Sergei Koroljov

Allikas: Vikipeedia
Sergei Koroljov

Sergei Pavlovitš Koroljov (vene keeles Сергей Павлович Королёв; ukraina keeles Сергій Павлович Корольов; 12. jaanuar 1907 (vana kalendri järgi 30. detsember 1906) Žõtomõr14. jaanuar 1966 Moskva) oli Nõukogude Liidu lennuki- ja raketikonstruktor.

Ta oli kosmoseprogrammi peakonstruktor ning üks kontinentidevaheliste ballistiliste rakettide peamisi väljatöötajaid Nõukogude Liidus.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Segei Koroljov sündis vana kalendri järgi 30. detsembril 1906 Žitomõris. Tema vanemad olid Maria Nikolajevna Koroljova (neiuna Moskalenko, teises abielus Balandina) ja Pavel Jakovlevitš Koroljov. Isa oli lõpetanud Magiljovi vaimuliku seminari ja Nižini ajaloo-filoloogiainstituudi. Ta õpetas gümnaasiumis keelt ja kirjandust. Žitomõris oli Koroljovide kodu Dmitrijevskaja tänavas ühekorruselises majas.

Maria ja Paveli abielu oli vanemate korraldatud ning nad ei olnud õnnelikud. Kolm aastat pärast poja sündi lahutati nende abielu finantsilistel põhjustel. Ema ütles Sergeile, et isa suri, ning Sergei sai alles hiljem teada, et isa elas 1929. aastani. Ta ei kohtunud isaga enam kordagi, kuigi Pavel hiljem kirjutas Mariale, paludes kokkusaamist pojaga.

Sergei kasvas üles Nižõnis vanavanemate hoole all. Ema viibis sageli Kiievis, kuna õppis kõrgematel naiskursustel. Sergei oli üksildane laps, kellel oli vähe sõpru ja kes suhtles põhiliselt täiskasvanutega. Ta õppis hästi, jõudes eriti hästi edasi matemaatikas.

Aastal 1916 abiellus ema elektriinsener Grigori Mihhailovitš Balaniniga, kelle mõju poisile oli soodne. Grigori sai 1917 tööd Odessas raudtee alal ning perekond kolis sinna.

Aastal 1918 koolid suleti segaste aegade tõttu ning Sergei pidi õppima kodus. Aastal 1919 oli terav toidunappus ja Sergei haigestus tüüfusse.


Projekte[muuda | muuda lähteteksti]

K-212 mudel
  • K-212 (РНИИ-212, «объект 212», КР-212, К-212, «объект 312», «объект 803»)
  • RP-318 (РП-318, Ракетный планёр)

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Peakonstruktori kodu aastast 1959, nüüdisajal muuseum Moskvas

1996. aastal nimetati tema järgi ümber Koroljoviks Kaliningradi linn Moskva oblastis.

1967 avatud Tallinna 14. Keskkool (hilisem Kari Gümnaasium ja Ranniku Gümnaasium aadressil Kari tänav 13) kandis Sergei Koroljovi nime.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Sergei Koroljov ja Boriss Tšeranovski (1931)