Tšornobõli tuumaelektrijaam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Panoraam Tšornobõli tuumaelektrijaama energiaplokkidest. Vasakul plokid 1–4, paremal poolelijäänud 5. plokk
4. reaktoriplokk

Tšornobõli tuumaelektrijaam (ka: Tšernobõli tuumaelektrijaam) oli Nõukogude Liidu tuumaelektrijaam nüüdses Ukrainas Kiievi oblastis Tšornobõli rajoonis.

Jaama ehitust alustati 1970. aastal Nõukogude Liidus, Ukraina NSV-s. Esimene energiaplokk käivitati 1977. aastal. 2., 3. ja 4. plokk järgnesid aastatel 1978, 1981 ja 1983.

Aastal 1986 töötas 4 plokki, igaüks võimsusega 1000 MW, ehitati 5. ja 6. plokki.

Jaamas toodeti ka mitmeotstarbelistes kaitsekuplita grafiitreaktorites tuumarelvadele vajalikku plutooniumi.

Jaamast 4 km läänes paiknes 50 000 elanikuga ehitajate ja energeetikute asula Prõpjat.

1982. aasta septembris toimus 1. energiaplokis avarii, kus kuumenes üle ja sulas osaliselt üles reaktori tuum. Reaktor parandati mõne kuuga. Juhtumi tegelikku ulatust hoiti aastaid salajas, olgugi et reaktorit parandanud töölised said ülemäära kiiritada.

26. aprillil 1986 leidis jaama 4. energiaplokis aset Tšornobõli katastroof.

Pärast katastroofi allesjäänud kolm reaktorit seisati, sest kogu jaam oli tugevasti saastunud ja inimestel oli ohtlik seal töötada. Piirkonnas tekkinud energiapuuduse tõttu aga reaktorid peagi puhastati ja taaskäivitati. Plahvatanud 4. reaktori ümber ehitati betoonist sarkofaag. 5. ja 6. energiaploki ehitus peatati.

1991. aasta oktoobris toimus jaama 2. energiaploki masinasaalis tulekahju, milles hävis osaliselt saali katus ja sai tugevalt kannatada üks kahest turbogeneraatorist. Reaktor seisati, radioaktiivset ainet välja ei pääsenud. Pärast kahjustuste hindamist otsustati 2. plokk lõplikult sulgeda.

1. energiaplokk suleti 1996. aasta novembris.

Viimane, 3. energiaplokk suleti 15. detsembril 2000 ametlikul tseremoonial, kus osales ka Ukraina tolleaegne president Leonid Kutšma.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]