Prõpjat

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel on linna kohta, jõe kohta vaata Prõpjats.

Prõpjat

ukraina Прип'ять

Coat of Arms of Pripyat.svg
Prõpjati vapp
Pindala: 8 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 0 (2017) Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 51° 24′ N, 30° 3′ E

Koduleht: http://pripyat.com
Vaade linnale majakatuselt. Silmapiiril tuumaelektrijaam
Prõpjat 2001. aastal

Prõpjat on mahajäetud linn (kummituslinn) Ukrainas Kiievi oblastis, Prõpjatsi jõe kaldal.

Prõpjati hakati rajama 4. veebruaril 1970. Esialgu taheti linn koos tuumaelektrijaamaga rajada 25 km kaugusele Kiievist, ent teadlaste soovitusel valiti lõpuks praegune asukoht 100 km kaugusel Kiievist Valgevene piiri ääres.

Linn asub umbes 3 km kaugusel Tšornobõli tuumaelektrijaamast. Seal elasid elektrijaama töötajad. Pärast Tšornobõli tuumakatastroofi evakueeriti kõik linna ja ümbruskonna külade elanikud. Tänapäeval on linn inimtühi. 1986. aastal elas linnas 49 400 inimest.

Veel hiljaaegu oli Prõpjat sisuliselt hilise nõukogude aja muuseum. Kõik korterelamud, millest 4 olid valmis, kuid kasutusse andmata, ujulad, haiglad ja teised ehitised olid maha jäetud koos kogu sisustusega kuni riiete, mänguasjade ja paberiteni. Elanikel lubati kaasa võtta ainult isiklikud dokumendid ning saastumata raamatuid ja rõivastust. Pärast õnnetust hukati mõne kuritegeliku rühmituse liikmed, kes käisid Prõpjatis väärtesemeid toomas ja müüsid neid turul. Kurjategijaid oli lihtne tabada, sest esemed olid radioaktiivselt saastunud.

Millalgi 21. sajandi algul on kuritegelikud jõugud linna täielikult rüüstanud. Linnast toodavad esemed ei ole enam radioaktiivsed ja varastatud on kõik tualetipoti istmeteni välja. Majade katused lasevad hooldamatuse tõttu vett läbi ning pole ime näha puid kasvamas majade katustel ja isegi sees. Mõnekümne aasta pärast on kogu linn eeldatavasti varemetes.

Prõpjat ja selle lähiümbrus on veel mitmesaja aasta jooksul elamiskõlbmatud. Tänapäeval moodustab praktiliselt kogu radioaktiivse kiirguse tseesium-137, millel kulub kolm sajandit, et tema tase langeks tuhandikuni praegusest.

Linna lähiümbruses elab hulgaliselt metsloomi, sealhulgas metsistunud hobuste karjad.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]