Markus Larsson

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Raivo Ojasaar)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib ajakirjanikust; samanimelise suusataja kohta loe artiklist Markus Larsson (suusataja).

Markus Larsson (sünninimi Raivo Ojasaar; sündinud 19. augustil 1947 Tallinnas) on ajakirjanik.

Kutselt araabia keele õpetaja jõudis KGB agentuuri kaudu ajakirjandustööle ja lõpuks põgenes perega Rootsi kaudu Läände. Aastatel 19962004 oli Larsson Ameerika Hääle Eesti osakonna juhataja; viimane positsioon oli sama raadio Aasia osakonna nõuniku koht. Aastast 2005 elab perega Eestis.

Agenditöö[muuda | muuda lähteteksti]

Ojasaar–Larsson on töötanud ka giidi-tõlgina ja Eesti Televisiooni propagandasaadete peatoimetuse toimetajana.

NSV Liidu Riikliku Julgeoleku Komitee välisluure ülesandel külastas Soomet ja Süüriat ning kutsuti 1980. aastal n-ö TASS-i käsutusse.

Aastatel 19811986 tegutses ta Nõukogude Liidu ametliku uudistetalituse akreditatsiooni katte all, kuni kadus mais 1986 Helsingi TASS-i korrespondendi kohalt vene diplomaatidele teadmata suunas koos kahe alaealise pereliikme ja abikaasaga, kes oli töötanud NSV Liidu Helsingi saatkonna telefonistina.

Ojasaar oli aastatel 1983–1986 KGB ja CIA topeltagent. Tema edasist käekäiku kattis mõneks ajaks salapära, kuni USA ametliku välisraadio Ameerika Hääle eestikeelsete saadete toimetus täienes 1990. aastal värske meeshäälega, mida tutvustati kui Markus Larssoni oma ja milles tema kunagised kolleegid Tallinnas tundsid ära Raivo Ojasaare. Ojasaare perekond oli vahepeal omandanud USA valitsuse abiga uue identiteedi.