Suurbritannia Iseseisvuspartei

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Suurbritannia Iseseisvuspartei (ka Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei; inglise keeles UK Independence Party, UKIP (/ˈjuːkɪp/ YEW-kip)) on Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi poliitiline partei, mida on määratletud euroskeptilise, populistliku, konservatiivse ja rahvuslik-konservatiivse poliitilise liikumisena. Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) peamiseks poliitikaks on Suurbritannia eraldumine Euroopa Liidust.

UKIP esipoliitik on olnud Nigel Farage, kes valiti 5. novembril 2010 partei juhiks tagasi.[1]

21. sajandi alul oli Suurbritannia Iseseisvusparteil (UKIP) Euroopa Parlamendis 12 kohta ja Briti parlamendi ülemkojas ehk Lordide Kojas 2 kohta (viimane sai võimalikuks Konservatiividest saadikute Lord Pearsoni ja Lord Willoughby de Broke'i ületuleku tõttu 2007. aasta jaanuaris). Välislink: Suurbritannia Iseseisvuspartei ajaloostSamuti kuulub umbes 75 esindajat Suurbritannia Iseseisvusparteist kohaliku tasandi omavalitsuste volikogudesse. Seisuga 27. november 2009 oli parteis 16252 liiget.[2] 31. detsembril 2008 oli UKIP-l 14 630 liiget (2007. aasta lõpus oli liikmeid 15 878).

2009. aasta Euroopa Parlamendi valimistel sai UKIP 16,5% häältest, mis oli häälte hulgalt teisel kohal, edestades võimul olevat Briti Tööparteid. Selle tulemusena said UKIP saadikud 13 kohta Euroopa Parlamendis. Suurbritannia üldvalimistel said nad 3,1% häältest, mis on 0,9% rohkem kui eelmistel üldvalimistel). Nad küll ei saanud ühtegi kohta parlamenti, kuid olid neljas partei saadud häälte arvult.

Briti iseseisvuspartei asutati 3. septembril 1993 Londoni Majanduskoolis mitme Anti-Föderalistide Liiga liikme poolt ja partei olales esmakordselt 1994. aasta Euroopa Parlamendi valimistel 24 kandidaadiga, kelle poolt anti 157,000 häält.[3]

Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) saadikud kuuluvad Euroopa Parlamendis fraktsiooni Vaba ja Demokraatliku Euroopa fraktsioon (EFD) saadikuterühma.[4] Vaba ja Demokraatliku Euroopa fraktsiooni kuuluvad lisaks Suurbritanniat esindavatele UKIP liikmetele veel kaheksa riigi esindajad ja rahvuslikud parteid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]