Rämpspost

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Spämm)

Rämpspost ehk slängis spämm (inglise keeles spam) on e-kiri ja/või sõnum e-postis või uudistegrupis, veebifoorumis, mida saadetakse ilma meilikonto omaniku soovita või mis ei vasta uudistegrupi või veebifoorumi etteantud teemale. Tavaliselt on rämpspostiks reklaam ja petukirjad. Sageli levitatakse rämpspostiga ka viirusi ja Trooja hobuseid. Rämpsposti eemaldamiseks kasutatakse postiserverites ja -programmides filtreid. Soovimatute postituste vähendamiseks kasutatakse foorumites ja veebipäevikutes isiku/kasutaja tuvastamist ning inimese ja rämpsuroboti eristamist. Ingliskeelne sõna spam tähendab konservsinki.

Elektroonilise rämpsu liigid[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi tuntuim on rämpspost ehk soovimatud e-kirjad, on Eestis toimunud aastal 2006 ka Timo Tederi poolt suurem masspostitamine blogide kommentaaridesse. Intervjuus ajakirjale Arvutimaailm tunnistas ta, et katsetati taluvuspiire.[1]

Eesti seadustes[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti rämpsupostitajad[muuda | muuda lähteteksti]

Võlaõigusseaduse §60 keelab ilma eelneva nõusolekuta ärilise sisuga teadete saatmise: "Pakkumise võib tarbijale teha inimsekkumist mittevajava automatiseeritud kõnevalimissüsteemi, faksi, telefoni automaatvastaja või elektronposti abil üksnes tarbija eelneval nõusolekul. Muid individuaalset suhtlemist võimaldavaid sidevahendeid võib pakkumise edastamiseks kasutada, kui tarbija ei ole nende kasutamist sõnaselgelt keelanud."

Rämpsupostitajale on iseloomulik ka kellegi teise (kolmanda osapoole) sõnumite vahendamine ja selle eest tulu teenimine. Tavaliselt on see laiali saadetud kirjade koguse ja kampaania korraldamise pealt, kuid võib olla ka tulu teenimine rämpsupostitamiseks kasutatud tarkvara valmistamiselt ja müügilt. Suure osa soovimatutest e-kirjadest Eestis on tekitanud järgmised isikud:

Firmad:

Kui enamus Eestist pärit rämpsupostitajaid tegutseb Eestis ja selle lähiümbruses, siis globaalselt tegutsenud Rove Digital on SpamHausi poolt pandud teisele kohale nimekirjas "Top 10 Worst Spammers"[7] ning selle juht Vladimir Tšaštšin kümnendale kohale nimekirjas "Top 10 worst chief executives".[8]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välisviited[muuda | muuda lähteteksti]