Tartu Kunstikool

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tartu Kujutava Kunsti Kool)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tartu Kunstikool on Tartus asuv keskeriharidust andev riiklik kutsekool.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tartu Kunstikooli ajalugu on seotud Tartu Riikliku Kunstiinstituudi ja kaudselt ka Kõrgema Kunstikooliga Pallas (1919–1940). Erakõrgkool Pallas likvideeriti Nõukogude okupatsioonile järgnenud ümberkorralduste käigus ning selle asemele asutati 1. septembrist 1940 riigi ülalpeetav kunstikool nimega Konrad Mäe nimeline Riigi Kõrgem Kunstikool. 1944. aastal nimetati see ümber ENSV Tartu Riiklikuks Kunstiinstituudiks.

1940. aastate teisel poolel tegutses Eesti NSV-s kaks kunstikõrgkooli – üks Tallinnas ja teine Tartus. Kümnendi lõpul otsustati, et Tallinna Riiklik Kunstiinstituut ja ENSV Tartu Riiklik Kunstiinstituut tuleks ühendada ja kogu kujutava kunsti alane kõrgharidus koondada Tallinna. Tartusse pidi jääma vaid kõrgkooli astujate ettevalmistamine ning kunstiõpetajate koolitamine. Loodava keskeriharidust andva kunstikooli õpetajatena nähti kunstiinstituudis õpetanud õppejõude, ka pidi uus kool tegutsemist alustama ENSV Tartu Riikliku Kunstiinstituudi ruumides ning varadega. ENSV Tartu Riikliku Kunstiinstituudi viimane rektor oli kuni 1949. aastani Anton Starkopf. Vastava määruse võttis NSV Liidu Ministrite Nõukogu vastu 13. novembril 1950.

Sellele järgnes Eesti NSV Ministrite Nõukogu määrus 22. detsembrist 1950 "Tartu Kujutava Kunsti Kooli avamise kohta". 1951. aasta sügisest tegutsemist alustanud kooli astujad said valida kahe osakonna – kunstipedagoogika ja skulptuuriosakonna – vahel. Peagi lisandusid teatridekoratsiooni, puidu kunstilise kujundamise, rõivaste konstrueerimise ja modelleerimise osakonnad.

1960. aastail elas kool üle mitu reformi, alustades nimemuutusest (1960. aastast Tartu Kunstikool) kuni mitme eriala likvideerimiseni. Nii lõpetati Tartus joonistus- ja joonestusõpetajate, teatridekoraatorite ja rõivakujundajate koolitamine ning koondati nendeski valdkondades õpetus Tallinna. Uue erialana avati naha kunstiline kujundus ja jalatsite modelleerimine. Kõigi muudatuste tulemusel sai Tartu Kunstikoolist puhtakujuline rakenduskunstikool.

1970. aastaid võib iseloomustada kui stabiilsuse aega. Kool elas aktiivset elu – õpiti, käidi praktikatel, koolis tegutses arvukalt huvialaringe, lõpetajad tegid lõputöödeks kujundusi Tartu koolidele, lasteaedadele, riigiasutustele. Tõusuaega üleelav skulptuuri eriala (arvukad monumendid jms) tundis puudust tehnilistest teostajatest, kes aitaksid kunstnikel oma ideid realiseerida. Arvestades ühiskondlikku vajadust, avati kunstikoolis kivi kunstilise töötlemise osakond.

Uus tuul tiibadesse saadi 1990. aastatel, kui koolis tekkisid tänu uute osakondade avamisele võimalused õppida tekstiilikunsti, maali ja maalingute restaureerimist, meedia- ja reklaamikunsti ning fotograafiat. Sama kümnendi lõpuks õnnestus koolil viimaks saada ka päris omad ruumid Tähe tänaval.

2000. aastaks kasvas kunstikoolist välja uus kunstikõrgkool – Tartu Kõrgem Kunstikool (1. augustist 2018 nimega Kõrgem Kunstikool Pallas), mis näeb oma põhiülesandena rakendusliku kunstikõrghariduse andmist. Esialgse vaimustusega kaasnes idee likvideerida Tartu Kunstikool kui kool, mille järele justkui puudus Eesti haridusmaastikul vajadus. Lõpetati ka uute õpilaste vastuvõtt. Siiski on elu näidanud, et keskeriharidusega kunstnik-teostajate järele pole vajadus kuhugi kadunud.

Taasavatud Tartu Kunstikool jätkab praegu keskeriharidust andva kutsekoolina, pakkudes võimalust õppida 3D-modelleerija-visualiseerija, trükimeedia kujundaja-küljendaja, dekoraator-stilisti ja illustraatori erialal.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]