Vender

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kerakujulised kerged vendrid (vendrikattega)
Silindrikujulised vendrid
Täiskummist ja läbiva avaga statsionaarne kaivender

Vender on ujuvvahendi ja kai või muu sildumiskoha omavahelise vahetu kokkupuute vältimiseks ja pehmendamiseks mõeldud ese või seade.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Vendrid on enamasti kas sildindri-, kera- (palli-) või plaadikujulised, kuid valmistatakse ka erikujulisi vendreid. Veesõiduki vööritipule ja ahtripeegli nurkadele kinnitatakse nurgavendreid.

Varem kasutati suuremate vendritena lihtsaid puitlatte ja väiksematena köiepunutisega ümbritsetud liivakotte. Seoses tehnika arenguga on arendatud ka paremini pehmendavad vendrid, mis on peamiselt kummi- ja plastikupõhised. Väiksematel ja kergematel veesõidukitel on reeglina kasutusel kergemad täispuhutavad, sadamakaidel aga täismaterjalist vendrid. Täispuhutavatele kummi-plasti-vendritele kinnitatakse eluea pikendamiseks vahel täiendavalt spetsiaalseid tekstiilist vendrikatteid. Vendrid võivad olla ujutatavad.

Sageli kasutatakse vendritena kasutatud rehve.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Vendrid kinnitatakse tavaliselt nii sadamakaile kui ka veesõiduki parda äärde piisavate vahedega, et tagada ohutu pehmendus sildumisel ja kai või teise ujuvvahendi parda ääres seismisel. Sadama vendrid on reeglina statsionaarsed, kuid ei pruugi katta täielikult kogu kaid.

Veesõiduki vendrid on ohutuse mõttes mõistlikum kinnitada parraste äärde juba enne sadama akvatooriumisse sisenemist. Vajadusel tuleb sildumise käigus vastavalt tingimustele või manöövritele ujuvvahendi parda ääres mõni vender teisele kohale ümber tõsta või lisada. Sadamast väljumise järel ja sõidu ajal eemaldatakse veesõiduki vendrid parrastelt (tõstetakse tekile). Sadamates või nende lähistel töötavatel abilaevadel ja praamidel on vendrid kinnitatud sageli statsionaarselt.

Väiksemate veesõidukite täispuhutavate vendrite pardal hoiustamiseks kasutatakse sageli spetsiaalseid vendrikorve.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

EKSS