PlayStation Move

Allikas: Vikipeedia

PlayStation Move on Sony Computer Entertainmenti (SCE) toodetud liikumisanduriga mängukontrolleri platvorm, mis on mõeldud PlayStation 3 (PS3) videomängukonsoolile.

PlayStation Move'i mängukontroller

PlayStation Move'i põhiosaks on käeshoitav "võlukepp", mille asukoha kindlaksmääramisel kasutatakse PlayStation Eye kaamerat ning saua sees asuvaid inertsiaalandureid kasutatakse selle liikumise tuvastamiseks. PlayStation Move toodi avalikkuse ette 2. juunil 2009. Müügile jõudis Move Mandri-Euroopas ja enamikul Aasia turgudel 15. septembril 2010, Okeaanias 16. septembril 2010, Põhja-Ameerikas ja Suurbritannias 17. septembril 2010 ning Jaapanis 21. oktoobril 2010. Playstation Move'i komplekt koosneb põhikontrollerist, täiendavast navigatsioonikontrollerist ja valikulisest Playstation Move'i laadimisjaamast. Playstation Move konkureerib Nintendo Wii'le mõeldud Wii Remote Wii MotionPlusiga ja Xbox 360-le mõeldud Kinecti liikumisanduritega mängukontrolleriga.

Kuigi PlayStation Move on välja töötatud olemasolevale PlayStation 3 konsoolile, teatas Sony, et ta käsitleb Move'i debüüti kui iseseisvat suure "platvormi väljalaset" ning kavandab selle toetamiseks jõulist turunduskampaaniat. Näituselt E3 2010 alates oli PlayStation Move'i motoks: "See muudab kõike." Kampaania sisaldab koostööd Coca-Colaga, olles osaks ümberkujundatud "Slim" PlayStation 3 debüüdiga kaasnenud turunduskampaaniast lipukirjaga: "See teeb ainult kõike."

Riistvara[muuda | muuda lähteteksti]

Sarnaselt PlayStation juhtmeta kontrolleritega (Sixaxis, DualShock 3) kasutavad mõlemad, nii PlayStation Move'i põhiliikumiskontroller kui ka navigatsioonikontroller, Bluetooth 2.0, traadita raadiosidet ja sisemist liitiumioonakut, mis on laetav juhtseadmel oleva USB Mini-B pordi kaudu. Üheaegselt on võimalik kasutada kuni nelja Move'i kontrollerit või kahte Move'i kontrollerit ja kahte navigatsioonikontrollerit.

Liikumiskontroller[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move'i põhikomponent PlayStation Move'i liikumiskontroller on "võlukepp"-kontroller, mis võimaldab kasutaja ja PlayStation 3 vahelist interaktsiooni, kasutades selleks PlayStation Eye veebikaamerat, mis tuvastab kontrolleri asukoha ning saua sees olevad liikumisandurid teevad kindlaks, milliseid liigutusi kontrolleriga tehakse.

Tehnoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move'i liikumiskontroller põleva keraga

PlayStation Move'i kontrolleri ülaosas asub kera, mis on võimeline kumama iga värvi valgust, kasutades RGB-valgusdioode. Kasutajakeskkonnas esinevate värvide põhjal, mida PlayStaion Eye kaamera näeb, valib süsteem kera värvi, mida on võimalik tagaplaanist eristada. Kera värviline valgus toimib aktiivse markerina, mille asendit PlayStation Eye on suuteline tasandil jälgima. Ühtne sfääriline kuju ja valguse kindel teatud suurus võimaldavad süsteemil kindlaks määrata kontrolleri kauguse PlayStation Eye kaamerast, mis omakorda võimaldab väga täpselt jälgida kontrolleri asukohta kolmemõõtmelises ruumis. Kerapõhine kauguse arvutamine võimaldab kontrolleril, võrreldes teiste PlayStation 3-l kasutatavate kaameral põhinevate asukohamääramistehnikatega, tegutseda minimaalse töötlusele kuluva latentsiga.

Kontrolleri sees olevaid inertsiaalandurite paari, kolmeteljelist lineaarset kiirendusmõõdikut ja kolmeteljelist nurkkiiruse andurit kasutatakse rotatsiooni ja üldiste liigutuste jälgimiseks. Kontroller sisaldab ka magnetomeeterit, mida kasutatakse kontrolleri orientatsiooni kalibreerimiseks Maa magnetväljaga, mis aitab parandada inertsiaalndurite puhul esinevaid vigu. Inertsiaalandureid kasutatakse kõige enam juhtudel, kui kaamerast kontrolleri positsiooni määramiseks ei piisa, näiteks, kui kontroller on kasutaja selja taga.

Kontrolleril asuvad suur munajas põhinupp (Move), 4 väikest tegevuste sooritamise nuppu ning tavasuurusega PS nupp, mis on paigutatud sarnaselt Blu-ray Disc puldi disainiga. Kontrolleri vasakul ja paremal küljel on valiku- ja start-nupud. Tagaosas asub analoogpäästik (T). Kontrolleri alumises osas on randmepael, USB-port, ja laiendusport.

Liikumiskontroller kasutab vibratsioonidel põhinevat kompimis-tehnoloogiat. Lisaks valguskera asukoha jälgmise funktsioonile võib selle valgust kasutada visuaalse tagasiside andmiseks, simuleerides esteetilisi efekte, näiteks relva lasu sähvatust või pintslist tulevat värvi.

Kasutades erinevaid värve iga kontrolleri puhul, suudab Playstation Eye kaamera jälgida kuni nelja kontrollerit. Kontrolleri esitlustel demonstreeriti tegevusi ühe kontrolleriga, samuti tegevusi, kus kasutaja käsitses kahte kontrollerit. Hinna minimeerimise huvides teatas Sony, et kõik PlayStation Move'iga välja lastud mängud on mängitavad ühe kontrolleriga, kuid omavad tuge mitme kontrolleriga mängimiseks.

Navigatsioonikontroller[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move'i navigatsioonikontroller (algselt nimetatud ka PlayStation Move'i alamkontrolleriks) on ette nähtud kasutamiseks kindlate mängutüüpidega koos PlayStation Move'i kontrolleriga. Kopeerides põhilisi funktsioone PlayStation traadita kontrolleri vasakut poolelt, asuvad Move'i navigatsiooni kontrolleril analoog-juhtkang (koos L3-nupu funktsiooniga), D-pad, L1 ja L2 analoogpäästikud. Navigatsioonikontrolleril asuvad veel tegevuste sooritamise nupp ja PS-nupp. Kuna kõik juhtimisseadmed vastavad standardsele traadita kontrollerile, saab PlayStation Move'i rakendustes navigatsioonikontrolleri asemel kasutada ka Sixaxis või DualShock 3 kontrollerit.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Teadusuuringud PlayStation Move'i loomiseks algasid juba 2001. aastal, tulenedes paralleelselt väljatöötatavast EyeToyst, mis nägi ilmavalgust 2003. aastal. Move'i prototüüpi demonstreeriti 2001. aastal tehnoloogiademos "Magic Duel", kus arendajad katsetasid värvipõhise 3D-kontrolleri jälgimist. Esines ka prototüüpe, mis kasutasid sfäärilisi lahendusi. 2008. aastal alustas Sony tööd kommertstootega, integreerides inertsiaalandurid liikumiskontrollerisse ning lihvis seadet tehnilisest ja kujunduslikust küljest.

Liikumiskontrollerit esitleti Sony E3 2009 pressikonverentsi 2. juunil 2009, kus demonstreeriti seadme võimeid, kasutades prototüüpi. Kandes ajutiselt nime PlayStation Motion Controller, teatati seadme valmimisajaks 2010. aasta esimene või teine kvartal. 2009. aasta augustiks ei olnud seadme komponente ja disaini veel lõplikult kooskõlastatud.

Varsti pärast kontrolleri avaldamist arendajatele teatas Sony, et uurib võimalust kasutada seadet koos standardse PlayStation Wireless Controlleriga, näiteks lastes mängijal kasutada "liikumiskontrollerit mõõgana ja DualShock 3 kilbina". Sellist kombinatsiooni esitleti 2009. aasta septembris Tokyo Game Show'l "Biohazard 5: Alternative Editioni" esitluse raames, kasutades DualShock 3 analoogmängukangi. Kuigi kasutajatele selline süsteem meeldis, leidsid mõned, et DualShocki hoidmine ühes käes on veidi kohmakas. Sel ajal levisid juba kuulujutud, et Sony on täiendava kontrolleri arenduse disaini faasis, mis sarnaneb Wii Remote'iga kaasas käiva Nunchuk-kontrolleriga.

2010. aasta jaanuaris teatas Sony, et kontroller jõuab turule 2010. aasta kolmandas/neljandas kvartalis. 10. märtsil esitles Sony kontrolleri ametlikku nime ja logo Arvutimängude Arendajate Konverentsil (Game Developers Conference), tutvustades lõplikku kontrolleri disaini ning tõi avalikkuse ette PlayStation Move'i navigatsioonikontrolleri (mis kandis siis nime PlayStation Move'i alamkontroller). Logo kujutab endast värvilist kritseldust, mis sümboliseerib valgusrada, mis kontrolleri liigutamisel kerast maha jääb. Avaldati ka magnetväljamõõdiku lisamine kontrollerisse.

Vastuvõtt ja müük[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move on saanud positiivset vastukaja. Game Informer andis 8 punkti 10-st, öeldes: "PlayStation Eye ja liikumiskontroller on väga hea kombinatsioon täpsetest ja väga tundlikest liikumisel põhinevatest mängudest ning me tunnustame Sonyt, et nad riistvara esimese korraga õigesti koostasid." Kotaku kiitis selle täpsust, disaini, liitreaalsuse kasutamist ning ütles, et "Playstation Move on intuitiivne, loomulik viis mängida mänge ja see ei too endaga kaasa ainult suurenenud immersioonitunde juba graafiliselt mängijat ümbritsevale mängule, vaid uue võimaluse mängida oma reaalsusega ja saada värskendaval kujul värvikat tagasisidet. "IGN andis Move'ile 8,5 punkti 10-st, märkides, et kontrolleriga kaasas olevatest mängudest ei piisa, kuigi ütles kokkuvõtvalt: "Päeva lõpuks on PlayStation Move'il potentsiaali olla parim liikumiskontrolleril põhinev süsteem praeguste konsoolide seas. "Joystiq kiitis Move'i, öeldes: "Riistvara on vägev, ja ma kujutan ette, kuidas seda kasutatakse ära väga lahedatel viisidel, kuid loomulikult on see ainult nii lahe kui mängud, mis seda kasutavad" ja et Move'iga ühel ajal välja tulnud mängud ei olnud väärt Move'i hinda, kuid usub, et Move oleks väärt ostmist 2011. aasta alguses kui tulevad välja mängud nagu SOCOM 4 ja Killzone 3. CVG andis Move'ile hiilgavad 9 punkti 10-st öeldes, et "Sony liikumiskontroller on enamat kui trikk. Me leidsime end pidevalt kihelemas: prooviks veel ühe korra". The Guardian kritiseeris teravalt Move'i mängude nimekirja, kuigi märkis, et riistvara oli tugev ja pärast sellega mängimist oli "väga raske tagasi minna Wii suhtelise ebatäpsuse juurde".

14. oktoobril 2010 kinnitas Sony Computer Entertainment Europe (SCEE) president Andrew House, et PlayStation Move'i müüdi Euroopas esimese kuu jooksul umbes 1,5 miljonit ühikut. Samal nädalal märkis korporatsiooni Sony Computer Entertainment America (SCEA) kommunikatsiooni vanemdirektor Patrick Seybold, et Move'i "jaemüük läks ülihästi" Põhja-Ameerikas, kuid täpseid müüginäitajad ei avalikustatud. Hiljem selgus, et esimesel kuul tarniti Ameerika regioonis seda 1 miljon tükki.

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move võitis 2010 Popular Science'i auhinna kategoorias "Most immersive game controller".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]