horse Comics neljanumbrilise koomiksiminisarja "The Last of Us: American Dreams", mille kirjutas Neil Druckmann ja illustreeris Faith Erin Hicks. Mängu järg "The Last of Us Part II" ilmus PlayStation 4 jaoks 2020. aasta juunis. Arendamisel on kaks lauamängu : Themeborne'i 2023. aasta detsembris ilmuv "The Last of Us: Escape the Dark" ja CMON-i "The Last of Us: The Board Game". "The Last of Usi" on proovitud kaks korda ka filmiks kohandada, kuid edutult. Druckmanni kirjutatud ja Sam Raimi produtseeritud mängufilm sattus arendusraskustesse ning Sony tühistas Oddfellowsi animeeritud lühifilmi adaptatsiooni. Druckmann ja Craig Mazin lõid mängust telesaate adaptatsiooni, Pedro Pascali ja Bella Ramseyga peaosades, mis esilinastus HBO ja HBO Maxi kanalitel 2023. aasta jaanuaris. Eesti keeles on seriaal tuntud pealkirjaga "Viimased meie hulgast" ning seda on võimalik vaadata Telia TV-st.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]