Mart Ustav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mart Ustav Tartu Ülikooli 375. aastapäeva aktusel ülikooli aulas 5. oktoobril 2007

Mart Ustav (sündinud 16. juulil 1949 Tšerlaki külas Omski oblastis Vene NFSV-s) on eesti teadlane, biomeditsiinitehnoloog.

Elukäik ja haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Mart Ustavi vanemad küüditati Venemaale. Perekond naasis kodumaale 1956. aastal, seega pääses Mart Ustav õppima juba Eesti kooli. Ta lõpetas Tartu 5. Keskkooli keemiaklassi ning 1972. aastal Tartu Riikliku Ülikooli füüsika-keemiateaduskonna. 1979. aastal kaitses ta Ukraina Teaduste Akadeemia molekulaarbioloogia ja geneetika instituudi nõukogu juures keemiakandidaadi kraadi.

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Mart Ustav 2012. aastal

1974. aastal asus Ustav tööle vaneminsenerina ENSV Teaduste Akadeemia Küberneetika Instituudis. Aastatel 1976–1982 töötas ta Tartu Riiklikus Ülikoolis vaneminseneri, nooremteaduri ja vanemteadurina. 1982–1985 stažeeris Uppsala Ülikooli meditsiinigeneetika instituudis ning 1985–1989 jätkas Tartu Riiklikus Ülikoolis onkogeneesi labori juhatajana.

Aastatel 1989–1992 oli Mart Ustav külalisteadur Cold Spring Harbour Laboratory's Ameerika Ühendriikides. Naasnud kodumaale, oli ta 1992–2002 Tartu Ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonna molekulaar- ja rakubioloogia instituudi mikrobioloogia ja viroloogia õppetooli juhataja ja korraline professor, 1996–1999 sama instituudi juhataja ja 2002–2007 Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi direktor. Alates 2007. aastast on ta Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi biomeditsiinitehnoloogia professor. 2012. aastal kandideeris ta Tartu Ülikooli rektoriks.

Ta on geenitehnoloogiaettevõtte Icosagen Grupi asutaja ja tegevjuht. [1] [2] Ettevõte tegeleb biokeemiliste, immuunanalüüsi, molekulaar- ja rakubioloogiliste toodete ning teenuste arenduse, tootmise ja müügiga.

Teadustöö[muuda | muuda lähteteksti]

Tema teadustöö peasuunad on olnud papilloomiviiruse uurimine, sh selle sümbioos peremeesrakuga ja molekulaarbioloogiaga, geenivektorite episomaalse püsimise molekulaarne alus uue põlvkonna ohutute DNA vaktsiinide loomisel ning viiruste ja viirusvektorite konstrueerimine.

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on avaldanud sadakond teaduspublikatsiooni.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Lõõgastava hobina vastukaaluks teadustööle on Mart Ustav nimetanud huvi aianduse vastu.

Ta on abielus ning tal on kolm tütart ja poeg.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]