Mine sisu juurde

Transpadaani vabariik

Allikas: Vikipeedia

Transpadaani vabariik
Repubblica Transpadana


17961797
Lipp
Põhja-Itaalia aastal 1796: Milano hertsogiriik muutus Transpadaani vabariigiks pärast Prantsuse okupatsiooni aastal 1796
Valitsusvorm vasallvabariik
Osa Prantsuse vabariik
Pealinn Milano
Riigikeeled itaalia

Transpadaani vabariik (itaalia Repubblica Transpadana) oli revolutsiooniline, ajutine ja rahvusvaheliselt tunnustamata valitsus, mis rajati Milanos kindral Napoleon Bonaparte'i poolt.

10. mail 1796 võitis Prantsuse armee Austria vägesid Lodi lahingus ja okupeeris iidse Milano hertsogiriigi. Napoleon seadis ametisse ajutise valitsuse, mis asendas Austria ametnikud ja asutas Põhja-Itaalias Prantsusmaa tütarvabariigi, rakendades Prantsuse revolutsioonikalendri.

Valitsusele anti Napoleoni poolt 8. brümääril aastal V (29. oktoobril 1796) täielik tsiviilvõim, isegi kui selle käsud pidi heaks kiitma Prantsuse vägede komandör Lombardias. Valitsus koosnes neljast departemangust: usu- ja kultuuriasjad, transpordi- ja ehitusasjad, raha- ja maksuasjad ning kaubandus- ja äriasjad.

Pärast Napoleoni armee uusi võite vabariigi territoorium kasvas; Leobeni rahuga 17. aprillil 1797 alustas Prantsusmaa Veneetsia vabariigi okupeerimist, vallutades Bergamo ja liikudes Adda jõelt itta Oglio jõele, Veneetsia territooriumide demarkatsioonijoonele, mis tekkis rohkem kui kolm sajandit varem. 19. mail liidendas Napoleon Milanoga endise Modena hertsogkonna territooriumid külgnevast Tsispadaani vabariigist. 29. juunil otsustas kindral anda vabariigile lõplik korraldus ja pro forma sõltumatus: oma enda dekreediga kuulutas ta Tsisalpiini vabariigi sündi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]