Peter Heinrich von Frey

Allikas: Vikipeedia

Peter Heinrich von Frey (6. märts/17. märts 1757 Erastvere – 18. aprill/30. aprill 1833 Püha) oli Eesti vaimulik.

Algõpetuse sai Frey koduõpetajalt, kelleks oli Kambja koguduse õpetaja Heinrich Johann Frost. Edasi õppis ta Riia lütseumis ja aastatel 17771780 (immatrikuleeriti 4. juulil 1777) usuteadust Halle ülikoolis. Ta oli koduõpetajaks kolonel (obrist) von Bolschwingi ja von Mecki (Liepupes) juures.

Aastal 1785 oli ta (aprillist oktoobrini) Kuressaare Laurentiuse koguduse abiõpetaja ja samaaegselt Kuressaare linnakooli rektor. Aastatel 17851833 oli ta Püha Jakobi koguduse õpetaja[1].

Lisaks oma otsestele ametikohustustele oli ta kodu-uurija ja esimese eestikeelse aritmeetikaõpiku "Arropiddamise ehk Arwamisse-Kunst" (Tartu, 1806) autor. Aastal 1793 ilmus tema toimetamisel kogumik Uued waimolikud laulud, kusjuures selle tõlkeliste laulude hulgas oli ka ilmalikke. Seda lauluraamatut hinnati kõrgelt, kohati asendas ta ametlikku lauluraamatut. August Wilhelm Hupel nimetas neid laulutõlkeid lausa klassikalisteks, sest neis oli evangeeliumide sisu edasi antud kaasahaaravalt, ka proosasse oli põimitud värsikatkeid. Luuletõlkijana huvitasid teda eesti poeetika probleemid ja stiil, kuid kuna tema eesti keel oli konarlik, kritiseeris teda Otto Wilhelm Masing. Sellele vaatamata on teda peetud eesti luule esimeseks teoreetikuks, kuna ta püüdis oma võimete kohaselt sõnastada tulevase eesti rahvuskirjanduse programmi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Die Pastoren des Konsistorialbezirk Estland 1885-1919. Böhlau Verlag Köln Wien

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]