Uus meedia

Allikas: Vikipeedia

Uus meedia on Internetis leviv informatsioon, mis on interaktiivses kooskõlas tarbijate nõudlusega.

Näited uuest meediast[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntumateks näideteks võib pidada veebiväljaanded, ajaveebe, artikleid, reklaami, videomänge, sotsiaalmeediat.

Üheks uue meedia tunnuseks on dialoog. Sisu edastatakse läbi vestluse, mis annab inimestele üle maailma võimaluse jagada ja kommenteerida huvipakkuvaid teemasid. Erinevalt varasematest tehnoloogiatest on uus meedia rajatud interaktiivsele kommuunile.

Tehnoloogiad, mida võib uue meedia alla lugeda on digitaalsed ning omavad tihtipeale interaktiivse, kokkusurutud võrgustiku tunnusjoont. Näiteks võib tuua interneti, veebilehed, sotsiaalmeedia, videomängud, virtuaalreaalsuse jne. Kontrastiks uuele meediale eksisteerib n-ö vana meedia ajalehtede, raadio ja televisiooni näol. Veebientsüklopeedia Vikipeedia on näide, kuidas Internetis kättesaadav informatsioon, pildid ja videod, kasutajate koostöö ning tagasiside moodustavad töötava uue meedia kanali. Facebook on näide sotsiaalmeediakanalist, kus kasutajad osalevad samuti meedia vormimise protsessis.

Meedia areng[muuda | muuda lähteteksti]

Kuni 1980. aastateni toetus meedia peamiselt trükiväljaannetele. Elektroonilise teabelevi vahenditena kasutati lisaks trükiväljaannetele ka televisiooni ja raadiot. Interneti ja digiseadmete kasutuselevõtust tingituna on meedia viimase 25 aasta jooksul läbinud hüppelise arengu.

Uue meedia kasutuselevõtt on suurendanud kommunikatsiooni inimeste vahel üle maailma ja Interneti. Meedia evolutsiooni tõttu suureneb ka globaliseeritus. Elektroonilise kommunikatsiooni abil vähendatakse inimestevahelist distantsi, mis vähendab füüsilise isiku kohalolu tähtsust sotsiaalsetes suhetes.

Uue meedia kasulikkus[muuda | muuda lähteteksti]

Internetis levivad meediakanalid on võrreldes vana meediaga palju efektiivsemad ning võimaldavad rohkem tegevusi.[viide?] Uue meedia informatsiooni levik toimub reaalajas, materjale on mugav arhiveerida, internetis saab kasutada hüperlinke ning teksti vms kõrval on tihti olemas ka pilt või heli.

Uus meedia kommunikatsiooni tehnoloogiana võimaldab interaktiivset käitumist informatsiooni ja tarbijate vahel. See asendab traditsioonilise massikommunikatsiooni ühelt-kõigile mudeli kõigilt-kõigile vastu. Iga indiviid saab sobiva tehnoloogia abil toota endale sobivat sisu piltide, tekstide, helide ja videote näol, mis annab kasutajale võimaluse väljendada ennast läbi blogide, veebilehtede, piltide, videote ja muude loodud kanalite kaudu.

Uue meediaga kaasnevad probleemid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Informatsiooni kerge kättesaadavus
  • Avaliku ja privaatsfääri ebaselged piirid
  • Informatsiooni võltsimine või moonutamine

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]