Stephen Colbert

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Stephen Colbert, 2007

Stephen Tyrone Colbert (koʊlˈbɛr; sündinud 13. mail 1964) on Ameerika Ühendriikide kirjanik, poliitiline humorist ja saatejuht. Ta juhib Comedy Centrali satiirilist libauudiste saadet "The Colbert Report", kus ta kehastab Ameerika Ühendriikides levinud parempoolset ja konservatiivset saatejuhti.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

"The Daily Show"[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis The Daily Show

Stephen Colbert liitus 1997. aastal Comedy Centrali poliitilise huumorisaatega "The Daily Show" selle teisel hooajal. Saatel oli neli korrespondenti, kes andsid ülevaateid nagu ehtsad uudistesaadete reporterid. Kui saatejuhiks oli Craig Kilborn, tunti teda kaks aastat kui "uut kutti" ("the new guy"). Kui Kilborn lahkus enne 1999. aasta hooaega ja saate juhtimise võttis üle Jon Stewart, muutus saade poliitilisemaks ning ühtlasi suurenes selle populaarsus, eriti 2000. aasta presidendi valimiste ajal. Korrespondentide rollid laienesid ja neile eraldati rohke stuudiosiseseid saatelõike.

Colbert arendas välja korrespondendi tegelaskuju, kes tema enda sõnul oli "loll, kes on pingutanud, et mängida mittelolli – vähemalt keegi, kes on võimeline varjama seda vähemalt nii hästi, et teha tegemist isikutega, kellega ka ta tegemist teeb"[1].

Colberti tegelaskuju pidas Jon Stewartiga mitmeid dialooge, mis pidid näitama Colberti väheseid teadmisi või nende puudumist arutluse all oleva teema osas. Endine korrespondent Rob Corddry meenutas, et kui tema ja Ed Helms hakkasid saates 2002. aastal kaasa lööma, siis nad "lihtsalt imiteerisid Stephen Colberti aasta või kaks." Samuti Aasif Mandvi, kes ütles: "Ma lihtsalt otsustasin parimal viisil Stephen Colberti jäljendada."[2]

"The Colbert Report"[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis The Colbert Report

Alates 17. oktoobrist 2005 juhib ta enda telesaadet "The Colbert Report", mis kasvas välja saatest "The Daily Show", ning parodeerib televisioonis levinud stereotüüpe, eriti näiteks selliseid kaabeltelevisiooni poliitilisi vestlussaateid nagu "The O'Reilly Factor" ja "Scarborough Country". Colbert kehastab selles saates parempoolsete vaadetega saatejuhti.

Colbert toetab Ameerika Ühendriikide relvajõude. Koostöös United Service Organizationsiga näidati 2009. aasta juunis saateid Bagdadist, mille eesmärk oli lahutada Iraagis teenivate sõjaväelaste meelt ning tõsta nende moraali.

2006 White House Correspondents' Association Dinner[muuda | muuda lähteteksti]

29. aprillil 2006 oli Stephen Colbert 2006. aasta Valge Maja korrespondentide liidu lõunasöögile kutsutud meelelahutujaks, kus ta seisis president George W. Bushi lähedal. Sellel üritusel naeruvääristas ta nii meediat kui ka presidenti.[3]

Presidendivalimiste kampaania 2008[muuda | muuda lähteteksti]

Colbert andis 2007. aasta jooksul "The Colbert Reporti" väljamõeldud tegelaskuju kaudu vihjeid, et soovib kandideerida Ameerika Ühendriikide presidendiks. Spekulatsioonid suurenesid pärast tema raamatu "I Am America (And So Can You!)" avaldamist. 16. oktoobril 2007 teatas ta avalikult oma saates, et kandideerib nii demokraatide kui ka vabariiklaste nimekirjas, kuid ainult oma Lõuna-Carolina "lemmikpojana" ("favorite son"). Ta loobus vabariiklasena kandideerimisest, kuna ta pidi tasuma 35 000 USA dollarit, et osaleda Lõuna-Carolina eelvalimistel. Ta jätkas kandideerimist demokraadina. 28. oktoobri 2007 tegi ta kampaaniat Lõuna-Carolina pealinnas Columbias, mille käigus linnapea Bob Coble kinkis talle linna võtme.

Ta pidi lõpetama mõlemad kampaaniad, sest ei demokraadid ega vabariiklased ei soovinud nende jätkumist.

Eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

Colbert poegadega

Kuigi ta kehastab "The Colbert Reporti" saates parempoolset saatejuhti, peab ta ennast demokraadiks.[4]

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Colbert sai "The Daily Show" stsenaristina koos teistega 2004., 2005. ja 2006. aastal kolm Emmy auhinda ning 2008. aastal veel "The Colbert Reporti" käsikirja eest.

2012. aastal oli ta läbi aegade esimene mees, kes pääses nimekirja "Maxim Hot 100". Ta sai selles edetabelis 69. koha.

Bibliograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "a fool who has spent a lot of his life playing not the fool — one who is able to cover it at least well enough to deal with the subjects that he deals with"
  2. Eric Deggans For Aasif Mandvi, cultural irreverence on 'The Daily Show'St. Petersburg Times. Kasutatud: 01-08-2009.
  3. Bush Realtime Reaction to Colbert Speech – youtube.com
  4. Mandi Birely. Show Off – Entertainment Weekly, 13. august 2004