Mine sisu juurde

Balti Laevastiku muuseum

Allikas: Vikipeedia
Muuseumi hoone Baltiiskis 2017

Balti Laevastiku muuseum (Музей Балтийского флота) on mereväemuuseum Venemaal Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Aastatel 1963–1992 asus see Tallinnas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Muuseum asutati Kaliningradis Baltiiskis 1957. aastal ja avati Kroonlinna tänaval 23. veebruaril 1959.

1963. aastal paigutati muuseum Tallinna, mis oli Punalipulise Balti laevastiku peabaas, aadressile Narva maantee 36.

Narva mnt majas oli ekspositsioonile kümmekond saali-tuba üldpinnaga 550 m² ja väljas umbes 10 000 eksponaati. Olulisemateks neist peeti ristleja Aurora lippu ja illuminaatorit, ristleja Kirov kahurit, allveelaeva Lembit Punalipu ordenit ja lippu ning mõnede nõukogude admiralide (I. Issakov, V. Tributs, I. Green) autasusid ja isiklikke esemeid. Väljapanekule lisati ka pisut regionaalset hõngu: sinna kuulus muuhulgas 1941. aasta Tallinna lahe äärset kaitselahingut kujutav lavastus-dioraam koos ühilduva suure seinamaaliga "Tallinna kaitse 1941. aasta augustis". Muuseumi tagaõuel oli väike väliekspositsioon sõjalaevade tekirelvastusest ja meremiinidest.

1984. aastaks, kui tähistati 25 aasta möödumist avamisest, oli muuseumi külastanud ligi 15 000 ekskursioonigruppi - kokku 82 000 inimest. 1985. aastal sai muuseumi filiaaliks allveelaev Lembit Pirita sadamas. 1989. aastal oli muuseumi fondis kokku ligikaudu 13 000 museaali. Muuseumil oli tõsisem koostöö Tallinna 12., 15., 33. ja 51. keskkooliga, kus aidati sisustada ka nõukogude propagandistlikke "lahingukuulsuse tube".

Seoses Venemaa vägede väljaviimisega Eestist pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist tuli ka muuseum ära kolida. Allveelaeva Lembit võtsid Eesti kaitseväelased ootamatult aprillis 1992 üle ja see jäi eestlastele. Seejärel otsustas Balti laevastiku juhtkond 21. mail 1992 viia muuseumi kiiresti Baltiiskisse. Et kardeti ka muude muuseumi varade ülevõtmist eestlaste poolt, toimus nende ümberpaigutamine sõjalaevadele ja transport võimalikult konfidentsiaalselt. Ära veeti 270 konteineritäit museaale. Siiski jäeti maha suur osa suuremaid eksponaate, mis asusid muuseumi tagahoovis. Tõenäoliselt jäi enamus neist Eesti meremuuseumile.

Muuseum paigutati Baltiiskis samasse kohta, kus see oli kunagi asutatud. Muuseumi senistest töötajatest keegi elukohta ei soovinud vahetada ja nii tuli lisaks uuesti muuseumi ülesehitamisele värvata ka uus personal. Tänapäeval paikneb Balti laevastiku muuseum Kaliningradi oblastis Baltiiskis Kroonlinna tn 1. Ametlikult on tegemist Venemaa Mereväe keskmuuseumi filiaaliga. Muuseumi kogudes on üle 20 000 eksponaadi. Kohapeal on ka muuseumipood ja kiosk.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]

  • Rahva Hääl nr. 46, 23 veebruar 1984: Kangelaslikkus, sõdurikuulsus. Kahe Punalipu ordeniga Balti laevastiku muuseum 25-aastane, I. Paul.