Suurbritannia Iseseisvuspartei

Allikas: Vikipeedia

Suurbritannia Iseseisvuspartei (ingl UK Independence Party, UKIP (/ˈjuːkɪp/ YEW-kip)) on Suurbritannia poliitiline partei, mille tegevust on määratletud kui euroskeptilist, populistlikku, koservatiivset ja rahvuslik-konservatiivset poliitilist liikumist. Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) peamiseks poliitikaks on Suurbritannia eraldumine Euroopa Liidust.

UKIP esipoliitik on praegu Nigel Farage, kes valiti 5. novembril 2010 partei juhiks tagasi. http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-11700220

Hetkel on Suurbritannia Iseseisvusparteil (UKIP) Euroopa Parlamendis 12 kohta ja Briti parlamendi ülemkojas ehk Lordide Kojas 2 kohta (viimane sai võimalikuks Konservatiividest saadikute Lord Pearson`i ja Lord Willoughby de Broke`i ületuleku tõttu 2007. aasta jaanuaris). Välislink: Suurbritannia Iseseisvuspartei ajaloost Samuti kuulub suurusjärgus 75 esindajat Suurbritannia Iseseisvusparteist kohaliku tasandi omavalitsuste volikogutesse. Seisuga 27. november 2009 oli parteis 16252 liiget. Suurbritannia valimiskomisjoni andmebaasi andmed. 31.detsember 2008 oli UKIP liikmeid 14.630 (2007 a. lõpuks oli liikmeid 15878).

2009. aasta [| Euroopa Parlament] Euroopa Parlamendi valimistel sai UKIP 16,5% häältest, mis oli häälte hulgalt teisel kohal, edestades võimul olevat Briti Tööparteid [Tööpartei]. Selle tulemusena said UKIP saadikud 13 kohta Euroopa Parlamendis. Suurbritannia üldvalimistel said nad 3,1% häältest, mis on 0,9% rohkem kui eelmistel üldvalimistel). Nad küll ei saanud ühtegi kohta parlamenti, kuid olid neljas partei saadud häälte arvult.

Briti Iseseisvuspartei asutati 3. septembril 1993 Londoni Majanduskoolis mitme Anti-Föderalistide Liiga liikme poolt ja partei olales esmakordselt 1994. aasta Euroopa Parlamendi valimistel 24 kandidaadiga, kelle poolt anti 157,000 häält. http://www.ukip.org/page/ukip-history

Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) saadikud kuuluvad Euroopa Parlamendis fraktsiooni Vaba ja Demokraatliku Euroopa fraktsioon (EFD) saadikuterühma (EDF - Europe of Freedom and Democracy) Vaba ja Demokraatliku Euroopa fraktsiooni kuuluvad lisaks Suurbritanniat esindavatele UKIP liikmetele veel kaheksa riigi esindajad ja rahvuslikud parteid.