Arutelu:Tabelinus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Minu meelest on üks eesti kirjanik temast näidendi kirjutanud. Ma ei mäleta, kes. Andres 2. november 2008, kell 21:51 (UTC)

Kas see: Endel Nirk. Tabelinus. Dramaatiline lugulaul viies jaos. Tallinn, 1990. Loomingu Raamatukogu nr. 47.

Panin Pudiviru kihelkonna juurde lingi. Võib ehk teha ka ümbersuunamise. Andres 2. november 2008, kell 21:54 (UTC)

Välja võetud asjad:

Kroonikast tekib mulje, et Tabelinus oli üks Virumaa vanemaid, kelle tähtsust on L. Hendrik erapoolikult rõhutanud, näitamaks riialasi paremana taanlastest nendevahelises konfliktis. Selle kohta on meie ajaloolastel erinevad seisukohad. Akadeemilisem seisukoht on siiski, et tegemist oli vähetähtsa vanemaga, kes end ainsana Virumaa vanematest riialastele allutas, ja kes nimetati ära näitamaks riialaste ja taanlaste konflikti.

Teised virulased keeldusid aga riialasi vastu võtmast ja kutsusid taanlased end ristima.

Ja muide, Tabelinus polnud siiski ainus virulaste vanem, keda Henrik nimetab: lisaks on veel ka Kyriawanus. Athanasius Soter 28. oktoober 2011, kell 23:21 (EEST)

Mis sellel "preester Henrikul" viga oli? Võib-olla jätaks lihtsalt "Läti Henriku"? Andres (arutelu) 23. juuli 2012, kell 09:05 (EEST)

Ei tea. Ladina "minister" selles kontekstis peaks eesti keeles päris üheselt katoliku preestrit tähistama, samas kui "papp" on ilmselgelt õigeusu traditsiooni nimetus. Ja nimetus Läti Henrik on üleüldse halb, sest ilmselt polnud Henrik ju lätlane, nii oleks täpsem "lätlaste (juures olev) Henrik" vms. Seetõttu on entsüklopeediates (ENE, ka TEA 8. köide) üldiselt kasutatud tema kohta lihtsalt "Henrikut". Selle juurde passiks "preester" aga minu arust päris hästi. Athanasius Soter (arutelu) 24. juuli 2012, kell 21:48 (EEST)

...oli kristlasest Virumaa Pudiviru kihelkonna vanem 13. sajandi alguses, kes suri märtrisurma.

Märtrisurma osa on välja võetud. Minu teada Henrik teda küll märtrina ei maini ja samahästi võiks märtriteks nimetada kõiki kristlasi, kes on vägivaldsel teel oma otsa leidnud. Athanasius Soter (arutelu) 17. märts 2013, kell 23:52 (EET)