Mine sisu juurde

Rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealane hädaolukord

Allikas: Vikipeedia

Rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealane hädaolukord (inglise keeles public health emergency of international concern, lühend PHEIC) on teatud erakorraline sündmus, näiteks haiguspuhang, mis võib levida ja ohustada teiste riikide elanikkonda haigusse nakatumisega, mis vajaks rahvusvaheliselt koordineeritud koostööd ja/või sekkumist.

Rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealase hädaolukorra väljakuulutamise otsustab Maailma Terviseorganisatsioon.

Otsustamise täpseid mehhanisme ja kriteeriume ning nende tõlgendusi, mis sõltuvad paljudest ametkondadest ja spetsialistidest, nii näiteks ei ole kuulutatud välja hädaolukorda Lähis-Ida ägeda respiratoorse sündroomi ja antibiootikumiresistentsete mikroobide levikuga seotult (näiteks 2012: 450 000 uut multiravimiresistentse tuberkuloosi (MDR-TB) haigusjuhtu)[1] ei teata.

Esimene PHEIC kuulutati välja 25. aprillil 2009 seoses A(H1N1)2009 gripipandeemiaga, mille põhjustas seagripiviiruse globaalne levik.

Teine rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealane hädaolukord kuulutati välja mais 2014 seoses metsiku polioviiruse põhjustatud lastehalvatuse rahvusvahelise levikuga.

8. augustil 2014 kuulutati välja kolmas hädaolukord seoses Ebola viiruse puhanguga Lääne-Aafrikas.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. WHO, Antimicrobial resistance, Fact sheet N°194, aprill 2014, veebiversioon (vaadatud 09.08.2014) (inglise keeles)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Public health emergency of international concern seisuga 09.08.2014.