Obsessiiv-kompulsiivne häire

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mitte segi ajada Obsessiiv-kompulsiivse isiksushäirega.

Liigselt tihe kätepesemine on mõnikord OCD tunnuseks

Obsessiiv-kompulsiivne häire (inglise keeles obsessive-compulsive disorder; OCD) on harjumushäire, mida iseloomustavad korduvad obsessioonid ehk sundmõtted või kompulsioonid ehk sundteod.

Obsessiivsed mõtted on ideed, kujutlused või impulsid, mis tungivad stereotüüpsel viisil pidevalt inimese teadvusse. Need häirivad inimest peaaegu alati ning inimene püüab neid sageli, kuigi edutult, maha suruda. Mõtteid kogetakse siiski kui oma mõtteid, ehkki need on tahtmatud ja sageli vastumeelsed. Võimalike ohtlike või ebameeldivate tagajärgede ärahoidmiseks ja sundmõtetega kaasneva ärevuse vähendamiseks kasutatakse rituaalseid käitumisi (sundtegusid). Isik ei naudi sundtegusid ning mõistab tavaliselt sellise käitumise mõttetust, kuid kogeb tugevat ärevust, kui jätab rituaalse käitumise sooritamata. Sundmõtted ja -teod tekitavad inimesele märkimisväärset stressi ning takistavad igapäevaeluga normaalset toimetulekut.

Tüüpiliselt sundmõtted on seotud saastumisega, korra või sümmeetriaga, kahtlemisega, agressiivse või hirmutava teoga ning seksuaalsete kujutlustega. Sagedasemad sundteod on pesemine, puhastamine, koristamine/sättimine, kontrollimine, mõne tegevuse kordamine (nt ukseläve ületamine kindel arv kordi) ja kogumine. Sundteod võivad olla ka vaimsed rituaalid, näiteks "turvalise numbri" loetlemine või "turvalise mõtte" kordamine, häirivat mõtet või kujutluspilti korrigeeriva mõtte mõtlemine või kujutluspildi loomine. Tavaliselt peab isik rituaale kaitseabinõuks mõne tegelikult ebatõenäolise sündmuse vastu või kasutab neid vähendamaks irratsionaalset vastutust sündmuste ees, mis võiks olla talle/teistele ohtlik või tema enda esile kutsutud.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]