Tabelinus

Allikas: Vikipeedia

Tabelinus (ka Tabellinus, Thabelinus, Tabelin või Tabeline; surnud umbes 1221) oli kristlasest Pudiviru vanem 13. sajandi alguse Virumaal.

Tabelinus esineb vaid Henriku Liivimaa kroonikas, kus teda on mainitud kolmel korral[1]. Tema nime pole võimalik täpselt rekonstrueerida, sest ladinakeelse sufiksi -us äravõtmisel jääb järgi tüvi Tabelin, mille järel võis aga olla veel mõni täht, näiteks e. Seetõttu kasutatakse tavaliselt nimekuju Tabelinus.

Tabelinus valitses Läti Henriku järgi Pudivirus (Pudyviru, tõenäoliselt tähendas see Väike-Viru)[2], kuid sellist muinaskihelkonda pole hilisemast ajast enam teada. Siin võis olla tegu Lemmu muinaskihelkonna pooliseseseisva lõunaosaga.[3] Krooniku väitel oli temale alluvas muinaskihelkonnas 14 küla: "...ristiti nad kõik neljateistkümnest külast koos Tabeliniga, nende vanemaga".[4]

Tabelinus äratab huvi selle poolest, et Henriku teadaannete kohaselt oli ta sakslaste sissetungi ajal Virumaale (aastal 1219) juba ristitud. Seda olevat teinud Ojamaal saksa preestrid (Henrikul meie omad)[5], kuid pole teada, mis ajal see täpselt võis toimuda. Samuti võis olla Tabelinusel isiklik kontakt kroonikakirjutajaga. Piiskop Albert saatis Soomest pärit Petrus Kaikewalde ja Ümera lätlaste preestri Henriku (Läti Henriku) Eestimaale. "Ja neid võtsid vastu virulased esimesest kihelkonnast, mida kutsutakse Pudyviru ... koos Tabeliniga, nende vanemaga, kelle taanlased poosid hiljem üles, sellepärast et ta oli võtnud riialaste ristimise ja andnud oma poja sõjateenistuse vendadele pantvangiks."[6]

Tabelinust on ilukirjanduslikult kujutanud Ain Kalmus oma romaanitriloogias Jumalad lahkuvad maalt, Toone tuuled üle maa ja Koju enne õhtut. Endel Nirk on kirjutanud dramaatilise lugulaulu viies jaos "Tabelinus" (Tallinn 1990, Loomingu Raamatukogu nr 47).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Heinrici Chronicon Livoniae (HCL), 1982, XXIII-7, XXIV-1, XXIX-7.
  2. HCL, lk 199.
  3. HCL, lk 199.
  4. HCL, lk 213.
  5. HCL, lk 199.
  6. HCL, lk 213.

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]