Teaduse ja religiooni kolleegium

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Teaduse ja religiooni kolleegium on Tartu Ülikooli usuteaduskonna juurde asutatud teadlaste ühendus, mis tegeleb teaduse ja religiooni kokkupuutepunktide uurimisega.

Kolleegium on asutatud 27. veebruaril 2002, selle asutaja ja juhataja on professor Anne Kull.

Eesmärgid[muuda | muuda lähteteksti]

Teaduse ja religiooni kolleegiumi eesmärgid on:[1]

  • edendada looduse, inimese, ühiskonna uurimist interdistsiplinaarse foorumi loomise kaudu;
  • edendada teaduse ja religiooni dialoogi abil avalikku filosoofiat, ratsionaalset argumentatsiooni ja sotsiaaleetikat õiglase ja jätkusuutliku maailma tarbeks;
  • tutvustada teaduse, religiooni ja sotsiaalteaduste alaseid uurimusi laiemale üldsusele (avalikud loengud, publikatsioonid jmt) faktide, väärtuste ja kõlbeliste hoiakute toomiseks ühisele pinnale;
  • aidata religioossetel institutsioonidel ja nende juhtidel teadvustada asjaolu, et nende liikmeskonna maailmavaade on muutunud ja muutuv ning julgustada selliseid religioosseid praktikaid, mis on ühtaegu ustavad oma algvisioonile ja samas usutavad selle valgusel, mida me teame maailmast teaduste abil;
  • viia läbi interdistsiplinaarset teadustööd ja hankida selleks vahendeid.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Kolleegiumi asutajaliikmed on Jaak Järv, Toomas Jürgenstein, Ken Kalling, Anne Kull, Kalevi Kull, Tõnu Lehtsaar, Jaanus Noormägi, Karl Pajusalu, Jaan Ross, Andres Soosaar, Kalev Tarkpea ja Heiki Valk.

Hiljem on kolleegiumiga nimekatest teadlastest liitunud Meelis Friedenthal, Roland Karo, Enn Kasak, Ain Riistan, Erki Tammiksaar, jpt.

Tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 2003. aastast korraldab teaduse ja religiooni kolleegium igal aastal Põltsamaa kiriklas teaduse ja religiooni kevadkooli.

Kolleegiumi liikmed on Tartu Ülikoolis ja ka teistes Eesti kõrgkoolides ette valmistanud ning läbi viinud teaduse ja religiooni seoseid käsitlevaid loengukursusi, nt "Teadus ja religioon", "Meditsiin ja religioon", "Teaduse kui religioosse nähtuse lühilugu", jms.

Aastatel 20042007 korraldati gümnasistidele mõeldud esseevõistlusi teaduse ja religiooni teemadel.

Kolleegium on organiseerinud ka mitmeid interdistsiplinaarseid seminare ja konverentse, näiteks 8.–11. novembrini 2007 Tartu Ülikoolis toimunud konverentsi "Teadus, filosoofia, religioon: uusi probleeme".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Teaduse ja religiooni kolleegium Tartu Ülikooli usuteaduskond (vaadatud 19.05.2014)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]