Röhitised

Allikas: Vikipeedia
Röhitised

Röhitised on gaasi tahtmatud järsud väljumised maost või söögitorust suuõõnde, mõnikord koos vähese hulga maosisaldisega.

Põhjused[muuda | muuda lähteteksti]

Maos on tavaliselt gaasi, mis aitab kaasa mao liigutustele ja maomahla nõristusele. Gaasi kogus sõltub peamiselt koos toiduga kiiruga alla neelatud õhu kogusest. Seda suurendavad gaseeritud joogid ning kapsas, herned, oad ja mõned teised toiduained. Tavaliselt väljub õhk vähehaaval suu või maolukuti kaudu.

Kui maos on liiga palju gaasi, siis mao siserõhk tõuseb, mao lihased tõmbuvad kokku, maolävis lõdvestub ja tekib maolukuti spasm. See kutsub esile röhitise.

Röhitised sümptomina[muuda | muuda lähteteksti]

Kõige sagedamini põhjustavad röhitisi mao ja kaksteistsõrmiksoole haigused. Röhitised võivad tuleneda maolävise ebapiisavast sulgumisest kardiapuudulikkuse, diafragma songa, söögitoru liigutushäire, söögitoru sklerodermia või operatsioonijärgse seisundi tõttu. Neil juhtudel põhjustab röhitisi peamiselt maolävise toonuse alanemine.

Röhitised võivad tekkida ka reflektoorselt maksa- ja sapipõiehaiguste ning vereringehaiguste (näiteks müokardi infarkti) korral.

Gaasiröhitised[muuda | muuda lähteteksti]

Lõhnatud gaasiröhitised esinevad tavaliselt hariliku aerofaagia tõttu või liigse gaasimoodustumise tõttu maos.

Ebameeldiva lõhnaga gaasiröhitised tekivad juhul, kui mao tühjenemine viibib ning maos jõuavad maosisaldise seismajäämise ja lagunemise tõttu moodustuda süsivesinikud ning ammoniaak ja väävelvesinik. Põhjuseks võib olla näiteks maovähk või maohaavandtõbi.

Toiduröhitused[muuda | muuda lähteteksti]

Toiduröhitiste korral jõuab koos gaasiga suuõõnde pisut vedelat maosisaldist, mis võib olla hapu, mõru või roiskunud maitsega.

Hapude röhitiste puhul on tavaliselt tegu mao ülehappesusega, mida enamasti kutsub esile maomahla hüpersekretsioon või käärimine, mida tingib soolhappe puudumine maomahlas.

Kibedad röhitised tulenevad sapi paiskumisest makku.

Roiskunud maitsega röhitised tulevad sellest, et maosisaldis jääb makku kauaks seisma ning laguneb roiskudes.

Ravi[muuda | muuda lähteteksti]

Ravitakse põhihaigust.

Dieedist kõrvaldatakse gaseeritud joogid ja gaaside moodustumist soodustavad või makku kauaks seisma jäävad toiduained. Süüa soovitatakse tihti ja vähe korraga.

Maomahla hüpersekretsiooni puhul kasutatakse antatsiide.

Kardiapuudulikkuse korral kasutatakse metokloropramiidi.