Balti Laevastiku muuseum

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Punalipulise Balti Laevastiku Muuseum)
Jump to navigation Jump to search

Balti Laevastiku muuseum (Музей Балтийского флота) on mereväemuuseum Venemaal Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Aastatel 1963–1992 asus see Tallinnas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Muuseum asutati Baltiiskis 1957. aastal ja avati 23. veebruaril 1959.

Aastatel 1963–1992 paiknes muuseum Tallinnas (mis oli Punalipulise Balti laevastiku peabaas) aadressil Narva maantee 36. Majas oli ekspositsiooni jaoks umbes kümmekond saali-tuba. Väljapanekule üritati lisada ka pisut rahvuslikku-regionaalset hõngu, sinna kuulus muuhulgas 1941. aasta Tallinna lahe äärset kaitselahingut kujutav lavastus-dioraam koos sellega ühilduva suure seinamaaliga "Tallinna kaitse 1941. aasta augustis". Muuseumi õuel oli väike väliekspositsioon sõjalaeva tekirelvastusest. Aastatel 1985–1992 oli muuseumi filiaaliks allveelaev Lembit Pirita sadamas. 1989. aastal oli muuseumi fondis kokku umbes 13 000 museaali.

Seoses Venemaa vägede väljaviimisega Eestist pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist tuli ka muuseum ära viia. Allveelaeva Lembit võtsid Eesti kaitseväelased ootamatult aprillis 1992 üle ja see jäi eestlastele. Seejärel otsustas Balti laevastiku juhtkond 21. mail 1992 viia muuseum tagasi Baltiiskisse. Et kardeti veel muude muuseumi varade ülevõtmist eestlaste poolt, toimus nende ümberpaigutamine sõjalaevadele ja transport võimalikult konfidentsiaalselt. Ära veeti 270 konteineritäit museaale. Muuseumi senistest töötajatest aga keegi elukohta ei vahetanud ja nii tuli Baltiiskis lisaks uue muuseumi ülesehitamisele värvata ka uus personal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]