Silmuskudumine

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Silmkude)
Kudumisvarrastega kudumine
Parempidise koe skemaatiline joonis

Silmuskudumine on lõngast või niidist silmuseliste tekstiilide valmistamine. Kududa saab käsitsi kudumisvarrastega või kudumismasinaga.

Kangakudumisel jookseb lõng või niit riides sirgelt ning koe- ja lõimelõngad asetsevad omavahel risti. Silmuskoes jookseb lõng looklevalt ja moodustab igal real silmuseid, mis on ühendatud eelneva ja järgneva rea silmuste külge. Silmuseline kude annab tekstiilile suurema elastsuse.

Silmuskudumise ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Käsitsi kudumine[muuda | muuda lähteteksti]

Varrastel kootud sokid, sibulakoorepruuni ja sinise triibulised, villasest lõngast. Säär soonikkoes, kand topeltkoes ja tugevdusniidiga. (Seto Talumuuseum, 1998)

Käsitsi kudumisel on kaheks põhiliseks tehnikaks edasi-tagasi (tulemuseks on tasapinnaline ese) ja ringselt kudumine (tulemuseks on silinder). Edasi-tagasi kudumisel kasutatakse kahte varrast (kuigi sobivad ka ringvardad), ringselt kudumisel enamasti viit varrast või ringvardaid. Mütsid, sokid, kindad ja varrukad on enamasti kootud ringselt. Edasi-tagasi on tavaliselt kootud sallid, tekid ja kampsunite esi- ja tagatükid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandust[muuda | muuda lähteteksti]

  • Kivilo, L. 1991. Silmuskudumine. Tallinn: Mats. 31 lk