Palu

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Indoneesia linnast; metsatüübi kohta vaata artiklit palumetsad.

Palu

indoneesia Palu

Lambang Kota Palu.png
Pindala: 395,06 km²
Elanikke: 335 297 (2010)

Koordinaadid: 0° 54′ S, 119° 50′ Ekoordinaadid: 0° 54′ S, 119° 50′ E


Koduleht: http://www.palukota.go.id/

Palu on Indoneesias Sulawesi saarel asuv linn, Kesk-Sulawesi provintsi keskus.

Palu asub väikese kitsa lahe ääres, mis avaneb Sulawesi läänerannikul olevasse Makassari väina. Palust lähevad maanteed loodesse Donggalasse, põhja Sabangisse, kirdesse Tomini lahe ääres asuvasse Tobolisse ja kagusse saare keskel olevasse Gimpusse. Palust lõunas asub 2480 m kõrgune Lompopana mägi, mis pole Kesk-Sulawesi provintsi kõrgeim tipp.[1]

Palus valitseb ekvatoriaalne kliima. Igas kuu absoluutne maksimumtemperatuur on vähemalt +35 °C, aga üle +38 °C pole Palus sooja täheldatud. Absoluutne miinimum on kõige madalam oktoobris (+17 °C) ja kõige kõrgem jaanuaris (+21 °C).

1958 kannatas Palu Permesta mässu tõttu. USA, kes polnud rahul Indoneesua vasakpoolse valitsusega, korraldas aasta alguses kodusõja, toetades mässulisi niihästi sõjatehnika, näiteks lennukite, kui ka sõduritega. Aprillis pommitasid mässulised õhurünnakutes korduvalt Palut, hävitades sõidukeid ja maju ning isegi ühe silla ja laeva. Keskvalitsus surus mässu juba juunikuus põhiliselt maha, ehkki isoleeritud vastupanu jätkus 1961. aastani.

24. jaanuaril 2005 kell 4.10 kohaliku aja järgi toimus Palus 6,2-magnituudine maavärin. Selles hukkus 1 ja viga sai 4 inimest, kokku varises 177 maja. Sellegipoolest vallandus rahva seas paanika: inimesed hakkasid kartma tsunamit ja ruttasid kõrgematesse kohtadesse.

31. detsembril 2005 kell 7.35 kohaliku aja järgi toimus Palu turul terrorirünnak: sealihaleti ääres plahvatas naelapomm. Surma sai 8 ja vigastada poolsada inimest, põhiliselt kristlased, kes olid tulnud uusaastapidustusteks toitu ostma.

Palu sõpruslinnad on Semarang (Indoneesia) ja Tegucigalpa (Honduras).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]