Mine sisu juurde

Unioon (Ameerika Ühendriikide kodusõda)

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Unioon (Ameerika kodusõda))
Tumesinisega on tähistatud Uniooni osariigid, helesinisega "piiri-osariigid" ning punasega Konföderatsiooni osariigid; varjutamata alad ei olnud enne kodusõda ega selle ajal osariigid.
Ameerika Ühendriikide lipp aastatel 1861–1863

Unioon (inglise keeles union, liit, ühendus, Unioon) on nimetus, mida kasutati Ameerika Ühendriikide kodusõja (1861–1865) ajal Ameerika Ühendatud Osariikide[Märkus 1] kohta.

Unioon koosnes president Abraham Lincolni poolt juhitud rahvuslikust valitsusest ning seda toetavast 23 "vabast osariigist"[Märkus 2] ja 5 "piiri-osariigist".[Märkus 3]

Kodusõjas seisid Unioonile vastu 11 lõunaosariiki, mis moodustasid Ameerika Osariikide Konföderatsiooni ehk "Konföderatsiooni".

Uniooni osariigid[muuda | muuda lähteteksti]

* "Piiri-osariigid" olid need Uniooni osariigid, kus orjapidamine ei olnud 1861. aastal keelatud.
† Osariigil oli kaks valitsust, unionistide ja konföderaalide valitsus, mis mõlemad kuulutasid end osariigi legitiimseks valitsuseks. Kentucky ja Missouri konföderatsioonivalitsustel ei olnud osariigi üle märkimisväärset kontrolli.
Lääne-Virginia eraldus Virginiast ja liitus Uniooniga sõja ajal, 1863, aasta 20. juunil. Samuti ühines kodusõja ajal Uniooniga Nevada, millest sai osariik 1864. aasta 31. oktoobril.

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Inglise keeles United States of America, tänapäeva "Ameerika Ühendatud/Ühinenud Osariigid" ehk Ameerika Ühendriigid; osariikide liidu pooldajaid nimetati unionistideks.
  2. Ameerika kodusõja kontekstis olid "vabad osariigid" (free states) need osariigid, kus orjandus oli keelatud.
  3. Ameerika kodusõja kontekstis olid "piiri-osariigid" (border states) need osariigid, mis olid ühinenud Uniooniga, ehkki neis ei olnud orjandus keelatud.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Võõrsõnade leksikon". EKI. Vaadatud 2.12.2016. unionist. 2. Ameerika Ühendriikide kodusõja (1861–65) ajal kasutuses olnud nimetus põhjaühendriiklase kohta, osariikide liidu pooldaja

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]