Victoria (Rootsi kroonprintsess)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib praegusest Rootsi kroonprintsessist; teiste samanimelistest kuninglike perekondade liikmete kohta vaata lehekülge Victoria.

Victoria
Crown Princess Victoria June 8, 2013 (cropped).jpg
Victoria 2013. aastal
Sünninimi Victoria Ingrid Alice Désirée
Sündinud 14. juuli 1977 (41-aastane)
Karolinska haigla
Victoria ja Daniel Westling 19. juunil 2010

Victoria (Victoria Ingrid Alice Désirée; sündinud 14. juulil 1977) on Rootsi kroonprintsess, Västergötlandi hertsoginna. Ta kuulub Bernadotte'i dünastiasse. Ta on praegu maailma ainus naissoost otsene troonipärija (kuigi on mitmeid teisi naissoost troonipärijaid, kes on omakorda meessoost troonipärija tütred) ning kui ta tõuseb troonile, saab tema kuninglikuks nimeks Victoria I, Rootsi kuninganna. Oma isa kaudu, kes on Suurbritannia kuninganna Victoria järeltulija, on kroonprintsess Victoria Suurbritannia troonijärjekorras 186. kohal.

Sünd[muuda | muuda lähteteksti]

Printsess Victoria sündis 14. juulil 1977 Stockholmis kuningas Karl XVI Gustavi ja kuninganna Silvia esimese lapsena. Sünnihetkel ei olnud ta troonipärija, vaid sai selleks 1980. aastal, kui uus põhiseadus andis troonipärimisõiguse vanimale lapsele, olenemata soost. Et seda tehti tagasiulatuvalt, läks Victoria ette oma vennast, Karl Philipist.

Ta ristiti 27. septembril 1977 Stockholmi Suurkirikus ning tema ristivanemad on Norra kuningas Harald V, Ralf Sommerlath, Hollandi kuninganna Beatrix ning printsess Désirée.

Victoria sai oma nimed erinevate sugulaste järgi: kuninganna Victoria, Taani kuninganna Ingridi, vanaema Alice Sommerlathi ning esiema Désirée Clary järgi.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Victoria õppis Stockholmi riiklikus põhikoolis ning gümnaasiumihariduse sai erakoolis, lõpetades 1996. aastal. Pärast seda õppis ta aasta Prantsusmaal Angersis Université Catholique de l'Ouest'is ning kaks aastat Ameerika Ühendriikides Yale'i Ülikoolis. Ta on ka pikka aega jälginud Rootsi valitsuse tööd kohalikul, riiklikul ja Euroopa Liidu tasandil ning viinud end kurssi Rootsi majandusega.

Lisaks õpingutele on Victoria töötanud New Yorgis ÜRO peakorteris ning Rootsi suursaatkonnas Washingtonis. Victoria on lisaks õppinud metsandust ja põllumajandust.

Kuninglikud kohustused[muuda | muuda lähteteksti]

Kroonprintsessist sai ametlikult Rootsi trooni pärija 14. juulil 1995, kui ta pidas oma esimese kõne parlamendile (Riksdag). Victoria on Rootsi riigi esindajana palju välismaal reisinud. Tema esimene suurem ametlik visiit leidis aset 2001. aasta sügisel Jaapanisse, kus ta tutvustas Rootsi disainikunsti. 2002. aastal käis ta Kosovos, 2003. aastal Egiptuses ja Ameerika Ühendriikides.

2004. aasta alguses tegi ta ametliku visiidi Saudi Araabiasse ning sama aasta oktoobris käis Ungaris. 2005. aasta juunis osales kroonprintsess Rootsi äriseminaril ja Rootsi päeva pidustusel Ankaras Türgis ajaloolisel visiidil, olles esimene Rootsi kuningliku perekonna liige, kes Türgit alates 1934. aastast külastanud.

2014. aasta oktoobris tegi Victoria visiidi Eestisse.

Printsessi eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi kroonprintsess on keeldunud oma eraelu arutamisest, on tema suhted olnud kaua ajakirjanduse vaateväljas. Alates 2002. aastas on teda seostatud Daniel Westlingiga, kes on personaaltreener ja võimlaomanik. Kui ilmusid esimesed teated tema suhtest Victoriaga, ütles kroonprintsess: "Me oleme head sõbrad, aga ma ei kavatse midagi enamat öelda." Kuid 2004. aastal ütles ta intervjuus, et kriitika Danieli harimatuse teemal oli ebaõiglane. Järgmisel aastal teatati ajakirjanduses, et noored kavatsevad teatada oma kihlusest ja järgmise aasta suvel abielluda, kuid ametlikke teadaandeid ei järgnenud.

24. veebruaril 2009 teatas õukond, et kroonprintsess Victoria on kihlunud Daniel Westlingiga ning pulmad peetakse 2010. aastal. Kuningas Karl XVI Gustav on küsinud selleks vastavalt Rootsi põhiseadusele peaminister Fredrik Reinfeldti luba.[1]

23. märtsil 2009 teatas õukond, et kroonprintsess Victoria ja Daniel Westlingi pulmad peetakse 19. juunil 2010 Stockholmi Suurkirikus.[2] Samal kuupäeval on Rootsis toimunud mitu kuninglikku pulma, nende hulgas Victoria vanemate pulmad 1976. aastal.

19. juunil 2010 abiellus kroonprintsess Victoria Daniel Westlingiga. Paar asus elama Haga lossi.

17. augustil 2011 teatas kuningakoda, et kroonprintsess Victoria ootab last.

23. veebruaril 2012 kell 4.26 kohaliku aja järgi sündis kroonprintsess Victoria ja ta abikaasa prints Danieli esimene tütar. Uus printsess oli sündides 51 cm pikk ja kaalus 3,2 kilogrammi. Printsessile pandi nimeks Estelle Silvia Ewa Mary ja ta sai Östergötlandi hertsoginna tiitli. Estelle on oma ema järel troonipärimisjärjekorras teine, tõugates kroonprintsess Victoria venna prints Carl Philipi kolmandale kohale.

2. märtsil 2016 sündis poeg Oscar Carl Olof, kes sai Skåne hertsogi tiitli. Oscari sünniga langes Carl Philip troonipärimisjärjekorras neljandale kohale.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kronprinsessan och Daniel Westling förlovade, Svenska Dagbladet, 24. veebruar 2009:
  2. Bröllopet kommer att ske i Storkyrkan i Stockholm, Aftonbladet, 23. märts 2009