Saehammasfriis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Saehammasfriis 11. sajandist. Läbilõige ja otsevaade
Saehammasfriise 12. sajandist
Topeltsaehambaga ehisliistu variandid. Joonistused raamatust "Dictionnaire raisonné de l’architecture française du XIe au XVIe siècle"[1]
Saehammasornament Inglismaa keskaegsete kirikute petikarkaadidel joonisel 2, 3 ja 10

Saehammasfriis, ka saehammasornament (saksa keeles Sägezahnfries, Spitzzahnfries[2], ka Sägenzahnverzierung[3], prantsuse keeles dent-de-scie [1], inglise keeles sawtooth või indented moulding, itaalia keeles denti di lupo 'hundi hambad'[4]) on ehisliist, mille ornamendi moodustavad ühest servast seotud ja ruumiliselt eenduvad, otsevaates saehambaid meenutavad kolmnurgad.

Levinud ornament romaani arhitektuuris ja romaanikalt gootikale üleminekustiili ehitistes, kaunistades katuse- ja vahekarniise hoonete välisseintel ja arkaadide kaari ning portaalide arhivolte, harvem talumeid või sambabaase. Portaalidel võib esineda koos siksakfriisiga. Motiiv esineb ka mujal, näiteks moodustab ta rikkaliku dekoori Ammani tsitadellis asuva Omaijaadide palee vastuvõtusaalis Jordaanias.

20. sajandi arhitektuuris on saehammasfriisi motiivi kasutatud art déco ja ekspressionistlikus stiilis ruumikujunduses ning ehitiste välisdekooris. Eesti arhitektuurist on parimad näited riigikogu hoone istungitesaali saehammaskarniis ja teravnurksete saehambamotiividega aknapalendid.

Sõnavara[muuda | muuda lähteteksti]

Seda ornamenti on nimetatud mõnes allikas koerahambafriisiks (dog-tooth)[5] ja siksakfriisiks (cheveron)[6].
Metallehistöös (näiteks sõlgede, sõrmuste kaunistusena) kannab saehambataoline sakiline ornament nimetust hundihammasornament.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 https://fr.wikisource.org/wiki/Dictionnaire_raisonn%C3%A9_de_l%E2%80%99architecture_fran%C3%A7aise_du_XIe_au_XVIe_si%C3%A8cle/Dent-de-scie
  2. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 2. september 2018. Vaadatud 9. septembril 2018.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  3. Kunstiajaloo oskussõnastik. 1927
  4. http://www.medioevo.org/artemedievale/pages/veneto/Torcello.html
  5. https://en.wikisource.org/wiki/1911_Encyclop%C3%A6dia_Britannica/Dog-tooth
  6. A Dictionary of the Architecture and Archaeology of the Middle Ages, lk. 74, Tahvel 2