Tutanhamon

Allikas: Vikipeedia
Tutanhamon hieroglüüfidega
sünninimi
it
n
N5
tG43tS34
Tutanhaton
Aton-jumala elav kujutis
võetud nimi
M17Y5
N35
X1G43X1S34S38O28M26
Tutanhamon heka-iunu-šema
Amon-jumala elav kujutis
Ülem-Egiptuse Heliopolise linna valitseja
valitsejanimi
N5
V30
L1Z2
Nebheperura
Ra-jumal on taastekete isand
Nebti-nimi
nfrO4
p
G43M40Z3sW11
r
V28D36
N17
N17
N21
N21

Neferhepusegerehtawy
Tutanhamoni surimask

Tutanhamon ehk Tutanchamon [tutanh'aamon] (vanaegiptuse keeles twt-ˁnḫ-jmn) oli Vana-Egiptuse vaarao 18. dünastiast. Ta valitses umbes aastatel 1336–1327 eKr.

Tutanhamon sündis 1341 eKr. Tema isa oli Ehnaton ja tema ema oli Ehnatoni õde, keda tuntakse noorema naisena, kuid Ehnatonil oli viis õde ja seni on teadmata, kes neist oli Tutanhamoni ema.[1] Tema isa suri 1336 eKr või 1334 eKr. Tema ema ei elanud oluliselt kauem: tema muumia on leitud ja see kuulub umbes 25-aastasele naisele.

Nooruse tõttu oli Tutanhamoni valitsusaja alguses suur tähtsus võimsatel nõunikel, kellest tähtsaimad olid vesiir Eje, kindral Horemheb ja varanduse ülevaataja Maya. Kaks esimest neist said pärast ise Egiptuse valitsejateks. Küllap nad tegid enamiku olulistest otsustest Tutanhamoni valitsusajal.

Oma kolmandal valitsusaastal lõpetas Tutanhamon oma isa rajatud ainujumalakultuse. Atoni austamine lõpetati ja naasti enne seda valitsenud Amoni kultuse juurde. Ühtlasi muutis Tutanhamon oma nime sellisele kujule, nagu seda tänapäeval tuntakse (varem oli see Tutanhaton). Amoni preestrid said tagasi oma kunagised privileegid. Riigi pealinn viidi tagasi Teebasse ja Ehnatoni rajatud pealinn Ahetaton jäeti maha.

Tutanhamon algatas suuri ehitusprojekte, eriti Teebas ja Karnakis. Amonile püstitati palju mälestusmärke ja raidkiri Tutanhamoni haual ütleb, et kuningas "veetis oma elu, vormides jumalate kujutisi". Taas tähistati traditsioonilisi pühasid, nii püha härja apisega seotuid kui ka teisi.

Pärast Ehnatoni valitsemisaega oli riik majanduslikult nõrk. Diplomaatilised suhted teiste maadega olid katkenud ja Tutanhamon taastas need, eriti Mitanni riigiga, mis asus tänapäeva Liibanoni, Süüria ja Põhja-Iraagi alal. Tema hauast leiti hulgaliselt paljudest riikidest pärit kingitusi, mis annab alust oletada, et selles osas oli ta edukas. Sellegipoolest on tema hauakambris mainitud lahinguid nuubialaste ja asiaatidega. Hauas on sõjarüü ja muud sõjakäigul osalemiseks vajalikud tarbed, aga kuninga füüsiliste puuete tõttu võib uskuda, et ta isiklikult nendes lahingutes ei osalenud.

Tutanhamon abiellus oma isa Ehnatoni abikaasa Nofretete tütre Anhesenamoniga, kes oli sündinud umbes 1348 eKr, seega temast umbes 7 aastat vanem. Varem oli Anhesenamon olnud abielus enda ja Tutanhamoni isa Ehnatoniga. Võimalik, et Anhesenamonil oli Ehnatoni ja Tutanhamoni vahel veel üks abikaasa olnud. Anhesenamoni ja Ehnatoni abielust sündis üks tütar, Anhesenamoni ja Tutanhamoni abielust sündis kaks tütart, mõlemad surnuna. Tütred maeti koos isaga. Seetõttu ei olnud Tutanhamonil selget pärijat.

Tutanhamon suri umbes 17-aastaselt, arvatavasti oma 9. valitsusaastal. Tema elu viimaste päevade kohta pole andmeid ja selle üle on minevikus palju arutletud. Tema muumiat on viimasel ajal põhjalikult uuritud.[1] Varem oletati, et ta võidi mõrvata, kuid tänapäeval on üldine seisukoht, et ta suri haigusse, tõenäoliselt malaariasse[2]. Oma elu jooksul oli ta mitu korda malaariat põdenud. Haigustel on komme sajandite jooksul vähem surmavaks muutuda ja seetõttu oli tuhandete aastate eest malaaria arvatavasti märksa ohtlikum kui tänapäeval.

2005. aasta uuring näitas, et ta oli pisut enne surma oma jala murdnud ja jalga oli tabanud nekroos. Eeldatavasti need kaks haigust koos põhjustasidki surma. Lisaks oli Tutanhamonil osaline hundikurk ja kerge skolioos ehk selgroo kõverdumine ning ta pidi kõndima kepiga – kepid pandi talle kirstu kaasa, kuid varem arvati, et tegu on võimusümboliga.[1][3][4]

Tutanhamonile järgnes troonil Eje, kes ei kuulunud valitsevasse dünastiasse, kuid abiellus Anhesenamoniga. Eje valitses neli aastat ja suri siis pärijata, Anhesenamon oli selleks ajaks juba surnud või suri vahetult pärast seda.

Tutanhamon sai tuntuks 1922. aastal, kui Howard Carter ja lord Carnarvon leidsid tema haua Kuningate orust. Hauast leitud esemed on tänapäeval peamiselt Kairo ja Luxori muuseumites. 2015. aasta uuringute valguses on jõutud arvamusele, et matusepaigas võib suure tõenäosusega olla olemas veel senini avastamata kamber.[5] Ameerika Ühendriikide Arizona ülikoolis töötav Briti arheoloog Nicholas Reeves usub Tutanhamoni hauakambri seinte skanneripiltide põhjal, et hauakambri seinamörtide all on kinnimüüritud ja ülekrohvitud ukseavade kontuurid.[6]

Tutanhamoni tuntus põhineb tänapäeval kahel asjaolul. Esiteks läks ta ajalukku oma isa radikaalse usureformi hülgajana. Teiseks avastati tema haud peaaegu täiesti puutumatuna, see on kõige paremini säilinud Vana-Egiptuse kuninglik haud ja sellepärast on ajaloolased saanud Tutanhamonit paremini tundma õppida kui teisi Egiptuse kuningaid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Zahi Hawass. King Tut’s Family Secrets National Geographic, 2019/09 Vaadatud 15.01.2017
  2. Uuring: Tutanhamon suri tõenäoliselt malaariasse, Postimees, 17.02.2010
  3. Parental incest may be cause of king Tut's short life. 19. august 2010. Vaadatud 7. septembril 2010
  4. Parental incest may be cause of king Tut's short life www.archaeologydaily.com 20. august 2010. Vaadatud 7. septembril 2010
  5. Mejia, Paula (29.11.2015). "In King Tut's Tomb, Researchers Believe There Is a Hidden Chamber". Newsweek. Vaadatud 30.11.2015.
  6. Reeves, N. "The Burial of Nefertiti?" (2015)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]