Ron Paul

Allikas: Vikipeedia
Ron Paul

Ronald Ernest Paul (sündinud 20. augustil 1935 Green Trees Pennsylvanias) on Ameerika Ühendriikide arst ja poliitik, üks Vabariikliku Partei kandidaate 2008. aasta Ameerika Ühendriikide presidendivalimistel ja 2012. aasta presidendivalimistel. Ta on avaldanud artikleid ja raamatuid, sealhulgas "The Revolution: A Manifesto" (2008) ning "End The Fed" (2009).

Noorpõlv ja haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Ron Paul sündis saksa päritolu Howard Caspar Pauli ja Margaret Dumonti perekonnas. Tema vanematele kuulus meierei Green Tree Dairy. Töömeheteed alustas Ronald oma isa farmis 5-aastaselt, aidates lüpsta ja tehes muid talutöid. Kooli ajal tegeles ta ka ajalehtede laialijagamisega ning töötas lühiajaliselt ka poes abilisena. Kui ta sai piisavalt vanaks, et autot juhtida, alustas ta tööd piimamehena.

Kooli lõpetas Ronald 1953. aastal kiitusega. Samuti märgiti ära tema tublid saavutuse kergejõustikus ja ujumises. Ühe korra võitis ta ka kergejõustikus osariigi meistrivõistlused ning paistis silma maadluses, jalgpallis ja pesapallis. Vaatamata sellele, et kaalus ühel hetkel ka luteri vaimuliku ametit, läks noor Ronald õppima meditsiini, ning 1961. aastal sai doktorikraadi günekoloogi ja rasedusarstina – hoolitsedes lapse tervise ja ravi eest alates eostamisest kuni haiglast kojulubamiseni. Seda ametit praktiseeris ta Henry Fordi nimelises Haiglas Detroitis aastatel 1961–1962 ning Pittsburghi Ülikooli Haiglas 1965–1968. Seejärel siirdus ta erapraksisesse.

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

1. veebruaril 1957 abiellus ta Carol Wellsiga. Neil on viis last – Ronnie, Lori, Rand, Robert, ja Joy; 18 lapselast ja üks lapselapselaps. Ronald on oma laste haridust toetanud oma eraarsti praksisega ega ole lasknud neil osaleda laenuprogrammides. Kuigi Ronald saaks oma vanuse poolest Kongressi saadikuna juba osaleda valitsuse pensioniprogrammis, on ta sellest aust keeldunud.

Armeeteenistus[muuda | muuda lähteteksti]

1963. aasta Kuuba raketikriisi ajal kutsuti Ronald teenima õhujõududesse. Kuigi ta sai ka piloodi väljaõppe, teenis ta tänu oma meditsiinilisele haridusele arstina, kes ravis piloote. Tema amet oli üks auväärsemaid ametikohti, mida kutsutakse "Flying Surgeon" ehk "lendav kirurg". Tegemist on arsti-parameedikuga, kes viiakse kohale kas kopteri või lennukiga (langevarjuhüpe) ning kes annab esmaabi ja vajadusel ka opereerib kannatanut lahingutingimustes. Tänu eeskujulikule teenistusele ja pikaajalisele praktikale, mis ületas ametlikult ettenähtud aja, sai ta õhujõududest lahkumisel 1968. aastal reservkapteni auastme.

Töö arstina[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast teenistusest saabumist võttis ta üle kohaliku lastearsti praksise Lake Jacksonis, kus ta elab siiani ning on aidanud maailma üle 4000 beebi. Tema praksise eripäraks on olnud see, et ta on aidanud tasuta maailma paljud lapsed, kelle vanematel on puudunud vahendid, või on küsinud tavapärasest tunduvalt madalamat tasu. Ka selline hoolitsemine inimeste eest on kaasa aidanud tema hilisemale poliitikukarjäärile, kuhu teda tõi tutvus president Ronald Reaganiga.

Poliitikukarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Kui president Richard Nixon 1971. aastal loobus USA kullastandardist, otsustas Ron Paul poliitikasse minna, sest uskus, et sellisel sammul on hävitavad tagajärjed Ameerika Ühendriikide majandusele. "Sellest hetkest muutus raha poliitiliseks vahendiks, mitte majanduslikuks jõuks, nagu ta peab olema," ütles Ron Paul. Esimest korda kandideeris Ron Paul Kongressi 1974. aastal, kuid ei saavutanud edu. Seejärel saatis teda aastatel 1978, 1980 ja 1982 juba edu. Tehes poliitiku tööd nädala sees ning võttes vastu sünnitusi laupäeviti, pühapäeviti ja pühade ajal, sai ta endale siiani püsiva hüüdnime – "Dr. No". Hüüdnimi tuli sellest, et Ron Paul keeldus hääletamast kõigi selliste seaduste ja ettepanekute poolt, mis olid vastuolus konstitutsiooniga, ja kahjuks oli neid palju kuni tänapäevase Patriot Actini välja. Ron Paul oli Ronald Reagani toetaja ning sai temalt ka ise toetust, sest nende poliitilised platvormid olid väga sarnased. Aastal 1988 proovis Ron Paul saada USA presidendiks, kuid kaotas selle kampaania ega pääsenud kandidaadiks, kuigi oli populaarsuselt kolmandal kohal. 2007. aastal otsustas Ronald Ernest Paul astuda valimisvõitlusse, sest tema meelest on kätte jõudnud viimane aeg päästa, mis veel päästa annab. Alates sellest hetkest on tema populaarsus ainult tõusnud. Tema arvates on rahvas ärkamas "Ameerika unelmast", mis on muutumas "Ameerika õudusunenäoks" ning hakkab nägema olukorda sellisena, nagu see on.

Poliitilised seisukohad[muuda | muuda lähteteksti]

Pauli on peetud konservatiiviks, konstitutsionalistiks ja libertaariks.[1] Välispoliitikas on ta toetanud mittesekkumise põhimõtet.[2]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]