Stephen Colbert

Allikas: Vikipeedia
Stephen Colbert
Sünniaeg 13. mai 1964 (59-aastane)
Washington
Amet näitleja
Autogramm

Stephen Tyrone Colbert (koʊlˈbɛr; sündinud 13. mail 1964 Washingtonis) on Ameerika Ühendriikide poliitiline humorist, saatejuht ja publitsist. Aastatel 2005–2014 juhtis ta Comedy Centrali satiirilist libauudiste saadet "The Colbert Report", kus kehastas parempoolset ja konservatiivset saatejuhti. 2015. aastast juhib ta CBS-i eetris olevat saadet "The Late Show".

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

"The Daily Show"[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis The Daily Show

Stephen Colbert liitus 1997. aastal Comedy Centrali poliitilise huumorisaatega "The Daily Show" selle teisel hooajal. Saatel oli neli korrespondenti, kes andsid ülevaateid, matkides ehtsaid uudistesaadete reportereid. Kui saatejuhiks oli Craig Kilborn, tunti Colberti kaks aastat kui "uut kutti" (the new guy). Kui Jon Stewart 1999. aasta jaanuaris saate juhtimise üle võttis, muutus saade poliitilisemaks ja ühtlasi populaarsemaks, eriti 2000. aasta presidendivalimiste ajal. Korrespondentide rollid laienesid ja neile eraldati rohkem stuudiosiseseid saatelõike.

Colbert arendas välja korrespondendi tegelaskuju, kes tema enda sõnul oli "loll, kes on pingutanud, et mängida mittelolli – keegi, kes on võimeline varjama seda vähemalt nii hästi, et tegelda teemadega, millega ta tegeleb"[1].

Colberti tegelaskuju pidas Jon Stewartiga mitmeid dialooge, mis pidid näitama Colberti väheseid teadmisi või nende puudumist arutluse all oleva teema osas. Samuti tegi Colbert tihti oma vaadete selgitamisel humoorikaid loogikavigu. Endine korrespondent Rob Corddry on meenutanud, et kui tema ja Ed Helms hakkasid 2002. aastal saates kaasa lööma, siis nad aasta või kaks "lihtsalt imiteerisid Stephen Colberti." Aasif Mandvi on samuti öelnud, et "Ma lihtsalt otsustasin parimal viisil Stephen Colberti jäljendada."[2]

"The Colbert Report"[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis The Colbert Report
Colbert 2012. aastal Peabody auhinnaga

2005. aasta 17. oktoobrist kuni 2014. aasta 18. detsembrini juhtis Colbert enda telesaadet "The Colbert Report", mis kasvas välja saatest "The Daily Show", ning parodeeris televisioonis levinud stereotüüpe, eriti näiteks selliseid kaabeltelevisiooni poliitilisi vestlussaateid nagu "The O'Reilly Factor" ja "Scarborough Country". Colbert kehastas selles saates parempoolsete vaadetega saatejuhti.

Ta inkorporeeris tegelaskujju palju materjali oma päriselust: nagu päris Stephen Colbert, nii oli ka tegelaskuju Stephen Colbert üles kasvanud Lõuna-Carolina osariigis 11-lapselise katoliikliku perekonna noorima lapsena. Nii päris Colbert kui ka tegelaskuju Colbert olid abielus ja neile meeldis ulme- ja fantaasiakirjandus, eriti "Sõrmuste isanda" triloogia. Teisalt Colberti minevikust näitleja ja koomikuna ei tehtud juttu ning Colbert andis saates korduvalt mõista, et oli õppinud Dartmouth College'is, mis 1980. aastatel paistis silma konservatiivsuse poolest. Colberti tegelik alma mater on Northwesterni Ülikool.

Colbert toetab Ameerika Ühendriikide relvajõude. Koostöös United Service Organizationsiga näidati 2009. aasta juunis saateid Bagdadist, mille eesmärk oli lahutada Iraagis teenivate sõjaväelaste meelt ning tõsta nende võitlusvaimu.

2006 White House Correspondents' Association Dinner[muuda | muuda lähteteksti]

29. aprillil 2006 oli Stephen Colbert meelelahutajaks 2006. aasta Valge Maja korrespondentide liidu õhtusöögil. Sellel üritusel naeruvääristas ta konservatiivset tegelaskuju Stephen Colberti, kehastades nii meediat kui ka president George W. Bushi, seistes presidendist vaid mõne meetri kaugusel.[3] Saalis viibinud publik suhtus tema naljadesse jahedalt,[4] kuid Colberti saate reiting tõusis üritusele järgnenud nädalal 37 protsendi võrra.[5]

Presidendivalimiste kampaania 2008[muuda | muuda lähteteksti]

Colbert andis 2007. aasta jooksul "The Colbert Reporti" väljamõeldud tegelaskuju kaudu vihjeid, et soovib kandideerida Ameerika Ühendriikide presidendiks. Spekulatsioonid suurenesid pärast tema raamatu "I Am America (And So Can You!)" ilmumist. 16. oktoobril 2007 teatas ta oma saates, et kandideerib nii demokraatide kui ka vabariiklaste nimekirjas, kuid ainult oma Lõuna-Carolina "lemmikpojana" (favorite son). Ta loobus vabariiklasena kandideerimisest, kuna pidanuks Lõuna-Carolina eelvalimistel osalemise eest tasuma 35 000 USA dollarit. Ta jätkas kandideerimist demokraadina. 28. oktoobri 2007 tegi ta kampaaniat Lõuna-Carolina pealinnas Columbias, mille käigus linnapea Bob Coble kinkis talle linna võtme.

Ta pidi lõpetama mõlemad kampaaniad, kuna ei demokraadid ega vabariiklased ei soovinud nende jätkumist.

"The Late Show"[muuda | muuda lähteteksti]

Colbert "The Late Show" saatejuhina John Kerryt intervjueerimas (2015)

2015. aasta 8. septembril võttis Colbert David Lettermanilt üle CBS-i eetris oleva "The Late Show" juhtimise. Seda saadet juhib ta iseendana, mitte libaparempoolse tegelaskujuna. Colberti juhtimisel on saade muutunud poliitilisemaks kui varem.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Colbert sai "The Daily Show" stsenaristina koos teistega 2004., 2005. ja 2006. aastal kolm Emmy auhinda ning 2008. ja 2013. aastal veel "The Colbert Reporti" käsikirja eest.

2006. ja 2012. aastal oli Colbert ajakirja Time saja kõige mõjukama inimese nimekirjas.

2012. aastal oli ta läbi aegade esimene mees, kes pääses nimekirja "Maxim Hot 100". Ta sai selles edetabelis 69. koha.

Eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

Colbert poegadega (2008)

Kuigi ta kehastas "The Colbert Reporti" saates parempoolset saatejuhti, peab ta ennast demokraadiks.[6] Usutunnistuselt on Colbert katoliiklane.

1993. aastal abiellus ta Evelyn McGeega. Neil on tütar (sündinud 1995) ja kaks poega (sündinud 1998 ja 2002).

Nooruses on ta kannatanud depressiooni ja ärevuse käes.[7][8]

2017. aastal kaotas ta kihlveo ja pidas 7 kuud ranget veganidieeti. Hiljem on ta uuesti kala sööma hakanud, kuid ütleb, et ei söö enam kedagi, kellel on olnud kabjad või sõrad.[9]

Raamatud[muuda | muuda lähteteksti]

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "a fool who has spent a lot of his life playing not the fool — one who is able to cover it at least well enough to deal with the subjects that he deals with".
  2. Eric Deggans For Aasif Mandvi, cultural irreverence on 'The Daily Show'St. Petersburg Times. Kasutatud: 01-08-2009.
  3. Bush Realtime Reaction to Colbert Speech – youtube.com.
  4. Guess who came to dinner. LA Times. 05.05.2006.
  5. Colbert Soars. New York Post. 07.05.2006.
  6. Mandi Birely. Show Off – Entertainment Weekly, 13. august 2004.
  7. How Chicago shaped Stephen Colbert. Chicago Reader. 03.09.2015.
  8. The Triumph of Stephen Colbert: The host on anxiety, Trump and the difficult journey to the top of late night. Rolling Stone. 29.08.2018.
  9. Stephen Colbert And Alicia Silverstone Discuss Veganism On 'The Late Show'. Plant Based News. 12.06.2018.