Unioon (Ameerika kodusõda)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tumesinisega on tähistatud Uniooni osariigid, helesinisega "piiri-osariigid" ning punasega Konföderatsiooni osariigid; varjutamata alad ei olnud enne kodusõda ega selle ajal osariigid.

Unioon (inglise keeles union, liit, ühendus, Unioon) on nimetus, mida kasutati Ameerika kodusõja (1861–1865) ajal Ameerika Ühendatud Osariikide[Märkus 1] kohta.

Unioon koosnes president Abraham Lincolni poolt juhitud rahvuslikust valitsusest ning seda toetavast 23 "vabast osariigist"[Märkus 2] ja 5 "piiri-osariigist".[Märkus 3]

Kodusõjas seisid Unioonile vastu 11 lõunaosariiki, mis moodustasid Osariikide Konföderatsiooni ehk "Konföderatsiooni".

Uniooni osariigid[muuda | muuda lähteteksti]

* "Piiri-osariigid" olid need Uniooni osariigid, kus orjapidamine ei olnud 1861. aastal keelatud.
† Osariigil oli kaks valitsust, unionistide ja konföderaalide valitsus, mis mõlemad kuulutasid end osariigi legitiimseks valitsuseks. Kentucky ja Missouri konföderatsioonivalitsustel ei olnud osariigi üle märkimisväärset kontrolli.
Lääne-Virginia eraldus Virginiast ja liitus Uniooniga sõja ajal, 1863, aasta 20. juunil. Samuti ühines kodusõja ajal Uniooniga Nevada, millest sai osariik 1864. aasta 31. oktoobril.

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Inglise keeles United States of America, tänapäeva "Ameerika Ühendatud/Ühinenud Osariigid" ehk Ameerika Ühendriigid; osariikide liidu pooldajaid nimetati unionistideks.
  2. Ameerika kodusõja kontekstis olid "vabad osariigid" (free states) need osariigid, kus orjandus oli keelatud.
  3. Ameerika kodusõja kontekstis olid "piiri-osariigid" (border states) need osariigid, mis olid ühinenud Uniooniga, ehkki neis ei olnud orjandus keelatud.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Võõrsõnade leksikon". EKI. Vaadatud 2.12.2016. "unionist. 2. Ameerika Ühendriikide kodusõja (1861–65) ajal kasut olnud nimetus põhjaühendriiklase kohta, osariikide liidu pooldaja" 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]