Opone

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Opone oli antiikaegne kaubanduskeskus, mis arvatakse olevat asunud Xaafuuni neemel tänapäeva Puntlandis Somaalias.

Oponet mainis anonüümne kaupmees 1. sajandil pKr teoses "Periplus Maris Erythraei". Oponest räägitakse raamatu 13. alajaotuses, milles öeldakse: "Staadionite kaugusel neemest, mille poole ka hoovus ajab, on veel üks kaubalinn, mille nimi on Opone, kuhu viiakse sisse samu asju, mida juba mainitud, ja seal toodetakse väga suurel hulgal kaneeli, ja kõige paremat sorti orje, keda viiakse Egiptusessse aina rohkem; ja palju kilpkonnakilpe, mis on paremad kui mujal leiduvad."

Antiikajal oli Opones sadam, kus käidi Foiniikiast, Egiptusest, Kreekast, Pärsiast, Jeemenist, Nabateast, Mustast Aafrikast, Rooma riigist ja mujalt, sest sel oli strateegiline asukoht teel Mustast Aafrikast Punasesse merre. Oponesse tulid kaupmehed isegi Indoneesiast ja Malaisiast, kaubeldes vürtside, siidi ja muude kaupadega. Aastal 50 pKr oli Opone tuntud kaneelikaubanduse keskus. Samuti kaubeldi seal nelgi ja teiste vürtsidega, elevandiluuga, eksootiliste loomade nahkade ja viirukiga.

Michigani Ülikooli arheoloogid Henry Wrighti juhtimisel tegid Xaafuuni neemel arheoloogilisi väljakaevamisi ning leidsid Vana-Egiptuse, Vana-Rooma ja Pärsia lahe äärsete maade keraamikat.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]