Oniomaania

Allikas: Vikipeedia

Oniomaania (kreeka keeles ὤνιος ṓnios "müügiks" ja μανία maanía "hullumeelsus"[1]) (kõnekeeles "šopahoolik"), on vastupandamatu vajadus pidevalt asju osta. Kellett ja Bolton,[2] väidavad, et oniomaania on kontrollimatu tung, kui inimene kulutab palju raha ja aega ostmistegevuseks ja tulemuseks on sotsiaalsed, isiklikud ja rahalised raskused.[2] Paljudel inimestel on oniomaania isiksusehäire või ka impulsihäire. Seda on nimetatud ka sõltuvushäireks.[3]

Oniomaaniaga kaasnevad tihipeale ka ärevus, ainete kuritarvitamine, söömishäired. Inimesed, kel on vastupandamatu vajadus osta, kalduvad omi tundeid halvasti mõistma ja nad ei suuda hakkama saada oma negatiivsete tujudega.[4] Tavaliselt saab sõltuvus alguse teismelisena või kahekümnendates ning on krooniline. Enam põevad seda naised kui mehed. Oniomaania pole vaid neil, kes ostavad asju rohkem, kui neil vaja, vaid hõlmab ka neid, kes veedavad väga pikalt aega ostmisega või mõtlevad pidevalt, et peaks asju ostma, aga nad ei osta neid. Tänu internetikaubandusele on oniomaania üks internetisõltuvuse oluline alaliik.

Oniomaania võib esineda koos patoloogilise kogumisega, kuid tihtipeale on inimesele olulisem ostmise protsess ise, kui vajadus neid asju hiljem omada ja kasutada. Inimene võib nautida näiteks internetioksjonil pakkumiste tegemist, allahindlustel "soodsa hinnaga" asjade saamist, vana töötava eseme asemele uue mudeli hankimist jmt.

Oniomaaniat ravitakse antidepressantidega.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. OMD. (2000, March 5). Retrieved January 16, 2008, from http://cancerweb.ncl.ac.uk/cgi-bin/omd?oniomania
  2. 2,0 2,1 Kellett S., Bolton J. V. (2009). "Compulsive buying : A cognitive-behavioural model". Clinical Psychology and Psychotherapy. 16 (2): 83–99. DOI:10.1002/cpp.585. PMID 19229837.
  3. ncbi.nlm.nih.gov
  4. Rose, Paul; Segrist, Daniel J. "Difficulty Identifying Feelings, Distress Tolerance and Compulsive Buying: Analyzing the Associations to Inform Therapeutic Strategies". International Journal of Mental Health and Addiction. 11 (1): 65–68. DOI:10.1007/s11469-012-9389-y. ISSN 1557-1874.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]