Kastani tänav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Tartu tänavast; teiste samanimeliste tänavate kohta vaata artiklit Kastani tänav (täpsustus).

Kaart
Vaade Kastani tänava ringristmikule.
Kella 4 suunas – Pepleri tänav.
Kella 8 suunas – Kastani tänav.
Kella 10 suunas – Julius Kuperjanovi tänav.
Kella 11 suunas – J. Tõnissoni tänav.
Kella 2 suunas – Kastani tänav
Kastani tänav Vanemuise ristmikult Riia tänava poole
Kastani tänav Vanemuise ristmikult põhja poole

Kastani tänav (saksa keeles Kastanienstraße, Kastanienallee) on tänav Tartus.

Tänav on 1,63 kilomeetrit pikk ja kulgeb kagusse. See algab Näituse tänavalt kohast, kust algab ja kulgeb loodesse Taara puiestee. Kastani tänavale on nime andnud seda kohati palistav kastaniallee.

Kastani tänav ristub järgmiste tänavatega: J. Tõnissoni tänav (paremalt), Julius Kuperjanovi tänav, Pepleri tänav, Tiigi tänav, Vanemuise tänav, Riia tänav ja Kase tänav (paremalt). Kastani tänav lõpeb Võru tänaval kohas, kust algab Vaba tänav.

Kastani tänava alguses, aadressil Kastani 1 asub kunagine saksa üliõpilaskorporatsiooni Neobaltia konvent (Neobaltia hoone), 1904. aastal rajatud juugendstiilis hoone, kus tänapäeval tegutseb Tartu Saksa Kultuuri Instituut. Samas majas asub ka Eesti Goethe Selts.[1]

Tänava kolmest lõigust kaht – Näituse tänavast J. Kuperjanovi tänavani ning Riia tänavast Võru tänavani – ääristavad eelkõige 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest pärinevad kahe-kolmekorruselised puitelamud. Iseloomulikud on mitmesugused kaunistused, sealhulgas puitpitsid, tornikesed ning juugendstiilis iluvõred ustel ja varikatustel.

Majas Kastani 9 (krt. 7) elas aastail 1963–1970 Juri Lotman.

Julius Kuperjanovi ja Jaan Tõnissoni tänava ristmikul jäävad Kastani tänava äärde Eesti Üliõpilaste Seltsi maja, mis Nõukogude ajal kuulus Tartu Ülikoolile, ning Eesti Rahva Muuseumi näitusemaja, endine raudteelaste klubi; hoonete fassaadid jäävad vastavalt Tõnissoni ja Kuperjanovi tänava poole.

Kastani tänaval endises Greifi trükikoja majas asuvad Eesti Trükimuuseum ja Noor-Eesti Loomekeskus.

Aadressil Kastani 65 on 1999. aastast naiskorporatsiooni Amicitia konvendikorter. Samas majas tegutses kunagi Tartu Naisselts ning 1900. aastal elas seal lühidalt Ukraina üks tuntumaid luuletajaid Lesja Ukrainka. 2001. aastal paigaldas Ukraina riik hoonele graniidist mälestustahvli poetessi portreega ning tekstiga eesti ja ukraina keeles.[2][3][4]

Kastani tänav on Jaan Tõnissoni tänavast Riia tänavani ühesuunaline, samuti (vastassuunas) Võru tänavast Riia tänavani.

1941. aasta septembris viidi vanade Kuperjanovi jalaväepataljoni sõjaväekasarmute piirkonda Kastani tänava lähedal Tartu koonduslaager.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]