Suur reede

Allikas: Vikipeedia
Ristilöödud Jeesus Gabriel Wügeri maalil (1868).

Suur reede on kristlik püha, mil tähistatakse Jeesus Kristuse ristilöömist ja surma Kolgata mäel. See kuulub kokku rea teiste pühadega, mis seostuvad Jeesuse eluga. Suur reede eelneb lihavõttepühadele ning võib langeda kokku juudiusu paasapühadega.

Kanooniliste evangeeliumite järgi löödi Jeesus tõenäoliselt risti reedel (päev enne sabatit; Johannese evangeelium 19:42). Tõenäoliselt toimus see kas aastal 33 või 34 (nagu pakkus välja Isaac Newton, võrreldes kuuseise ning piibliaegse ja juuliuse kalendri erinevust). Kuuvarjutuse järgi otsustades (ja kooskõlas Peetruse sõnadega Apostlite tegude raamatus, 2:20) toimus see reedel, 3. aprillil 33. aastal.

Enamikus kristlikes usulahkudes on tavaks pidada suurel reedel erilisi jumalateenistusi. Nendeks puhkudeks on kirjutatud ka arvukalt muusikat, näiteks Johann Sebastian Bachi "Matteuse passioon".

Katoliku kirikus on suur reede paastupäev. Luteri kirikus oli suur reede 16.–20. sajandil aasta suurim püha, mil töötegemine oli keelatud ja kõige suurem hulk inimesi tuli armulauale. Viimasel ajal on suuremad luterlikud kirikud siiski hakanud loobuma kombest korraldada suurel reedel armulauda.

Suure reede kuupäev[muuda | muuda lähteteksti]

Suur reede on liikuv püha, mida tähistatakse ülestõusmispühadele eelneval reedel.

Aasta Kuupäev (katoliku kiriku järgi)
2016 25. märts
2017 14. aprill
2018 30. märts