Poolhaagis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Poolhaagis

Poolhaagis ehk sadulhaagis on haagis, millele mõjuvast raskusjõust osa kandub sadulseadise kaudu vedukile.[1]

Poolhaagis on ette nähtud haakimiseks sadulveduki või eeliku külge ja kannab sellele üle olulist vertikaalkoormust ehk lihtsamalt öeldes toetub osaliselt vedukile. Kõige silmnähtavam erinevus poolhaagiste ja ülejäänud haagiste vahel seisneb selles, et poolhaagisel puudub esimene telg. Seetõttu on poolhaagis tavaliselt varustatud toega, mille peale ta toetub sel ajal, mil ta pole veduki taha ühendatud.

Tavapärane poolhaagis on 13,6 m pikk ja 2,55 m lai ning kolmeteljeline, Tehnikaleksikoni järgi 1- või 2-teljeline [1]. Külmikpoolhaagiste laius on 2,60 m.

Poolhaagisega veok on tänapäeval kõige levinum kaubaveovahend maanteel. Tavapärase madelpoolhaagise kaubaruumi maht on 90 m³.

Poolhaagisautorong on sadulhaakeseadme abil sadulvedukist ja poolhaagisest koostatud autorong.

Transpordis on poolhaagised märksa levinumad kui täishaagised. Sellel on palju põhjuseid.

Haagiseid saab kiiresti veduki taha ja jälle lahti ühendada. Kui veduk peaks rikki minema, saab seda kergesti vahetada, ilma et kaupa oleks vaja haagisest vahepeal välja laadida. Vajadusel võib kasutada eelikut, et seda ühendada veduki või teise haagise taha. Täishaagisega võrreldes on poolhaagise pöörderaadius väiksem, mis teeb ta manööverdamisvõimelisemaks. Kui poolhaagis ja täishaagis on võrdse pikkusega, saab poolhaagisele rohkem kaupa laadida, sest täishaagisel ei asu haakeseade haagise all, vaid ees ja see teeb täishaagise pikemaks. Ka kasuliku kauba ja massi suhe on poolhaagisel parem kui täishaagisel. Poolhaagis jätab oma raskusest suure osa veduki vedavatele telgedele, mis on eeliseks lumes ja mudas sõitmisel.

Põhitüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Madel- ehk tentpoolhaagis

Madelpoolhaagis[muuda | muuda lähteteksti]

Madelpoolhaagis on laiaotstarbeline haagis. Sellega saab transportida nii pakendatud kui pakendamata kaupa. Madelpoolhaagisel on peal kergkarkass, mis kannab kattetenti ehk koormakatet. See kaitseb kaupa vigastuste ja sademete eest.

Külmikpoolhaagis[muuda | muuda lähteteksti]

Külmikpoolhaagis on ette nähtud kiiresti riknevate või kindlal temperatuuril säilitatavate kaupade, näiteks lillede, värskete puu- juurviljade või külmutatud liha või kala transpordiks.

Kallurpoolhaagis

Kallurpoolhaagis[muuda | muuda lähteteksti]

Kallurpoolhaagis on kasutusel põhiliselt ehitustel puistmaterjalide veoks. Neid kasutatakse aga ka põllumajandussaaduste transpordiks ja jäätmekäitluses.

Konteinerpoolhaagis

Konteinerpoolhaagis[muuda | muuda lähteteksti]

Konteinerpoolhaagis on mõeldud merekonteinerite veoks.

Autoveopoolhaagis

Autoveopoolhaagis[muuda | muuda lähteteksti]

Autoveopoolhaagis ehk autotreiler on autode transpordiks ette nähtud poolhaagis.

Tsisternpoolhaagis[muuda | muuda lähteteksti]

Tsisternpoolhaagiseid on kahte liiki: vedelike (bensiin, masuut) vedelad kemikaalid, vesi, piim, vein ning puistainete (tsement, väetis, graanulid, jahu, suhkur) transpordiks.

Raskeveopoolhaagis[muuda | muuda lähteteksti]

Raskeveopoolhaagis on suurte ehitusmasinate (traktorid, ekskavaatorid) transpordiks ette nähtud poolhaagis.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Tehnikaleksikon, lk 387