The Colbert Report

Allikas: Vikipeedia
Saate stuudio sissekäik

"The Colbert Report" (hääldus: koʊlˈbɛr rəˈpɔr, kus t hääldatakse vaikselt nii "Colbert" kui ka "Report" puhul) on Peabody ja Emmy auhindu võitnud Ameerika Ühendriikide hilisõhtune satiiriline telesaade, mis oli eetris aastatel 2005–2014.

11 hooaja jooksul tehti kokku 1447 saadet, mida näidati Comedy Centrali telekanalil esmaspäevast neljapäevani.

Saatejuht oli poliitiline humorist Stephen Colbert. Saade "The Colbert Report" kasvas välja poliitilisest komöödiasaatest "The Daily Show", mille korrespondent oli Stephen Colbert aastatel 1997–2005.

"The Colbert Report" tegi nalja konservatiivsete poliitikaekspertide saadete üle, eriti pilati Fox Newsi saadet "The O'Reilly Factor".

Stephen Colberti tegelaskuju[muuda | muuda lähteteksti]

Stephen Colbert 2010. aastal toimunud üle 215 000 osavõtjaga meeleavaldusel kõnelemas

Stephen Colbert kehastas saates omanimelist väljamõeldud tegelaskuju, kelle täisnimi koos tiitlitega oli Sir Dr. Stephen T. Colbert, D.F.A.. Tegelaskuju eeskujudeks olid sellised uudistesaadete juhid nagu Stone Phillips, Bill O'Reilly, Sean Hannity ja Geraldo Rivera. Colberti tegelaskuju oli "heade kavatsustega väheinformeeritud kõrgklassi idioot", parempoolne egomaniakk, kes ei sallinud fakte ("factose intolerant"), kuid kes samaaegselt oli jumalakartlik patrioot. Ta väitis end olevat iseseisev valija, keda ekslikult peeti vabariiklaseks. Ta ei sallinud vasakliberaale ning pooldas George W. Bushi ja vabariiklikku parteid. Tuli ette, et ta küsis oma külalistelt: "George Bush, kas suur või suurim president?"[1]

Colberti tegelaskuju ei sallinud ka vasakliberaalseid meediaväljaandeid, eriti ajalehte The New York Times, kuid kiitis konservatiivset meediat, eriti Fox News Channelit.

Võtteplats oli "hüperameerikalik". Stuudios oli näha Ameerika Ühendriikide lippe, Valgepea-merikotkaid, Kapten Ameerika kilpe ja muud patriootlikku atribuutikat.

Vaatamata hooplevale hoiakule kannatas Colberti tegelaskuju arktofoobia ehk karukartuse käes. Karude kohta on ta öelnud, et nood on "hiiglaslikud marodööritsevad jumalakartmatud tapamasinad".[2] Bill O'Reillyt kutsus ta "Papa Beariks" ('isakaru'),[3] millel on kaks tähendust, sest Colberti tegelaskuju kartis karusid.

Bill O'Reilly ütles 2008. aastal, et võtab oma saate parodeerimist komplimendina, kuna Colbert ei ole õel ja ei kasuta oma platvormi inimestele haiget tegemiseks.[4]

Truthiness[muuda | muuda lähteteksti]

Esimeses saates tutvustas Colbert terminit truthiness, mis tähistab sisetundest, mitte raamatutest tulenevat tõde. Teadaolevalt tõestele mõistetele või faktidele eelistatakse uskuda mõisteid või fakte, mille kohta inimene soovib, et need vastaksid tõele. Truthiness'i järgi saab teavet hankida emotsioonide põhjal või instinktiivselt, seejuures tõendeid, loogikat või intellektuaalset uurimist arvestamata.

6. jaanuaril 2006 nimetas American Dialect Society selle termini 2005. aasta sõnaks.[5] Merriam-Websteri sõnaraamatute kirjastus nimetas selle 2006. aasta sõnaks.

Paralleelid "The O'Reilly Factoriga"[muuda | muuda lähteteksti]

Stephen Colberti tegelaskuju ja "The Colbert Report" olid üldjoontes Bill O'Reilly ja "The O'Reilly Factori" paroodiad.

"The Colbert Reportis" oli saatelõik "The Wørd", mis sarnanes O'Reilly saatelõiguga "Talking Points Memo", kus kommentaator esitab enda kõrvale kuvatud tekstiga oma poliitilisi vaateid. Kui O'Reilly teksti eesmärk on oma arvamuse rõhutamine, siis Colberti puhul on tekst tema tegelaskuju arvamusele vastanduv eriarvamus.

Teised "The O'Reilly Factoriga" võrreldavad saatelõigud olid "The Colbert Reporti" "Inbox" (vrd: O'Reilly saates "Factor Mail"), "Stephen Colbert's Balls for Kidz", mis vastandina "The Factori" "Children at Riskile" kajastas õppetunde, mis lastele pigem ei sobi. Saatelõigus "That's The Craziest F#?king Thing I've Ever Heard" parodeeriti "The Most Ridiculous Item of the Day".

Kui O'Reilly iseloomustas oma saadet kui the no spin zone ('kus tõde ei moonutata'), siis Colberti loodud vaste oli the no fact zone.

Muud korduvad saatelõigud[muuda | muuda lähteteksti]

Stephen Colbert saatekülalise president Barack Obamaga (2014)

Saatelõigus "Better Know a District" kirjeldati humoorikalt Ameerika Ühendriikide kongressi valimispiirkondi (United States Congressional district). Tavaliselt lisandus ka intervjuu vastava kongresmeniga. 2007. aastal keelas demokraatide fraktsiooni esimees Rahm Emanuel noortel demokraatidel selles saatelõigus osalemise ära.[6]

Saatelõigus "Tip of the Hat/Wag of the Finger" Colbert kas tunnustas või taunis tuntud inimeste tegemisi ja päevakajalisi sündmusi.

Saatelõik "Cheating Death with Dr. Stephen T. Colbert, D.F.A." keskendus terviseteemalistele uudistele.

Saatelõik "The Sport Report" andis ülevaate spordiuudistest.

Saatelõigus "The ThreatDown" esitas Colbert nimekirja viiest Ameerika jaoks suurimast ohust.

Saatelõik "Thought for Food" käsitles toiduteemat.

Saate viimane lõik oli tavaliselt intervjuu kuulsa külalisega või harvem mõne kuulsa muusiku (nt Metallica, Green Day, Radiohead, Cat Stevens või Paul McCartney) esinemine.

Megyeri sild[muuda | muuda lähteteksti]

Colbert Peabody auhinna tänukõnet pidamas

Saatel on olnud ka mitmesugune ühiskondlik mõju. Colbert nimetas oma publikut nimega Colbert Nation (Colberti rahvas) ja andis neile aeg-ajalt improviseeritud päriselulisi ülesandeid. 2006. aastal ärgitas ta oma vaatajaid hääletama küsitluses, et tema järgi nimetataks üks Ungari sild. Nimekuju "Stephen Colbert híd" kogus esimeses voorus üle 17 miljoni hääle ja võitis veebihääletuse.[7] Ungari suursaadik Ameerika Ühendriikides András Simonyi andis teada, et Colbert küll võitis ka teise ja viimase vooru, kuid et Ungari seaduste kohaselt peaks Colbert oskama ungari keelt ja olema surnud, et silda tema järgi nimetada saaks. Silla nimeks valiti Megyeri sild.

Märkused Eesti kohta[muuda | muuda lähteteksti]

18. jaanuari 2006 saate saatelõigus "The Wørd - Smarterer" rääkis ta Ameerika Ühendriikide hariduse allakäigust. Ta möönis, et ameeriklastel on matemaatikas halvemad tulemused kui "ajuhiiglaste" ("braniac") riikides nagu Jaapan. Samaaegselt kuvati tema kõrval ekraanile ka "ja Eesti". Ta lisas, et ameeriklastel olid head tulemused matemaatikas, "kui see oli tähtis", teisisõnu viiskümmend aastat tagasi.[8]

11. juuni 2008 saate saatelõigus "Un-American News" ütles ta: "Barack Obamat ülistavad kõik riigid, kellel on juurdepääs tekstitöötlustehnoloogiale. Vabandust, Eesti, võib-olla järgmisel aastal!"[9]

17. juuni 2008 saates intervjueeris ta arvutiteadlast Jonathan Zittraini, kes avaldas muret selle üle, et kui arvuti satub vale koodi otsa, võib see näiteks hakata ründama Eesti arvuteid. Colbert ütles seepeale, et tema arvates ei ole eestlastel arvuteid. Zittrain vastas talle, et eestlastel on tonnide viisi arvuteid. Ta lisas, et eestlane ja rootslane käivitasid Kazaa ning samad isikud rajasid hiljem Skype'i.[10]

23. juuli 2008 saate saatelõigus "The Wørd - Join the European Union" rääkis ta Ameerika Ühendriikide vajadusest ühineda Euroopa Liiduga, et viimasele järele jõuda. Ta arvas, et Ameerika Ühendriigid siiski võetakse Euroopa Liitu, sest "nad ju võtsid Eesti".[11]

23. veebruari 2012 saate saatelõigus "Indecision 2012 - Arizona GOP Debate" soovis ta palju õnne sünnipäevaks Eestile, "tillukesele riigile, millel on suurepärane PR-osakond".[12]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Vt. The Bush Years: Stephen Colbert Asks "George W. Bush: Great President? Or the Greatest President?" - Indecision.com
 2. "Stephen Colbert Enters the No Spin Zone name". Fox News. 19. jaanuar 2007. Vaadatud 2.09.2008.
 3. Noel Sheppard. Bill O’Reilly Meets Stephen Colbert - NewsBusters, 19.01.2007
 4. Bill O’Reilly On “The Colbert Report”: “I Feel It’s A Compliment”.... HuffPost/Newsweek. 28.03.2008
 5. Truthiness Voted 2005 Word of the Year by American Dialect Society - American Dialect Society, 06.01.2006
 6. Kaplan, Jonathan E. (13. märts 2007). "Emanuel tells freshmen to avoid Stephen Colbert". The Hill. Originaali arhiivikoopia seisuga 30. aprill 2009.
 7. "A seggfej Zrínyi előtt amerikai humorista nyerte a hídnévversenyt". Index.hu (Hungarian). 22. august 2006. Vaadatud 2.09.2008.{{cite web}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
 8. January 18, 2006: The Word - Smarterer Kasutatud: 02.08.2009
 9. June 11, 2008: Un-American News - U.S. Election Edition Kasutatud: 02.08.2009
 10. June 17, 2008: Jonathan Zittrain
 11. July 23, 2008: The Word - Join the European Union Kasutatud: 02.08.2009
 12. February 23, 2012: Indecision 2012 - Arizona GOP Debate Kasutatud: 24.02.2012

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]