Pollar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Pollar on post või postipaar ujuvvahendi tekil või kail ujuvvahendi kinnitusotste kinnitamiseks sildumisel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

17. ja 18. sajandil kasutati vanu kahureid pollaritena kaide ääres, et aidata laevu kinnitada. Kahur kaevati maa sisse, koonus allpool, sügavusse umbes poole või kaks kolmandikku nende pikkusest, jättes tagumise otsa maapinnale millele sai trosse kinnitada. Selliseid suurtükke võib tänapäeval ka veel leida. 19. sajandist pärinevad pollarid olid sihtotstarbelised ja pärisidki varasemast ajast "kahurite" kuju.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Kahepostiline pollar kinnitusotsaga
Kahepostiline ristpollar ehk piiteng

Merenduses jagunevad pollarid asukoha järgi kaipollarites ja pardapollariteks. Pollarid on valmistatud tavaliselt hästi vastupidavatena kas metallist (näiteks malmist) või puulaevadel sageli ka puust. Postide arvu järgi eristatakse ühe- ja kahepostilisi pollareid. Väiksematel laevadel kasutatakse ühtlasi ristpollareid ehk piitenge, kus posti (poste) läbib keskelt horisontaalne tala.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kahepostilistele pollaritele ja ka ühepostilisele ristpollarile seotakse kinnitusotsad kaheksatena. Sidumist alustatakse klüüsist või knaabist kaugemale jääva posti või külje poolt. Kahepostilisele ristpollarile kaheksaid sidudes pannakse kinnitusots horisontaaltala otste alt läbi. Pollarile seotud otsaringi või välpa nimetatakse lengiks.

Merendustraditsioonide kohaselt on taunitud laevas pollaril istumist, võrdsustades seda "pootsmanile päheistumisega".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]