Tromb

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tuulepöörisest; hüübinud vere klombi kohta veresoone siseseinal vaata artiklit Tromb (meditsiin)

Varases staadiumis tornaado Oklahoma osariigis USAs, 24.05.1973, NOAA.

Tromb ehk tornaado on väikese läbimõõduga, kuid väga intensiivne õhupööris, mille keskmes on õhurõhk tunduvalt väiksem normaalrõhust. Tornaadosid on kõige rohkem USAs, kuid ka Eestis on sooja ning niiske ilma ajal äikesetormis keerist nähtud. Ajaloo jooksul on Eestis küll üsna tugevaid trombe olnud. Viimane seni aegade hullem eesti tornaado oli 2000. aastal Rakveres, kus sai inimene palgiga rinda ning hukkus.

Teadlased kasutavad tavaliselt terminit "tornaado". Vastupidiselt laialt levinud arvamusele ei ole tromb tornaadost väiksem. Eksitus tuleneb ilmselt sellest, et USA-s kasutatakse sõna tornado, Euroopas aga tavaliselt "tromb" (itaalia sõnast tromba; näiteks saksa keeles Trombe). Et Euroopa trombid on reeglina oma Ameerika "ametivendadest" väiksemad, siis on tekkinud arusaamine trombist kui väikesest tornaadost või tornaadost kui suurest trombist. Tegelikult on need sõnad sünonüümid. Eesti keeles on trombi nimetatud mitmeti, levinuimad nimetused on tuulispask ja vesipüks (vee kohal tekkinud ja liikuv pööris).

Tornaadode tugevust määratakse Fujita-Pearsoni skaalal. Ameerika Ühendriikides võeti 1. veebruarist 2007 kasutusele täiustatud Fujita skaala (EF-0 kuni EF-5), mis võimaldab tornaado tugevust täpsemini määrata kui vana skaala. Kõige nõrgem on F0, kõige tugevam F5. Viimane võib isegi asfaldi tee pealt minema viia.

Tornaado korral on kõige ohutum varjuda keldrisse.

USA hoiatussüsteem[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Tornado Watch - tornaadovalve - tähendab, et on soodsad tingimused tornaadode tekkeks.
  • Tornado Warning - tornaadohoiatus - tähendab, et võimalikku tornaadot on radaril märgatud või on kohapeal nähtud keerist ning hoiatuse piirkonnas olevatel inimestel palutakse kohe varjuda.

USA-s väljastab tornaadohoiatusi Rahvuslik Ilmateenistus. Tornaadovalveid väljastab Tormiennustuskeskus.

Mõned trombid Eestis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Estonia Reports a Tornado, The New York Times, 11. september, 1979, lk. A6

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]