Sämpler

Allikas: Vikipeedia

Sämpler (inglise sampler) on riistvaraline või tarkvaraline elektrooniline muusikainstrument, mille helitektamise aluseks on sämplid ja/või sämplimine ning mis on lähedalt seotud (sämplipõhiste) süntesaatoritega (nii helitekitamine kui töötlemine on sarnased).

Selle asemel, et tekitada ise heli, kasutab sämpler helitekitamise alusena erinevaid mitmesuguseid salvestisi (mis võivad olla pillid, kõne, müra jne), helilõike, mis mängitakse maha vastavalt seatud parameetritele (helivältus, helikõrgus, filtreeritus, helivaljus jne).

Kuna sämpleid hoiakse tavaliselt muutmälus (RAM) on informatsioon pillile ja kasutajale kiiresti kättesaadav. Iga sämpel on allub hulgale sünteesimise parameetritele, mis võimaldavad sämpleid igat pidi töödelda, mis oli mõeldamatu traditsioonilise digitaalse taasesituse (digital audio playback) puhul. Sämplerid jagunevad phrase-sämpleriteks ja stuudio-sämpleriteks.

Suurem osa tänapäevaseid sämplereid on polüfoonilised – st nendega saab mängida rohkem kui ühte nooti korraga. Samuti võivad sämplerid olla multitimbraalsed ehk nendega saab mängida mitut eri saundi korraga.

Sämplerist on tänaseks saanud hip hop, elektroonilise muusika ja avandgardmuusika tähtsamaid instrumente.

Tänapäevaste sämplerite eelkäijateks võib pidada: Birotroni, Chamberlini, Orchestroni, Optigani ja mellotroni.

Olulisi digitaalseid sämplereid[muuda | muuda lähteteksti]

Tootjaid[muuda | muuda lähteteksti]