Sergi Florinski

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sergi Florinski (ka Sergius Florinski; kodanikunimega Сергей Фёдорович Флоринский Sergei Fjodorovitš Florinski; 4. märts 1873 Suzdal30. detsember 1918 Palermo mets, Rakvere) oli õigeusu vaimulik, kes 17. juulil 2002 Vene Õigeusu Kiriku Püha Sinodi otsusega arvati pühakute hulka[1].

Tema säilmed asuvad Rakvere Jumalaema Sündimise kirikus altarist vasakul paiknevas sargas.[2]

Tema mälestuspäev on 30. detsember ja 2. juuli.[3]

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Sergi Florinski sündis 4. märtsil 1873 Suzdali linnas preester Fjodor Florinski peres. 1893. aastal lõpetas ta Vladimiri vaimuliku seminari ja asus tööle kooliõpetajana. Aastal 1900 määrati ta 151. Pjatigorski jalaväepolgu vaimuliku kohale.

Sergi Florinski pühitseti preestriks 5. märtsil 1900 Peterburis Iisaku katedraalis.

Aastail 1904–1905 osales ta Vene-Jaapani sõjas Mandžuurias, mille eest teda autasustati püha Anna 3. klassi ordeniga ja Georgi lindil pronksist mälestusmedaliga.

Esimeses maailmasõjas sõdis ta aastail 1914–1917 oma polguga eesliinil, teda autasustati püha Anna ordeniga, Püha Vladimiri 4. klassi ordeniga ja Georgi lindil kullast rinnaristiga. Viimane neist oli sõjaväevaimulike kõrgeim autasu.

1917. aastal viidi Sergi Florinski üle Rakveres paiknenud 29. polgu sõjaväehaigla vaimulikuks. 22. märtsil 1918 laatsaret suleti, kuid Sergi Florinski jäi Rakverre elama.

Märtrisurm[muuda | muuda lähteteksti]

16. detsembril 1918 hõivasid Punaarmee üksused Rakvere. Kolm päeva hiljem vahistati ülempreester Sergi Florinski koos paljude teiste linnaelanikega kui vana režiimi esindaja. 20. detsembril kuulati ta üle ja 26. detsembril kuulutati välja tema surmamõistmise otsus. "Minu arvates on minu süü selles, et ma olen vaimulik, millele ma ka alla kirjutan," teatas ülempreester Sergi Florinski ainsa ja lühikese ülekuulamise lõpus. Sergi Florinski hukati Palermo metsas, kus praegu asub mälestuskivi kõigile neile, kes tol ajal seal hukati.

Pärast surma[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast enamlaste lahkumist tuvastati tema surnukeha ühishauas ning ta maeti ümber linna kalmistule õigeusu kabeli läänepoolsesse serva, kuhu maeti kõik Rakvere Jumalaema Sündimise kirikus teeninud preestrid.[4]

17. juulil 2002 otsustas Moskva Patriarhaadi Püha Sinod Sergius Florinski pühakuks kuulutada.

13. septembril 2003 paigutati Sergi Florinski säilmed Rakvere Jumalaema Sündimise kirikusse, kus need on vaatajatele avatud.

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Sergi Florinski oli laulatatud polgu ülempreestri Joan Smolenski tütre Jelizaveta Smolenskajaga. Tema lapselaps Mihhail Florinski on tuntud ajaloolane.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]