Mine sisu juurde

Internetitroll

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Trollimine)

Internetitroll on internetis anonüümselt tegutsev füüsiline isik, kes teeb poliitilistel või majandusliku kasu saamise eesmärkidel või isiklikel motiividel veebikogukondades (näiteks arutelufoorumites, jututubades või blogides) kuritahtlikke šokeerivaid avaldusi, õhutab tülisid ja vihkamist, kruvib üles pingeid, propageerib rassismi, šovinismi vms.

Internetitrolli tüüpilised tunnused on

  • anonüümne tegutsemine;
  • immuunsus kriitikale ja loogilistele argumentidele: internetitrolliga ei ole võimalik mõistlikku juttu ajada;
  • kaastunde puudumine: internetitrollide üks töövahend on teiste inimeste tunnetel trampimine;
  • sotsiaalse vastutuse puudumine;
  • viisakuse puudumine;
  • rünnaku suunamine alati konkreetse inimese vastu, kasutades argumentum ad hominem'i;
  • oma kinnisidee pealesurumine;
  • energilisuse kasv, kui püüda internetitrolli solvata või ise vihale minna;
  • väitluses alati viimase sõna taotlemine.

Internetitrollide hulgas on n-ö juutide või araablaste sõpru, kes klaarivad internetis omavahel arveid. On poliitilisi äärmuslasi, kes peavad kompromissituid internetilahinguid, aga ka vandenõuteoreetikud, kes oma ideid kogukonnale peale suruvad.

Ameerika Ühendriikides on poliitikute nõunikud üritanud oma huvides ära kasutada Vikipeediat. Eesti veebikogukondades on tuvastatud Venemaa Föderatsiooni palgal olevaid nn Kremli-trolle, kes üritavad Eesti elanikele suruda peale Venemaa seisukohti.

Kuna internetitrollide eesmärk on saavutada võimalikult suur auditoorium, püüdes keerata omavahel tülli teisi blogijaid, meediaväljaannetes kommenteerijaid, internetifoorumites ja -mängudes osalejaid, tuleb nende tõrjumiseks neilt auditoorium ära võtta. Kõige lihtsam on internetitrollidest mitte välja teha ja nendega mitte diskussiooni asuda. Nii jäävad nad ilma oma tegevuseks vajalikust avalikust tähelepanust. Internetikeskkondade moderaatoritel on võimalus blokeerida internetitrolli IP-aadress või lasta tal postitada nii, et tema kaastööd ei näe keegi muu peale tema enda. Nii on võimalik panna internetitroll tühja tööd tegema. Sellist meetodit nimetatakse internetitrolli vaigistamiseks ehk bonzotamiseks.

Olulisemad internetitrollide keskused

[muuda | muuda lähteteksti]

Peterburi, Savuškini tänav

[muuda | muuda lähteteksti]

Peterburi põhjaosas Savuškini tänaval asub üle 200 töötajaga keskus, kus tegeldakse iga päev ööpäev läbi infosõjaga Venemaa poolel. Keskuses töötavate internetitrollide ülesanne on kiita internetis Venemaad ja president Vladimir Putinit, sõimata Ukraina valitsust ja näidata, et Ukraina kriisis on süüdi Ameerika Ühendriigid.

Endise Putini-noore Aleksei Kuznetsovi sõnade kohaselt on keskuses töötavad internetitrollid tavalised inimesed, kes teevad igavat tööd ja kirjutavad, mida kästakse. Internetitrolliks olemine tähendab poliitilist kommenteerimist, mille eesmärk on provotseerida teisi internetivestluses osalejaid. Internetitroll loob oma kommentaaridega raamistiku, mille kaudu lugeja suunatakse uudist vajalikul moel tõlgendama. Arvutihäkkerite abil avalikuks saanud info põhjal on teada, et Peterburi trollikeskusel on osakonnad sotsiaalmeedia, meediakanalite, otsingumootorite, blogide, kommentaaride ja jututubade jälgimiseks. Ka anonüümseks jäänud töötajate jutustused Venemaa ajalehtedes kinnitavad infot trollikeskuse osakondade arvu ja töötajate palkade kohta. Kuznetsovi sõnul on jälgitavate meediaväljaannete hulgas 30–40 nimetust. Hoolikalt jälgitakse kriitilist raadiojaama Ehho Moskvõ ja ajalehte Novaja Gazeta.

Peale trollimise viiakse Savuškini tänava majas läbi veel mitmeid muidki informatsioonioperatsioone.

  • Ajalehe Delovoi Peterburg teatel juhitakse sealt ukrainakeelseid veebilehti, mis avaldavad uudiseid Venemaa seisukohtadest lähtudes.
  • Seal tegutseb ametlikult Venemaa uudisteagentuur Fan.
  • Näiliselt Ukraina uudisteagentuuri Harkovi internetiaadress nahnews.com.ua kuulub tegelikult internetitroll Jevgeni Zubarevile.

Keskuse trollid on palganud ettevõte Internet Issledovanija, mis otsib töötajaid, kes oleksid võimelised tootma ingliskeelseid tekste etteantud teemadel.[viide?]

  • Jessikka Aro, "Putini trollid". Tallinn: Rahva Raamat, 2020
  • Peter Pomerantsev, "See ei ole propaganda: Seiklused reaalsusevastases sõjas". Tõlkija Heija-Liis Ristikivi. Tallinn: Tänapäev, 2019

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]