Sampler

Allikas: Vikipeedia

Sampler (argikeeles ka sämpler; inglise keeles sampler) on riistvaraline või tarkvaraline elektrooniline muusikainstrument, mille helitekitamise aluseks on sämplid ja/või sämplimine ning mis on lähedalt seotud (sämplipõhiste) süntesaatoritega (nii helitekitamine kui ka töötlemine on sarnased).

Selle asemel, et tekitada ise heli, kasutab sampler helitekitamise alusena mitmesuguseid salvestisi (mis võivad olla pillid, kõne, müra jne), helilõike, mis mängitakse maha vastavalt seatud parameetritele (helivältus, helikõrgus, filtreeritus, helivaljus jne).

Kuna sämpleid hoitakse tavaliselt muutmälus (RAM), on informatsioon pillile ja kasutajale kiiresti kättesaadav. Iga sämpel allub hulgale sünteesimise parameetritele, mis võimaldavad sämpleid igat pidi töödelda, mis oli mõeldamatu traditsioonilise digitaalse taasesituse (digital audio playback) puhul. Samplerid jagunevad phrase-sampleriteks ja stuudiosampleriteks.

Suurem osa tänapäevaseid samplereid on polüfoonilised – nendega saab mängida rohkem kui ühte nooti korraga. Samuti võivad samplerid olla multitimbraalsed ehk nendega saab mängida mitut eri saundi korraga.

Samplerist on tänaseks saanud hiphopi, elektroonilise muusika ja avangardmuusika tähtsamaid instrumente.

Tänapäevaste samplerite eelkäijateks võib pidada Birotroni, Chamberlini, Orchestroni, Optigani ja mellotroni.

Digitaalseid samplereid[muuda | muuda lähteteksti]

Tootjaid[muuda | muuda lähteteksti]