Selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid

Allikas: Vikipeedia

Selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid ehk SSRI-d (lühend inglise keelest Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) on antidepressandid. Rühma tuntuimad esindajad on tsitalopraam, fluoksetiin, paroksetiin, sertraliin.

SSRI-d on näidustatud enam kerge ja keskmise raskusega depressiooni ravis.

Erinevalt tritsüklilistest antidepressantidest on SSRI-l tunduvalt vähem kõrvaltoimeid, kuid need sõltuvad nii patsiendist kui ravimi toimeainest, nii näiteks on andmed loomade kohta näidanud, et fluoksetiin (näiteks Prozac) võib mõjutada sperma kvaliteeti. Teise põlvkonna rottide reproduktiivsusuuringus ei põhjustanud fluoksetiin aga kõrvaltoimeid rottide paaritumisele ega viljakusele, ei olnud teratogeenne ja ei mõjutanud järglaste kasvu, arengut ega reproduktiivsust.

Mõnedes epidemioloogilistes uuringutes on ilmnenud kardiovaskulaarsete sünnidefektide riski suurenemist seoses fluoksetiini kasutamisega raseduse esimesel trimestril.

Epidemioloogilistest andmetest nähtub, et SSRI-de kasutamine raseduse ajal, eriti raseduse hilises staadiumis, võib suurendada vastsündinul püsiva pulmonaalhüpertensiooni ohtu. Täheldatud risk

Kui SSRI-sid kasutatakse koos liht-naistepuna (Hypericum perforatum) sisaldavate taimsete preparaatidega (liht-naistepuna ürt), võib esineda serotoninergilise toime tugevnemist, nt võib tekkida serotoniinisündroom.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]