Tiiu Sild

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tiiu Sild 2010. aastal.

Tiiu Sild (neiupõlvenimega Tiiu Gutmann; 17. juuli 195816. veebruar 2012) oli Eesti molekulaarbioloog ja teaduse populariseerija. Ta on tuntud kui teaduskeskuse AHHAA pikaajaline juhataja.[1]

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Tiiu Sild lõpetas kuldmedaliga kunstikallakuga Tallinna 46. Keskkooli ning 1981. aastal cum laude Tartu Ülikooli orgaanilise keemia ja keemiapedagoogi eriala. Oma magistrieksami sooritas ta molekulaarbioloogias ja kvalifitseerus molekulaardiagnostika erialale.[1] 2000. aastal alustas Tiiu Sild õpinguid Tartu Ülikooli doktorantuuris loodusteaduste didaktika alal[2]. Tema doktoriõpingute teemaks olid teaduskeskuste mudelid maailmas.

Töö[muuda | muuda lähteteksti]

1981. aastal alustas Tiiu Sild tööd Eesti Teaduste Akadeemia keemia instituudis, 1990. aastal jätkas ta erialast tööd Tartu Ülikoolis orgaanilise keemia õppetooli juures[2]. Mart Ustavi töögrupis arendas ta muu hulgas kliinilise papilloomviiruse diagnostika süsteemi, mis on tänaseks saanud HPV diagnoosimise ja vaktsineerimise tavastruktuuriks.[3]

1997. aastast kuni oma surmani 2012. aastal juhatas Tiiu Sild teaduskeskust AHHAA, mis töötas algul Tartu Ülikooli teadusarendusosakonna projektina, 2004. aastal sai aga omaette sihtasutuseks[1]. Tema juhtimisel valmis ka AHHAA uus hoone Tartus[4].

Tiiu Silla tegevust teaduse populariseerimisel tunnustati ka rahvusvaheliselt. Ta osales mitme rahvusvahelise teadusorganisatsiooni töös ja oli teaduskeskuste võrgustiku ECSITE juhatuse liige[1].

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

17. juulil 2015 paigaldati Tartu kesklinna Emajõe kaldaplatvormile Tiiu Silla mälestuspink. Oranži värvi pöörleva metallpingi tagaküljel on Tiiu Silla autogrammi kujuline valgustuslahendus, käetugedel aga metallplaadi QR-koodidega, mis viitavad Tiiu Silla artiklile eestikeelses Vikipeedias. Öisel ajal on pink valgustatud.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema elukaaslane oli ajaloolane Villu Tamul. Tiiu Sillal oli neli last[4]: Kaarel, Mihkel, Elin ja Mari.[8]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]