Jaan Ross

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jaan Ross esinemas ettekandega Neuroloogide ja Neurokirurgide Seltsi talveseminaril 3. detsembril 2010

Jaan Ross (sündinud 5. aprillil 1957 Tartus) on eesti muusikateadlane ja psühholoog.

Ta on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia emeriitprofessor ning Eesti Teaduste Akadeemia liige.

Ta on ka tõlkinud eesti keelde kaasaegset vene ilukirjandust (Andrei Gelassimov, Vladimir Voinovitš, Jevgeni Griškovets, Andrei Ivanov, Marina Palei) ja toimetanud muusikateadlaste kirjutatud raamatute tõlkeid.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Omandanud Tartus põhihariduse ning lõpetanud ka Tartu Lastemuusikakooli klaveriklassi, jätkas ta õpinguid muusikateooria alal Tallinna Muusikakeskkoolis, mille lõpetas 1975. aastal. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lõpetas ta 1980. aastal muusikateaduse ja -pedagoogika alal. 1988. aastal kaitses Jaan Ross kunstiteaduste kandidaadi väitekirja "Konsonantsuse objektiivsed eeltingimused muusikas" Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias ning 1992. aastal psühholoogiadoktori väitekirja Turus Åbo Akademis.

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Aastail 1993–1996 oli Jaan Ross Eesti Keele Instituudi teadusdirektor, 1996–1999 Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna dekaan, 2003–2006 TÜ kunstide osakonna juhataja. 1993–2015 oli ta TÜ professor ning 1995-2021 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor. Alates 2021 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia emeriitprofessor.

Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks valiti Jaan Ross 2003. aastal.

Teadustegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Akadeemik Rossi peamiseks uurimisvaldkonnaks on muusika taju ja tunnetuse ning muusikahelide objektiivse kirjeldamisega seotud probleemid: läänemeresoome regiviiside temporaalne struktuur, akustilise analüüsi rakendamine laulja vokaaltehniliste probleemide lahendamisel, helikõrguse taju iseärasused, kuulmisillusioonide taju iseärasused, konsonantsitaju objektiivsed eeltingimused.

Teaduskorralduslik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Jaan Ross on mitmete Eesti ja välismaa teadusühingute liige. 2009-18 oli ta Euroopa Kognitiivsete Muusikateaduste Ühingu (ESCOM) juhatuse liige. Pikka aega oli ta ülikoolidevahelise kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli juht. Samuti on ta ajakirjade Musicae Scientiae, Journal of Interdisciplinary Music Studies, Res Musica ja Akadeemia ning Proceedings of the Estonian Academy of Sciences toimetuskolleegiumi liige. Jaan Ross on avaldanud umbes 200 teaduspublikatsiooni, olnud mitmete magistri- ja doktoritööde juhendajaks, oponeerinud ja eelretsenseerinud doktoriväitekirju Tallinna, Tartu, Cambridge’i, Yorki, Tampere ja Helsingi ülikoolis ning Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias.

Jaan Ross Tallinna kirjandusfestivalil HeadRead 2010

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Jaan Ross on atmosfäärifüüsiku ja ökoloogi akadeemik Juhan Rossi poeg. Ta on abielus keeleteadlase Kristiina Rossiga, neil on tütar Johanna Ross.

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "The temporal structure of Estonian runic songs". (Koos Ilse Lehistega.) Berlin; New York: de Gruyter, 2001. ISBN 3110170329
  • "Благозвучие: объективные предпосылки консонантности в музыке". Санкт-Петербург: Издательство Европейского университета в Санкт-Петербурге, 2006. ISBN 5943800573
  • "Kaksteist loengut muusikapsühholoogiast". Tartu: Tartu Ülikooli Kirjastus, 2007. ISBN 9789949117901

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]