Paberžė mõis

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Paberžė mõisa peahoone

Paberžė mõis (leedu Paberžės dvaras) on endine mõis Leedus Kėdainiai rajoonis Gudžiūnai valla Paberžė külas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Paberžė küla kuulus XVI sajandil Schillingite suguvõsale. Aastal 1793 rajasid nad mõisa peahoone. Kuna mõisa omanik osales jaanuariülestõusus, siis pagendati ta Siberisse ja mõisa uuteks omanikeks said Tihhejevid. Nood rentisid mõisa Becheri nimelisele sakslasele välja. Hiljem lasid nad asulasse rajada kooli. Enne Esimest maailmasõda hakkasid Tihhejevid mõisa maad oma endistele pärisorjadele müüma ja sõja puhkedes oli kogu mõisa valdus taludeks müüdud.[1]

Mõisakompleks[muuda | muuda lähteteksti]

Mõisakompleksist on säilinud puidust peahoone. Suurem osa säilinud hooneid asub peahoonest veidi maad eemal - seal asuvad muuseumihoone, hospidal, kirik, kellatorn, pastoraat ja kaks mõisaaegset risti. Harukordse nähtusena on säilinud ka mõisa puukuur.

Üks mõisa hoonetest on muudetud jaanuariülestõusule pühendatud muuseumiks, praegu on muuseum ka mõisa peahoones. Ka mõisa pargis on Genrikas Galvanauskase loodud ülestõusnutele pühendatud puuskulptuurid. Mõis muudeti muuseumiks aastal 1993, sellega seoses mõis ka restaureeriti.[2]

Paberžė kirik[muuda | muuda lähteteksti]

Paberžė kirik

Kiriku kohale rajasid Schillingid esimese kabeli aastal 1787. Aastal 1858 põles see maha, praegune hoone valmis aastal 1859.

Hoone on klassitsistliku portikuse ja barokkstiilis torniga. Apsiid on kolmnurkne. Hoonest eendub käärkamber. Kiriku juures on XIX sajandil valminud puidust kellatorn. Kiriku juures on pastoraat; nii seal kui ka kirikus on kuulsa leedu ristimeistri Vincas Svirskise loodud ristid.[3]

Aastal 1856 sai sealseks vaimulikuks Antanas Mackevičius, kes osales aktiivselt jaanuariülestõusus, asudes juhtima 250-mehelist väesalka. Ülestõusu käigus ta tapeti.

Aastal 1970 sai sealseks vaimulikuks Stanislovas Dobrovolskis (isa Stanislovas). Ta korrastas kiriku ja pani mitme hoone külge vaatamiseks välja vanad metallist ristid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Paberžė // Paberžės krašto smulkioji tautosaka. Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyrius, 1997
  2. http://www.kpd.lt/paberzes-dvaras/
  3. Grzegorz Rąkowski: Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Litwie. Warszawa: Burchard Edition, 1999-10-16, lk. 200-201. ISBN 83-87654-07-8.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]