PlayStation Move

Allikas: Vikipeedia

PlayStation Move on Sony Computer Entertainment (SCE) poolt toodetud liikumisanduriga mängukontrolleri platvorm, mis on mõeldud PlayStation 3 (PS3) videomängukonsoolile.

PlayStation Move mängukontroller

PlayStation Move-i põhiosaks on käeshoitav "võlukepp", mille asukoha kindlaksmääramisel kasutatakse PlayStation Eye kaamerat ning saua sees asuvaid inertsiaalandureid kasutatakse selle liikumise tuvastamiseks. PlayStation Move toodi avalikkuse ette 2. juunil 2009. Müügile jõudis Move mandri-Euroopas ja enamikel Aasia turgudel 15. septembril 2010, Okeaanias 16. septembril 2010, Põhja-Ameerikas ning Suurbritannias 17. septembril 2010 ning Jaapanis 21. oktoobril 2010. Playstation Move-i komplekt koosneb põhikontrollerist, täiendavast navigatsioonikontrollerist ning valikulisest Playstation Move laadimisjaamast. Playstation Move konkureerib Nintendo Wii'le mõeldud Wii Remote Wii MotionPlus'iga ja Xbox 360'le mõeldud Kinect liikumisanduritega mängukontrolleriga.

Kuigi PlayStation Move on teostatud olemasolevale PlayStation 3 konsoolile, teatas Sony, et ta käsitleb Move'i debüüti kui iseseisvat suure "platvormi väljalaset" ning kavandab selle toetamiseks agressiivset turunduskampaaniat. Näituselt E3 2010 alates oli PlayStation Move-i motoks: "See muudab kõike". Kampaania sisaldab koostööd Coca-Cola-ga, olles osaks ümberkujundatud "Slim" PlayStation 3-e debüüdiga kaasnenud turunduskampaaniast, lipukirjaga: "See teeb ainult kõike".

Riistvara[muuda | muuda lähteteksti]

Sarnaselt PlayStation juhtmeta kontrolleritele (Sixaxis, DualShock 3), kasutavad mõlemad, nii PlayStation Move põhiliikumiskontroller kui ka navigatsioonikontroller Bluetooth 2.0 traadita raadiosidet ja sisemist liitium-ioon akut, mis on laetav juhtseadmel oleva USB Mini-B pordi kaudu. Üheaegselt on võimalik kasutada kuni nelja Move-kontrollerit või kahte Move-kontrollerit ja kahte navigatsioonikontrollerit.

Liikumiskontroller[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move`i põhikomponent, PlayStation Move liikumiskontroller, on "võlukepp"-kontroller, mis võimaldab kasutaja ning PlayStation 3-e vahelist interaktsiooni kasutades selleks PlatStation Eye veebikaamerat, mis tuvastab kontrolleri asukoha ning saua sees olevad liikumisandurid teevad kindlaks, milliseid liigutusi kontrolleriga tehakse.

Tehnoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move-i liikumiskontroller põleva keraga

PlayStation Move kontrolleri ülaosas asub kera, mis on võimeline kumama igat värvi valgust kasutades RGB valgusdioode. Kasutajakeskkonnas esinevate värvide põhjal, mida PlayStaion Eye kaamera näeb, valib süsteem kera värvi, mida on võimalik tagaplaanist eristada. Kera värviline valgus toimib aktiivse markerina, mille asendit PlayStation Eye on suuteline tasandil jälgima. Ühtne sfääriline kuju ja valguse kindel teatud suurus võimaldavad süsteemil kindlaks määrata kontrolleri kauguse PlayStation Eye kaamerast, mis omakorda võimaldab väga täpselt jälgida kontrolleri asukohta kolmemõõtmelises ruumis. Kerapõhine kauguse arvutamine võimaldab kontrolleril, võrreldes teiste PlayStation 3-l kasutatavate kaameral põhinevate asukohamääramistehnikatega, tegutseda minimaalse töötlusele kuluva latentsiga.

Kontrolleri sees olevaid inertsiaalandurite paari, kolmeteljelist lineaarset kiirendusmõõdikut ja kolmeteljelist nurkkiiruse andurit kasutatakse rotatsiooni ja üldiste liigutuste jälgimiseks. Kontroller sisaldab ka magnetomeeterit, mida kasutatakse kontrolleri orientatsiooni kalibreerimiseks Maa magnetväljaga, mis aitab parandada inertsiaalndurite puhul esinevaid vigu. Inertsiaalandureid kasutatakse kõige enam juhtudel, kui kaamerast kontrolleri positsiooni määramiseks ei piisa, näiteks, kui kontroller on kasutaja selja taga.

Kontrolleril asuvad suur munajas põhinupp (Move), 4 väikest tegevuste sooritamise nuppu ning tavasuurusega PS nupp, mis on paigutatud sarnaselt Blu-ray Disc puldi disainiga. Kontrolleri vasakul ja paremal küljel on valiku- ja start-nupud. Tagaosas asub analoogpäästik (T). Kontrolleri alumises osas on randmepael, USB-port, ja laiendusport.

Liikumiskontroller kasutab vibratsioonidel põhinevat kompimis-tehnoloogiat. Lisaks valguskera asukoha jälgmise funktsioonile võib selle valgust kasutada visuaalse tagasiside andmiseks, simuleerides esteetilisi efekte, näiteks relva lasu sähvatust või pintslist tulevat värvi.

Kasutades erinevaid värve iga kontrolleri puhul, suudab Playstation Eye kaamera jälgida kuni nelja kontrollerit. Kontrolleri esitlustel demonstreeriti tegevusi ühe kontrolleriga, samuti tegevusi, kus kasutaja käsitses kahte kontrollerit. Hinna minimeerimise huvides teatas Sony, et kõik PlayStation Move'iga välja lastud mängud on mängitavad ühe kontrolleriga, kuid omavad tuge mitme kontrolleriga mängimiseks.

Navigatsioonikontroller[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move navigatsioonikontroller (algselt nimetatud ka PlayStation Move alamkontrolleriks) on ette nähtud kasutamiseks kindlate mängutüüpidega koos PlayStation Move kontrolleriga. Kopeerides põhilisi funktsioone PlayStation traadita kontrolleri vasakut poolelt, asuvad Move navigatsiooni kontrolleril analoog-juhtkang (koos L3-nupu funktsiooniga), D-pad, L1 ja L2 analoogpäästikud. Navigatsioonikontrolleril asuvad veel tegevuste sooritamise nupp ja PS-nupp. Kuna kõik juhtimisseadmed vastavad standardsele traadita kontrollerile, saab PlayStation Move rakendustes navigatsioonikontrolleri asemel kasutada ka Sixaxis või DualShock 3 kontrollerit.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Teadusuuringud PlayStation Move'i loomiseks algasid juba 2001. aastal, tulenedes paralleelselt arendamises olevast EyeToy'st, mis nägi ilmavalgust 2003. aastal. Move-i prototüüpi demonstreeriti 2001. aastal tehnoloogia-demos "Magic Duel", kus arendajad katsetasid värvi-põhise 3D-kontrolleri jälgimist. Esinesid ka prototüübid, mis kasutasid sfäärilisi lahendusi. 2008. aastal alustas Sony tööd kommertstootega, integreerides inertsiaalandurid liikumiskontrollerisse ja lihvis seadet tehnilisest ja kujunduslikust küljest.

Liikumiskontrollerit esitleti Sony E3 2009 pressikonverentsi 2. juunil 2009, kus demonstreeriti seadme võimeid, kasutades prototüüpi. Kandes ajutiselt nime PlayStation Motion Controller, teatati seadme valmimisajaks 2010. aasta esimene või teine kvartal. 2009. aasta augustiks ei olnud seadme komponente ja disaini veel lõplikult kooskõlastatud.

Varsti pärast kontrolleri avaldamist arendajatele, teatas Sony, et uurib võimalust kasutada seadet koos standardse PlayStation Wireless Controller'iga, näiteks lastes mängijal kasutada "liikumiskontrollerit mõõgana ja DualShock 3'e kilbina"". Sellist kombinatsiooni esitleti 2009. aasta septembris Tokyo Game Show'l Biohazard 5: Alternative Edition'i esitluse raames, kasutades DualShock 3'e analoo-mängukangi. Kuigi kasutajatele selline süsteem meeldis, leidsid mõned, et DualShock'i hoidmine ühes käes on veidi kohmakas. Sel ajal levisid juba kuulujutud, et Sony on täiendava kontrolleri arenduse disaini faasis, mis on sarnane Wii Remote'iga kaasaskäiva Nunchuk-kontrolleriga.

2010. aasta jaanuaris teatas Sony, et kontroller jõuab turule 2010. aasta kolmandas/neljandas kvartalis. 10. märtsil esitles Sony kontrolleri ametlikku nime ja logo Arvutimängude Arendajate Konverentsil (Game Developers Conference), tutvustades lõplikku kontrolleri disaini ning tõi avalikkuse ette PlayStation Move navigationikontrolleri (mis kandis siis nime PlayStation Move alam-kontroller). Logo kujutab endast värvilist kritseldust, mis sümboliseerib valgusrada, mis kontrolleri liigutamisel kerast maha jääb. Avaldati ka magnetvälja-mõõdiku lisamine kontrollerisse.

Vastuvõtt ja müük[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move on saanud positiivset vastukaja. Game Informer andis 8 punkti 10-st öeldes: "PlayStation Eye ja liikumiskontroller on väga hea kombinatsioon täpsetele ja väga tundlikele liikumisel põhinevatele mängudele ning me tunnustame Sony't, et nad riistvara esimese korraga õigesti koostasid." Kotaku kiitis selle täpsust, disaini, liitreaalsuse kasutamist ning ütles, et "Playstation Move on intuitiivne, loomulik viis mängida mänge ja see ei too endaga kaasa ainult suurenenud immersioonitunde juba graafiliselt mängijat ümbritsevale mängule, vaid uue võimaluse mängida oma reaalsusega ja saada värskendaval kujul värvikat tagasisidet. "IGN andis Move'le 8,5 punkti 10-st, märkides, et kontrolleriga kaasas olevatest mängudest ei piisa, kuigi ütles kokkuvõtvalt: "Päeva lõpuks on PlayStation Move'il potentsiaali olla parim liikumiskontrolleril põhinev süsteem praeguste konsoolide seas. "Joystiq kiitis Move'i öeldes: "Riistvara on vägev, ja ma kujutan ette, kuidas seda kasutatakse ära väga lahedatel viisidel, kuid loomulikult on see ainult nii lahe kui mängud, mis seda kasutavad" ja et Move'iga ühel ajal välja tulnud mängud ei olnud väärt Move-i hinda, kuid usub, et Move oleks väärt ostmist 2011. aasta alguses kui tulevad välja mängud nagu SOCOM 4 ja Killzone 3. CVG andis Move'le äärmiselt positiivse 9 punkti 10-st öeldes, et "Sony liikumiskontroller on enamat kui trikk. Me leidsime end pidevalt kihelemas: 'prooviks veel ühe korra'". The Guardian kritiseeris teravalt Move-i mängude nimekirja, kuigi märkis, et riistvara oli tugev ja pärast sellega mängimist oli "väga raske tagasi minna Wii suhtelise ebatäpsuse juurde".

14. oktoobril 2010, kinnitas Sony Computer Entertainment Europe (SCEE) president Andrew House, et PlayStation Move-i müüdi Euroopas esimese kuu jooksul umbes 1,5 miljonit ühikut. Samal nädalal märkis Sony Computer Entertainment America (SCEA) korportatsiooni kommunikatsiooni vanemdirektor Patrick Seybold, et Move-i "jaemüük läks äärmieslt hästi" Põhja-Ameerikas, kuid täpseid müüginäitajad ei avalikustatud. Hiljem selgus, et esimesel kuul tarniti Ameerika regioonis 1 miljon ühikut.

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation Move võitis 2010 Popular Science, "Most immersive game controller" auhinna.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välised viited[muuda | muuda lähteteksti]