Sønderborg

Allikas: Vikipeedia
Sønderborg

taani Sønderborg
saksa Sonderburg

Pindala 13,4 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke 27 595 (2016)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 54° 55′ N, 9° 47′ E
Sønderborg (Taani)
Sønderborg
Sønderborgi sadam.
Sønderborg, paremal loss

Sønderborg (saksa keeles Sonderburg) on linn Taanis Lõuna-Taani piirkonnas Flensburgi lahe ääres Saksamaa piiri lähedal, Sønderborgi valla keskus.

Vanalinn ja suur osa muust linnast asub Alsi saarel (saksa keeles Alsen), lääneosa asub Jüütimaal. Nende vahel on 250 meetri laiune Alsi väin (Als Sund, saksa keeles Alsensund), mis lõuna pool suubub Sønderborgi lahte (Sønderborg Bugt, saksa keeles Sonderburgbucht, mis on osa Flensburgi lahest (saksa keeles Flensburger Förde). Sønderborgist põhja pool ulatub sügavale Alsi saare sisse Augustenborg Fjord.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

29. juunil 1864 vallutas linna Taanilt Preisimaa ja linn jäi Preisimaale (1871. aastast Saksamaale). Halduslikult kuulus ta sel ajal Schleswig-Holsteini provintsi. 1890. aastal oli Sonderburgis 5120 elanikku, neist 145 katoliiklast ja 7 juuti.

1920. aastal läks Sønderborg Põhja-Schleswigi koosseisus rahvahääletusega Taanile tagasi. Praegugi on linnas märkimisväärsel hulgal sakslasi, kes on ühinenud saksa põhjaschleswiglaste liitu.

Raudteeühenduse sai Sonderburg 15. juulil 1901.

Elanike arv on muutunud järgmiselt (alates 1980. aastast, 1. jaanuari seis):

Holstein-Sonderburgi suguvõsa kohta vaata Oldenburg (suguvõsa)

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade lossile sadama poolt

Vanalinnas on loss (asutatud 1170) ja sadamapromenaad. Selle läheduses on taanlaste Dybbøl Banke memoriaal ja muuseum. Dybbøl (saksa keeles Düppel) on ka Sønderborgi linnaosa Jüütimaal.

Liiklus[muuda | muuda lähteteksti]

Sadamalinnas Sønderborgis ühendavad Alsi saart Jüütimaaga kaks maanteesilda üle Alsi väina. Põhjapoolne sild on viadukt, mida mööda kulgeb maantee nr 8, mis ühendab Tønderit Nyborgiga (Alsi ja Fyni saare vahel on praamiühendus. Lõunapoolne, vanem sild on lahtikäiv sild Kong Christian X. Bro, mis on nimetatud Taani kuninga Christian X järgi. See on ka ainus sild üle Alsi väina, millele lubatakse jalakäijaid ja jalgrattureid.

Jüütimaa poole peal on Taani Riigiraudtee väike lõppjaam, mille kaudu linnal on ühendus Tinglev'ga. Alates 1997. aastast on see raudteelõik elektrifitseeritud. Intercity-rongid Kopenhaagenisse väljuvad iga kahe tunni tagant. Sõiduaeg on 3 tundi 48 minutit (2004).

Sønderborgist põhja pool on Sønderborgi lennujaam. See asub neemel, millest ida poole jääb Augustenborg Fjord ja lääne poole Alsi väin. Sealtkaudu on linnal lennuühendus Kopenhaageniga.

Praamiühendus on Åbenrå, Dampi, Flensburgi ja Geltingiga.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Linnas on masinaehitus-, tekstiilitööstus- ja toiduainetetööstuse ettevõtteid.

Turism[muuda | muuda lähteteksti]

Turism on elav.

Inimesed[muuda | muuda lähteteksti]

Linnas sündis 1749. aastal kunstnik Christian August Lorentzen.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]